Suntem in Divizia A!

27 Mai 2004
1402 Vizualizari | 0 Comentarii
•Poli Unirea Iasi - Petrolul Moinesti 2-1 (0-1), in etapa a XXIX-a a Diviziei B de fotbal •Acesta a fost ultimul meci pe care l-au disputat iesenii, pe teren propriu, in aceasta editie de campionat •Jucatorii lui Simionas nu si-au incasat inca primele pentru promovare •Luni, 31 mai, in Piata Palatului si in prezenta formatiei Iris, va fi sarbatorita revenirea Politehnicii in prima divizie, dupa noua ani de pauza Caseta tehnica a jocului: Poli Unirea Iasi - Petrolul Moinesti 2-1 (0-1) Marcatori: Dragoi ('55), Balba ('81)/Geaman ('40) Petrolul Moinesti: Cosa, Moldoveanu, Chiriac, Calin, Zavate, Geaman, Predica, Rascu, Toma, Jipa, Gheorghe. Antrenor: Petre Grigoras. Poli Unirea Iasi: Branet, Ionescu, Bernard ('46 Gheban), Ilie, Mitruc, Dragoi, Croitoru, Cercel, Bitica ('61 Pacurar), Balba ('90 Luca), Chiper. Antrenor: Vasile Simionas. Jucatorul meciului: Ionut Balba. Cartonase galbene: Ionescu, Croitoru, Mitruc/Calin Stadion: Emil Alexandrescu Spectatori: 3.000 Vreme: innorata Gazon: bun Arbitri: Sandu Viorel - 5, Valeriu Bostina - 5, Dumitru Bargaoanu - 7. Observator: Ioan Silviu Veronel (Galati) La ultima reprezentatie in fata propriilor spectatori din acest sezon, nou - promovata in Divizia A Poli Unirea Iasi a trecut de Petrolul Moinesti cu scorul de 2-1. Astfel, elevii antrenorului Vasile Simionas au reusit sa-si ia un frumos la revedere de la suporterii care i-au incurajat pe parcursul unui intreg sezon. Meciul cu Petrolul Moinesti a fost unul mult mai greu decat se asteptau oficialii ieseni. Bacauanii, ocupanti ai locului trei inaintea rundei de ieri, si-au vandut scump pielea pe Stadionul "Emil Alexandrescu", facandu-i pe cei trei mii de spectatori prezenti la meci sa suspine pana in ultimele minute. Prima repriza a fost una saraca in faze de poarta, prima ocazie mai de Doamne - ajuta a iesenilor venind abia in minutul 19, cand Balba a reluat la radacina barei o centrare primita de la Bitica, dar fundasul oaspetilor Moldoveanu s-a opus deschiderii scorului. Trei minute mai tarziu, Jipa a executat bine o lovitura libera de la douazeci de metri, dar Branet a retinut sigur balonul sutat de mijlocasul moinestean. Dupa o jumatate de ora de joc, gazdele si-au amintit ca sunt promovate in prima divizie si au creat o faza superba, pe traseul Mitruc - Bitica - Balba, dar ultimul a ratat cu putin tinta. Desi toata lumea astepta golul in poarta lui Cosa, oaspetii reusesc sa produca surpriza si sa deschida scorul prin fundasul Geaman, care in minutul 40 a speculat o pasa inteligenta a aceluiasi Jipa, si de langa Adrian Ilie a trimis balonul in plasa portii lui Branet. Ultimele doua ocazii ale primului act, dominat mai mult de intreruperile dese ale jocului si de nervozitatea excesiva din teren, apartin atacantului iesean Chiper, care rateaza insa, de fiecare data, tinta. Salvatorul Balba Dupa pauza, fotbalistii gazda au revenit mult mai calmi de la vestiare si, in minutul 55, au reusit egalarea. Croitoru a primit o minge in marginea careului moinestean, unde este cosit insa de Chiriac, iar arbitrul Viorel Sandu a indicat, fara ezitare, punctul cu var. Penalty-ul a fost executat perfect de Dragoi, si scorul redevenise egal. Poli forteaza victoria si golul salvator vine de la acelasi Balba, care in minutul 81 are o executie de senzatie, ce ridica in picioare un intreg stadion. Mitruc a executat o lovitura libera pana la blondul atacant iesean, care, aflat cu spatele la poarta, in coltul careului, reuseste sa trimita mingea in plasa portii lui Cosa, ramas spectator la o executie cu adevarat de exceptie. Golul lui Balba a declansat fiesta in randul spectatorilor, care au tinut sa sarbatoareasca inca o data revenirea in elita fotbalului romanesc. La vestiare, jucatorii au desfacut sampania, cu gandul la banii pe care ii au de incasat si la adversarii pe care-i vor intalni din sezonul viitor. Publicul prezent la stadion a plecat bucuros spre casa, cu speranta ca 31iulie, data primei etape din Divizia A, va fi ziua unui nou inceput pentru fotbalul iesean. Florin BRIAUR Declaratii la finalul jocului: Gheorghe Nichita, presedintele Consiliului de Administratie de la Poli: " Desi meciul cu Petrolul parea a fi unul foarte usor, s-a dovedit ca nu este asa, moinestenii fiind una dintre cele mai bune echipe din aceasta serie. In prima repriza am fost foarte nervosi si de asta am si primit acel gol, dar dupa pauza totul a reintrat in normal si am reusit sa ne impunem. A fost, peste toate, un final de campionat fericit, in care am obtinut rezultate bune, chiar daca am ramas putini datori la capitolul spectacol. Sper sa reusim sa ne achitam datoriile, pentru ca la aceasta ora mai avem de dat jucatorilor aproape doua sute de mii de Euro, bani reprezentand prime de joc, de promovare si o rata contractuala. Va fi greu sa gasim acesti bani, dar am incredere ca situatia noastra financiara se va imbunatati dupa alegeri". Vasile Simionas, antrenor Poli: "Am inceput jocul cu moinestenii mai greu, crispat, jucatorii fiind mai mult interesati de a plati polite adversarilor. Cum prima si ultima impresie conteaza, am incercat sa oferim spectatorilor nostri o partida de calitate si o victorie pe masura. Cred ca in repriza secunda ne-am apropiat de exigentele suporterilor. M-a interesat sa vad randamentul individual al fiecarui jucator. La spectacolul fotbalistic au participat si adversarii nostri, care au jucat deschis si pe atac. Sper ca problemele noastre sa fie rezolvate in cel mai scurt timp, pentru ca baietii sa poata pleca in vacanta linistiti si sa se poata intoarce dornici de treaba dupa perioada de odihna". Petre Grigoras, antrenor Petrolul Moinesti: "Nu pot decat sa felicit Iasul si pe Simi pentru promovarea in prima divizie. Cred ca lipsa de motivatie si-a pus amprenta pe jocul ambelor formatii, mai ales in prima repriza. Consider ca Poli a fost cea mai buna echipa din serie si de aceea le doresc ani multi in prima divizie. Sper ca stiti cu totii insa ca ceea ce se intampla in Divizia A nu seamana catusi de putin cu jocurile din liga secunda. Pentru mine, meciul de sambata va fi ultimul pe banca moinestenilor, unde cred eu ca mi-am facut datoria. Dupa vacanta voi lua o decizie in ceea ce priveste viitorul meu".

Page time :0.1440 (s) | 22 queries | Mysql time :0.034939 (s)