Sumi-gol baga carbuni in expresul de Giulesti

22 Septembrie 2010
857 Vizualizari | 1 Comentarii
• Rapid Bucuresti – Petrolul Ploiesti 5-0, in 16-imile Cupei Romaniei la fotbal • Scorul final a fost stabilit de reusitele lui Sabrin Sburlea, Stefan Grigorie, Marcos Antonio (de doua ori) si Carlos Cesinha • In schimb, CFR Cluj a fost aproape de o umilinta la ACU Arad Dupa duelul istoric din finala Cupei Romaniei, din 1995, castigata atunci de ploiesteni, Rapid si Petrolul s-au reintalnit dupa 15 ani, in aceeasi competitie, de aceasta data in saisprezecimi. Rapidul a facut spectacol si a castigat cu 5-0 in fata liderului din Seria a II-a a ligii secunde. Partida a fost una incendiara inca din start. Dupa bara lui Grigorie, din chiar minutul 3 al intalnirii, in minutul 20 era deja 3-0 pentru Rapid. Sabrin Sburlea a deschis scorul la implinirea unui sfert de ora de joc, cu un sut de domeniul fantasticului, care a turnat plumb in ghetele ploiestenilor. Stefan Grigorie a dublat diferenta de pe tabela, dupa ce l-a depasit elegant pe portarul Marinescu si a mers cu mingea la picior, pana dupa linia portii. Alte doua minute au trecut si scorul era deja 3-0. Spadacio a centrat din corner pentru lovitura perfecta de cap a lui Marcos Antonio. Iuresul ofensiv al giulestenilor a fost prezent din plin si in repriza secunda, iar la sase minute de la reluarea jocului, Marcos Antonio a reusit dubla, tot cu o lovitura de cap din pasa lui Spadacio. La doua minute distanta, Sburlea a fost si el aproape de dubla, insa Pompiliu Stoica a respins de pe linia portii. Scorul final a fost stabilit de Cesinha, in minutul 81, mijlocasul trimitand in forta din 15 metri, usor lateral stanga printre bratele nefericitului Marinescu. Spectacolul giulestenilor din teren a fost intregit cu o atmosfera electrizanta, creata in tribune de suporterii Rapidului. Chinul campioanei In schimb, CFR Cluj s-a chinuit serios la Arad, cu ACU, echipa celei mai guralive patroane din fotbalul romanesc, Geta Onu. Clujenii au castigat cu 1-0, dupa prelungiri, pe aradeni despartindu-i doar patru minute de loviturile de departajare. Cu un atac din care doar Batin a avut o prestatie buna, clujenii s-au lovit de o aparare bine organizata a echipei aradene. Clujenii au continuat sa atace steril, fara sa isi creeze sanse prea mari la poarta aradenilor. Cel mai periculos om al lui Cartu a fost acelasi Ionut Rada, care si-a incercat norocul si cu un sut de la distanta spre finalul meciului, care s-a dus putin peste poarta. Echipa lui Cartu a pus presiune pe oaspeti si in prelungiri, cu Emmanuel Kone si Ionut Rada cei mai periculosi oameni, dar aradenii au rezistat eroic pana in minutul 116, cand Bud a marcat golul calificarii. Singura surpriza a primului tur din Cupa Romaniei s-a consemnat la Sibiu, acolo unde Vointa a trecut de Gaz Metan Medias, cu scorul de 3-1, dupa prelungiri. Pe un stadion cu care ambele echipe erau deja obisnuite, sibienii au deschis scorul in minutul 34, dupa un sut la coltul scurt al lui Buican. Mediesenii lui Cristi Pustai au egalat extrem de rapid, peste doar trei minute, dupa o reusita a lui Raul Marco del Campo, din 16 metri. Au urmat minute bune cu un joc anost, in care sansele de poarta au aparut doar prin suturi de la distanta, astfel ca s-a intrat in prelungiri. Aici, mediesenii au cazut fizic, iar Vointa Sibiu a dat lovitura in doar doua minute. Mai intai, Beza a inscris dupa o lovitura libera executata rapid de Popa, pentru ca, un minut mai tarziu, cei doi sa inverseze rolurile, pentru un 3-1, care trimite Mediasul acasa. Marti Vointa Sibiu - Gaz Metan Medias 3-1 Universitatea Cluj - Victoria Branesti 1-0 ACU Arad - CFR Cluj 0-1 Minerul Lupeni - Universitatea Craiova 0-5 Rapid Bucuresti - Petrolul Ploiesti 5-0. Miercuri Alro Slatina - FC Vaslui, ora 16.00 Unirea Urziceni - Delta Tulcea, ora 16.00 Sportul Studentesc - CS Otopeni, ora 16.00 FC Silvania - FCM Targu Mures, ora 16.00 Gloria Bistrita - Astra Ploiesti II, ora 16.00 Juventus Bucuresti - FC Timisoara, ora 16.00 Pandurii Targu Jiu - Viitorul Constanta, ora 18.30, sport.ro Dinamo Bucuresti - Ceahlaul Piatra Neamt, ora 20.30, Pro TV. Joi Chimia Brazi - FC Brasov, ora 16.00 Astra Ploiesti – Otelul Galati, ora 18.30, sport.ro Gaz Metan CFR Craiova - Steaua, ora 20.30, Pro TV.