Terek Grozny a facut instructie cu Steaua

10 Februarie 2010
764 Vizualizari | 0 Comentarii
Ciprian Tatarusanu
Steaua a aratat ca o echipa stoarsa de puteri in penultimul meci amical din Antalya, pierdut in fata rusilor de la Terek Grozny, scor 0-2. Doua greseli individuale ale lui Eric Bicfalvi si Ciprian Tatarusanu au adus ros-albastrilor prima infrangere din meciurile amicale disputate in aceasta iarna, insa alarmante sunt greselile grave din defensiva si lipsa de fantezie din jocul ofensiv. Cu un Toja total iesit din joc si cu un Bicfalvi prea fragil, Steaua a gafait in prima repriza a meciului cu Terek Groznii. Fosta echipa a lui Petre, Pancu si Margaritescu a avut initiativa in startul meciului, insa prima ocazie a apartinut ros-albastrilor. Conform Onlinesport, dupa un contraatac fulgerator in banda dreapta, Banel Nicolita a centrat perfect catre Romeo Surdu in minutul 18, insa acesta a reluat defectuos cu capul. La faza imediat urmatoare, Tanase a fost gasit in pozitie de finalizare la 20 de metri, dar sutul sau a fost scos cu greu de langa bara. Stelistii s-au vazut condusi din minutul 33, cand Bicfalvi l-a faultat in suprafata de pedeapsa pe Layiyalov, cel care l-a invins din 11 metri pe Zapata cu o scarita de efect. Aceasta a fost a doua lovitura de la 11 metri executata de Layiyalov, insa primul sau gol a fost anulat de arbitru, pe motiv ca stelistii intrasera in careu inaintea fluierului sau. Echipa lui Stoichita a incercat sa restabileaca egalitatea, dar la pauza rusii au intrat in avantaj, in pofida unor ocazii bune ratate de Romeo Surdu si Pawel Golanski. Mihai Stoichita a schimbat noua jucatori la pauza, insa acestia nu au putut aduce o noua viziune in jocul ros-albastrilor. Mihaita Plesan, in minutul 61, dupa o cursa excelenta de 60 de metri, si Pantelis Kapetanos, singur cu portarul, au ratat cele mai mari ocazii, dar cei care au inscris au fost tot rusii. In minutul 76, Tatarusanu a gafat incredibil la o lovitura libera dintr-o pozitie imposibila, sarind pe sub minge, desi se afla pe linia portii, astfel ca Terek si-a dublat avantajul. Stelistii au incercat pe final de meci sa reduca din handicap, insa acest lucru nu s-a intamplat si Steaua pierde primul meci amical din aceasta iarna. Steaua (prima repriza): Zapata - Golanski, Baciu, Jelev, Petre Marin - Nicolita, Bicfalvi, Toja, Arman Karamian - Tanase, Surdu. Steaua (repriza a doua): Tatarusanu - Parpas, Tudose, Baciiu, Petre Marin - Szekely, Ov. Petre, Plesan, Artiom Karamian - Stancu, Kapetanos