Surpriza la Cupa Mondiala 2018: Polonia a fost invinsa de Senegal cu 2-1

522 Vizualizari | 0 Comentarii
EUR: 4.6541 RON (-0.0031)
USD: 4.0032 RON (+0.0347)
Polonia Senegal

O noua surpriza la Cupa Mondiala din Rusia! Senegalul a invins Polonia, cu scorul de 2-1, in meciul care a avut loc marti, la Moscova, pe stadionul Spartak, in Grupa H.

Thiago Cionek (minutul 38, autogol) si Mbaye Niang (60) au inscris golurile Senegalului, iar Grzegorz Krychowiak (86) a punctat pentru Polonia, in acest meci cu care s-a incheiat prima etapa din faza grupelor la CM 2018.

Prima repriza a fost marcata de prudenta, cele doua echipe oferind foarte putin spectacol. Senegalezul Niang, foarte bine lansat de Sabaly, a avut o executie neinspirata (min. 18). In minutul urmator, polonezul Grosicki a trimis cu capul peste poarta.

Pe fondul unui joc echilibrat, Senegalul a deschis scorul in minutul 38, cand sutul lui Idrissa Gana Gueye, din afara careului, a fost deviat in propria poarta de Thiago Cionek.

Robert Lewandowski, vedeta Poloniei, a fost periculos la o lovitura libera (min. 50). Fundasul Piszczek, din pozitie excelenta, nu a reusit sa loveasca bine mingea la centrarea lui Rybus (56).

Senegalul a majorat diferenta in min. 60, dupa ce Krychowiak, de la centrul terenului, a pasat inapoi catre portarul Szczesny, iar mingea a ajuns la Mbaye Niang, care a inscris.

Polonia a resimtit socul si a jucat slab. Milik a ratat sansa de a reduce din handicap (70), iar Rybus a sutat in bratele portarului (83). Senegalul putea marca din nou in min. 81, cand Szczesny a fost nesigur.

Krychowiak si-a rascumparat in parte greseala de la golul doi si a inscris cu capul in min. 86, la o lovitura libera.

Polonia a dezamagit, avand o evolutie departe de cele de la EURO 2016 sau din preliminariile CM 2018, cand a avut printre adversare si Romania.

Jakub Blaszczykowski a bifat marti meciul cu numarul 100 la nationala. Mijlocasul de 32 de ani a avut o evolutie slaba si a fost inlocuit la pauza.

Fundasul polonez Kamil Glik, nerefacut dupa o accidentare, a fost rezerva. Cel care i-a luat locul in unsprezecele de start a fost chiar Thiago Cionek, autorul autogolului.

In afara Senegalului, toate celelalte echipe africane au pierdut meciurile disputate pana acum la CM 2018.

Senegalul este pentru a doua oara la Mondial. La prima sa participare, in 2002, nationala africana a ajuns pana in sferturi de finala.

Tot marti, in primul meci din Grupa H, Japonia a invins surprinzator Columbia cu scorul de 2-1.