Succes la debut pentru Penicilina

10 Octombrie 2005
1302 Vizualizari | 0 Comentarii
•Penicilina Iasi - Arges Volei Pitesti 3-0 (-10, -22, -17), in prima etapa a Seriei A1 de volei feminin •Jocul, disputat sambata dimineata in Sala Penicilina, a constituit revenirea lui Nicu Roibescu pe banca tehnica a echipei iesene •Gazdele au defilat in fata unui adversar care i-a ridicat probleme doar in setul al doilea •Etapa viitoare, Penicilina se va deplasa in capitala, pentru disputa cu Dinamo Bucuresti

In fata unui adversar modest, Arges Volei Pitesti, echipa Penicilina Iasi a debutat cu dreptul intr-o noua stagiune a Seriei A1 de volei feminin. Cu Nicu Roibescu intors pe banca tehnica dupa o pauza de cativa ani, voleibalistele iesence au dominat clar jocul disputat sambata dimineata in sala Penicilina si au obtinut o victorie facila, scor 3-0, la capatul a 57 minute de joc. De altfel, echipa din Pitesti, formata in principal din junioare, eleve ale Liceului cu Program Sportiv din Trivale, nu a rezistat decat cateva minute in actul secund. Penicilina a inceput tare partida si a adjudecat primul set in doar 17 minute, scor 25-10. Profitand de relaxarea prematura a jucatoarelor pregatite de Nicu Roibescu, oaspetii din Pitesti au fost la carma jocului in setul al doilea, conducand pana la scorul de 10-9. Mustruluite de pe banca tehnica, Androhovici si compania au revenit insa repede in meci si si-au adjudecat si setul secund, mult mai greu insa decat primul, cu scorul de 25-22, in 22 de minute. La acest rezultat, pitestencele au cazut, iar Penicilina a inchis repede jocul, castigand ultimul set in doar 18 minute, cu scorul de 25-17. La sfarsitul jocului, antrenorul Roibescu era multumit de victoria obtinuta de echipa sa, subliniind jocul bun al Mihaelei Formagiu. "Ma bucur ca am inceput cu dreptul aceasta editie de campionat. Cred ca puteam termina mult mai repede treaba, dar ne-am relaxat mai ales in startul actului secund. Asa se intampla insa in sport, cand ai in fata un adversar mai modest. Mai avem insa destul de lucru si deocamdata nu pot decat sa subliniez jocul bun al Mihaelei Formagiu. Si nou-venitele Mutascu, Constantinescu si Ivanof au facut un meci bun, integrandu-se deja in angrenajul echipei", a spus Roibescu. Impotriva echipei Arges Volei Pitesti, tehnicianul iesean a trimis in teren urmatorul sextet: Formagiu, Constantinescu, Mutascu, Ivanof, Androhovici, Diaconita. Etapa viitoare, programata sambata 15 octombrie, Penicilina Iasi se va deplasa in capitala, unde va intalni formatia Dinamo Bucuresti, marea favorita la cucerirea titlului de campioana nationala.

Page time :0.1242 (s) | 22 queries | Mysql time :0.012697 (s)