Succese remarcabile pentru sahul feminin iesean

17 Martie 2003
888 Vizualizari | 0 Comentarii
Alina Motoc castiga turneul international din Capitala

•Cu aceasta ocazie, la doar 17 ani, sportiva de la Iasitel si-a indeplinit prima norma de mare maestra internationala •Camelia Ciobanu s-a clasat pe locul 5, indeplinind si ea prima norma de mare maestra

La turneul international feminin de sah din Capitala, desfasurat pe durata a 11 runde in Sala Juventus, au participat si sahistele iesene Alina Motoc (Iasitel, antrenor Vasile Manole) si Camelia Ciobanu (CS Politehnica, antrenor Catalin Navrotescu si Vladimir Danilov). Puternica intrecere din Capitala a fost castigata de ieseanca Alina Motoc, care a totalizat 8 puncte si in acest fel si-a indeplinit si prima norma de mare maestra internationala la doar 17 ani. Pe locul secund s-a clasat Angela Dragomirescu (AEM Timisoara), tot cu 8 puncte, iar locul 3 a revenit actualei campioane nationale Irina Ionescu (RATB), cu 6.5 puncte. Clasata pe locul 5, la egalitate cu sahista de pe locul 4 - Adina Bozga, de la Venus Apa Nova Bucuresti, ieseanca Camelia Ciobanu a reusit 6.0 puncte, obtinand astfel prima ei norma de mare maestra. "Alina are sansa sa participe la Europenele de senioare de la Antalya, acolo unde ar putea realiza si cea de-a doua norma de mare maestra internationala, si astfel sa obtina titlul. Concursul din Turcia este programat a debuta pe 29 martie si va cuprinde 13 runde in turneul senioarelor", a declarat sambata antrenorul iesean Vasile Manole.
"A fost un concurs dificil, cu o participare selecta, si ma bucura faptul ca am reusit sa obtin prima norma de mare maestra", a mentionat, la randul sau, Camelia Ciobanu.

Page time :0.4850 (s) | 22 queries | Mysql time :0.339134 (s)