Suntem KO! CSM Politehnica Iasi a devenit ciuca batailor in Liga I. Florin Prunea, cand demisionezi? FOTO, VIDEO

24 Octombrie 2016
1594 Vizualizari | 5 Comentarii
EUR: 4.6635 RON (+0.0045)
USD: 4.1283 RON (-0.0057)

CSM Poli Iasi a mai bifat o borna negativa in acest sezon al Ligii I. A fost invinsa acasa de FC Voluntari, scor 1-2, formatie care in ultimele 4 runde scosese doar un punct. Partida s-a disputant aseara, in prezenta a doar 1000 de spectator, si a contat pentru etapa a XIII-a a Ligii I, ultima a turului din sezonul regulat.

Golurile celor de la Voluntari au fost marcate la rastimp de 60 de secunde, de Balan in minutul 33 si de Capatana in minutul 34, iar pentru Iasi, golul de onoare a fost marcat de Piccioni, in minutul 96. Dupa acest rezultat, devine tot mai clar ca nu neaparat Nicolo Napoli era problema la Iasi. In mod normal, daca ar avea onoare (lucru destul de greu de crezut), Florin Prunea ar trebui sa renunte la banii pe care-i mai are de luat, sa-si asume faptul ca a dus echipa pe loc de baraj in Liga I si sa demisioneze.

Prima mare ocazie a partidei a apartinut Iasului. In minutul 13, gazdele au avut o lovitura libera indirecta de la marginea careului mare, dar Cristea a miscat mingea aiurea pentru Mitic, iar sutul acestuia a trecut pe langa poarta. Tiganasu a mai incercat o data vigilenta oaspetilor, dar portarul Balauru a respins foarte bine sutul fundasului iesean. Dupa 30 de minute, au intrat in scena cuplul de gafeuri Ionut Voicu - Branko Grahovac. Capitanul Politehnicii a facut un fault inutil la 18 metri de poarta, iar Balan a executat perfect lovitura libera, profitand si de lipsa de reactie a lui Grahovac. Portarul lui Eugen Neagoe a gafat din nou un minut mai tarziu, cand a iesit la 35 de metro de poarta si a degajat aiurea in picioarele lui Capatana. Acesta nu a stat pe ganduri si a trimis direct in poarta Iasului, de la mijlocul terenului. De altfel, imediat dupa pauza, antrenorul Neagoe l-a inlocuit pe Grahovac cu Caparco.

Dupa revenirea de la cabine, iesenii au dominat meciul, dar nu au reusit sa inscrie decat o singura data, chiar la ultima faza a partidei, prin Piccioni. Dupa acest meci, oaspetii urca pe 9 in Liga 1, cu 15 puncte, 3 peste Poli Iasi, care ramane pe 11, cu 12 puncte. Etapa viitoare, prima a returului din sezonul regulat, CSM Politehnica Iasi va primi vizita Stelei Bucuresti. Pana atunci insa, miercuri, iesenii vor juca in Cupa Romaniei, in deplasare la Metalurgistul Cugir.

CSM Politehnica Iasi: Grahovac ('46 Caparco) - Voicu, Mihalache, Frasinescu, Badic - V. Gheorghe, Mitic, Creţu ('58 Piccioni), Tiganasu - Boiciuc ('46 Stefanescu), Cristea. Antrenor: Eugen Neagoe

FC Voluntari: Balauru - Filipov, Balaur, Spahija, Acsinte -Capatana, Maftei - Marinescu, Cernat, Deac ('64 Vodut - 90 Leasa) - Balan ('71 Lungu). Antrenor: Florin Marin