Succes fara dubii in contul Penicilinei

19 Martie 2007
832 Vizualizari | 0 Comentarii
• Echipa de volei feminin Penicilina Iasi a invins cu scorul de 3-0 (21, 10, 17) formatia Rapid CFR Marfa Bucuresti • Dupa aceasta victorie, iesencele se mentin pe locul 5 in clasamentul Diviziei A1

In etapa a patra a grupei valorice, pentru locurile 5-10 din cadrul primei ligi feminine de volei, sambata, in propria sala, Penicilina Iasi a zdrobit multipla campioana nationala Rapid CFR Marfa Bucuresti cu scorul de 3-0 (25-21, 25-10, 25-17), in doar 58 minute. Chiar daca nu mai sunt ce au fost in sezonul anterior, dupa plecarea antrenorului Costinel Stan si a celor mai bune jucatoare la Dinamo Bucuresti, giulestencele au demonstrat in unele momente ca voleiul de performanta nu a fost uitat totusi in actuala echipa condusa de antrenorul Alexandru Iuhasz, ridicatoarea Luminita Stan si tragatoarea Denisa-Adriana Dramboi, reusind cateva faze electrizante la fileul disputei.

De partea cealalta, moldovencele si-au intrat mai greu in joc, castigand primul set la lupta, scor 25-21. In actul doi insa, voleibalistele pregatite de Cati Covaliciuc au defilat pe teren si si-au trecut in cot al doilea test cu un categoric 25-10. La acest scor, oaspetele au cazut definitiv, astfel ca Penicilina si-a adjudecat o victorie importanta cu scorul de 3-0, 25-17 in ultimul set. Nicu Roibescu (antrenoarea Cati Covaliciuc a lipsit de la meci, fiind plecata in Republica Moldova pentru prelungirea vizei de sedere in Romania) a folosit in meciul de sambata, urmatorul sextet: Claudia Mutascu - Raluca Constantinescu, Mariana Diaconita, Mihaela Ionescu, Valentina Rusu, Roxana Ivanof. A mai evoluat: Andreea Catcoan (libero). La sfarsitul jocului, antrenorul iesean, propus pentru titlul de cetatean de onoare al municipiului Iasi, glumea cu faptul ca nu a putut castiga acest joc cu scorul de 4-0. "Fetele s-au incalzit mai greu, dar au terminat meciul in forta. Se putea si mai bine, dar, oricum, cu 4-0 nu puteam bate, ca la volei se joaca doar pana la trei. Altadata, meciurile dintre Penicilina si Rapid se jucau cu peste 2.000 de spectatori in tribunele arenei, acum suntem in grupa a doua valorica. Poate in anul 2008 vom reveni in elita, ne vom stradui mai mult pentru acest lucru", a spus Roibescu. Dupa aceasta victorie, iesencele se mentin pe locul 5 in clasamentul Diviziei A1. In etapa viitoare, pe 24 martie, in deplasare, Penicilina Iasi se va confrunta cu Universitatea Cluj.

Page time :0.1494 (s) | 22 queries | Mysql time :0.020897 (s)