"Suntem niste prosti ca am scapat victoria de la Cluj"

26 Noiembrie 2007
2381 Vizualizari | 3 Comentarii
Cornel Buta
• Poli Iasi nu a reusit decat un rezultat de egalitate in deplasarea de pe terenul ultimei clasate, Universitatea Cluj, scor 1-1 • Iesenii au condus cu 1-0 pana in fatidicul minut 88, cand au fost egalati de un fundas brazilian legitimat la Universitatea Cluj cu o zi inaintea meciului • Este al cincilea meci in acest campionat cand Poli primeste gol in ultimele minute ale jocului • Antrenorul Popa a luat foc la finalul partidei • "Suntem niste prosti ca am scapat victoria de la Cluj", a tunat tehnicianul iesean

Disperare, nervi si frustrare in tabara iesenilor la finalul meciului dintre Universitatea Cluj si Poli Iasi. Pentru a cincea oara in acest tur de campionat, fotbalistii de la Poli au primit gol in finalul meciului si au scapat printre degete o victorie de care aveau nevoie ca de aer. Oaspetii au deschis scorul in minutul 50 prin Romica Miclea si se parea ca vor obtine primul succes in deplasare din acest tur de campionat, mai ales ca Universitatea Cluj parea sa nu gaseasca drumul spre poarta iesenilor. A venit insa minutul blestemat 88, cand clujenii au egalat dupa o gafa colectiva in careul Politehnicii (Buta, Branet, Onut), Izepon Astorga, un fundas brazilian transferat cu o zi inaintea meciului, inscriind cu capul dupa un corner. La finalul meciului, antrenorul Popa a declarat ca a fost la un pas sa le aplice o corectie fizica jucatorilor, iar unii dintre elevii sai ar merita sa fie executati, pentru ca au luat gol in ultimele minute. "Este foarte greu sa ma stapanesc acum. As vrea sa cer ca unii dintre fotbalistii mei sa fie executati in fata Palatului Culturii din Iasi. La vestiar am vrut sa le aplic o corectie fizica iesita din comun, dar nu este tarziu nici saptamana viitoare. Este al cincelea sau al saselea meci in care luam gol in minutul 90", a spus Popa la finalul meciului. Partida de la Cluj a inceput cu iesenii in atac, Milea ratand de putin deschiderea scorului in minutul 5, dupa o lovitura de cap care a trecut putin peste poarta lui Calin Moldovan. Dupa aceasta ocazie, meciul a stagnat insa, ambele echipe fiind mai degraba preocupate sa nu primeasca gol decat sa inscrie. Gazdele au avut un singur sut pe poarta ieseana, in minutul 20, cand Goga a executat foarte bine o lovitura libera de la 20 metri, pozitie centrala, dar Branet s-a intins excelent si a respins in corner.

Miclea in forma

Pana la finalul primei reprize, jucatorii din Copou au trecut la carma jocului, dar loviturile de cap ale lui Miclea (`25) si Bilba (`35) au fost retinute de portarul Calin Moldovan. La cinci minute de la reluare, iesenii au reusit deschiderea scorului, la o faza facuta de Silvasan si Miclea, finalizata de ultimul cu un sut din alergare in plasa laterala, fara nici o sansa pentru portarul gazdelor. Dupa acest gol, jucatorii lui Popa au facut pasul inapoi, dar au dat senzatia ca nu ar primi gol nici daca s-ar mai fi jucat inca doua ore. Mai mult decat atat, Popa a urmat exemplul prietenului sau, Sorin Cartu, l-a scos din teren pe Miclea, cel mai bun om al partidei, si l-a introdus in teren pe fundasul central Iosif Kalai. In acelasi minut, antrenorul clujenilor, Gheorghe Multescu, a facut o schimbare care parea hilara, l-a scos din teren pe Marius Baciu si a introdus un alt fundas, brazilianul Izepon, miscare ce avea sa se dovedeasca inspirata. Cand toata lumea se astepta ca Poli sa obtina primul succes din deplasare, a venit minutul fatidic 88, cand gazdele au beneficiat de o lovitura de colt. Adormit, Cornel Buta a respins total eronat mingea in afara terenului de joc, astfel ca alb-negrii au avut din nou sansa unui corner. De aceasta data, Izepon, fundasul brazilian transferat cu o zi inainte de meci, a inscris cu capul in poarta lui Branet, dupa o deviere a lui Goga. Fundasii ieseni au facut exact aceleasi greseli ca si in meciurile cu Dacia Mioveni, Unirea Urziceni sau Ceahlaul Piatra Neamt, Branet a fost prins iesit in fata, Buta nu a tinut coltul scurt in timp ce Onut l-a scapat din marcaj pe Izepon, astfel ca Poli a mai pierdut doua puncte si se afunda in zona minata a clasamentului. Dupa 16 etape, iesenii ocupa locul 14 in clasament, cu 15 puncte, dar nu mai au voie sa faca nici un pas gresit dupa ce UT Arad a reusit ieri surpriza campionatului, invingand cu scorul de 1-0 pe Rapid Bucuresti. Etapa viitoare, duminica 2 decembrie, de la ora 16.45, Poli va primi vizita formatiei Otelul Galati.

Universitatea Cluj - Poli Iasi 1-1 (0-0)
Marcatori: Izepon (`88) / Miclea (`50)
Stadion: Ion Moina