Sunteti PENIBILI! Fotbalistii de la Poli au scos doar o remiza cu o echipa aflata in pragul desfiintarii - GALERIE FOTO

21 Noiembrie 2016
1004 Vizualizari | 6 Comentarii
EUR: 4.6586 RON (-0.0002)
USD: 4.1342 RON (+0.0279)
Dupa sase esecuri consecutive in campionat, pentru fotbalistii de la CSM Politehnica Iasi, dubla cu ASA Targu Mures si CSU Craiova era vitala: aveau nevoie de punctaj maxim pentru a iesi din zona retrogradarii. Meciul cu ASA se anunta unul simplu, din moment ce muresenii sunt in pragul desfiintarii, cu jucatori neplatiti de cand a inceput campionatul. Si totusi, jucatorii lui Eugen Neagoe au jucat extrem de modest si au scos doar o remiza, scor 0-0, intr-o partida din etapa a 16-a, disputata sambata dupa-amiaza pe arena din Copou.

Surdu a ratat prima ocazie a meciului cu un sut din 16 metri deviat in corner de Cretu in minutul 20. Opt minute mai tarziu a venit si prima actiune la poarta gazdelor, Caparco respingand in fata o minge sutata de Iacobovici. Ocazie importanta ratata de italianul Piccioni in minutul 35 la o pasa in fata portii trimisa de Bole. Neglijent la finalizare, Piccioni a reluat slab si in debutul partii secunde, minutul 49, a fost schimbat de Vasile Gheorghe.

In finalul primei parti iesenii au mai avut o sansa de a deschide scorul la sutul lui Cristea, insa mingea acestuia a fost retinuta in doi timpi de Mingote. Pe urmarire se afla Cretu. Cea mai mare ocazie a meciului pentru ASA a venit cu un sfert de ora inaintea finalului, cand Deaconu a trimis cu efect dintr-o lovitura libera si Caparco a respins peste bara cu un reflex decisiv.

CSM Poli Iasi intrerupe o serie negativa de sase infrangeri la rand in campionat, in timp ce ASA Tg.Mures se afla la al treilea meci consecutiv in care obtine punct sau puncte pe teren strain dupa 1-0 la Timisoara si 1-1 la Voluntari. In urma acestui rezultat, CSM Poli Iasi se afla pe locul 11, cu 13 puncte si va juca în etapa urmatoare, pe teren propriu, cu CS U Craiova, în timp ce ASA Târgu Mures este penultima, cu 3 puncte, iar în runda a 17-a va primi vizita Viitorului.

Reactii la finalul partidei

Eugen Neagoe, antrenor CSM Politehnica Iasi: "A fost o partida slaba si cred ca nicio echipa nu merita sa câstige. Rezultatul este echitabil. Noi am dominat meciul, dar nu am reusit sa ne cream ocazii de gol. Ne-a lipsit, poate, si norocul în fata portii. Baietii nu au jucat asa cum le-am cerut si cum ma asteptam eu. Când nu înscrii, nu poti avea pretentia sa câstigi. Am preluat echipa într-o situatie dificila si vad ca aceasta se prelungeste. La antrenamente, jucatorii se pregatesc bine, sunt motivati, nu-mi explic de ce nu marcam. Daca mi se va cere sa plec, o voi face. Cred, totusi, ca atunci când echipa trece printr-o situatie mai dificila, trebuie susinuta. Eu cred ca dupa o serie de sapte meciuri fara victorie, poate sa vina si o serie cu trei succese. Depinde numai de noi".

Dan Alexa, antrenor Poli Timisoara: "Ma bucur ca am reusit sa luam un punct. Pentru noi, orice punct luat este ca un bonus. Am întâlnit o echipa aflata în criza mare de puncte si stiam ca putem profita de acest lucru. Am facut o prima repriza buna, în care n-am creat ocazii, iar a doua repriza a fost dominata de Iasi, fara a-si crea mari ocazii. Este un rezultat echitabil. Noi trebuie sa strângem cât mai repede puncte si pe urma vedem ce va fi. Ma uitam ce probleme sunt pe la alte echipe. Jucatorii mei nu sunt platiti de opt luni si, sincer, mi-as dori sa antrenez si eu o echipa cu datorii de doua-trei luni. Fiecare jucator este constient ca joaca în primul rând pentru el. Sper sa nu îsi depuna memorii si sa nu mai pierdem jucatori importanti".

CSM Poli Iasi: Caparco - I. Voicu, Mihalache, Frasinescu, Sato - Cretu (Ciucur 63'), Mitic, Chelaru (Moldovan 64') - Bole, Andrei Cristea, Piccioni (V.Gheorghe 51'). Antrenor: Eugen Neagoe

ASA Târgu Mures: Mingote - Cordos, M. Constantin, Dobrosavlevici, Mendy - Matei, Deaconu, Iacobovici, Zicu - Surdu, Vlad Morar (Kuku 73'). Antrenor: Dan Alexa

Cartonase galbene: Voicu 40', V. Gheorghe 60', Cristea 89' / Mendy 38', Jakobovich 67'
Arbtri: Coza Ionut (Cernica), Onita Aurel (Constanta), Stoianov Sebastian (Constanta); rezerva: Ionita Eduard (Constanta)
Observatori: Toma Costin Ioan (Piatra Neamt), Statescu Constantin (Bucuresti)