Actualitate

Thriller cu final fericit in Copou! CSM Poli a obtinut prima victorie dupa 7 meciuri – GALERIE FOTO, VIDEO

Publicat: 20 sept. 2016

De pe 5 august, CSM Poli Iasi nu mai castigase vreun meci, desi jucatorii lui Nicolo Napoli au disputat de atunci nu mai putin de 7 meciuri, unul in Cupa Ligii si sase in campionat. Dupa o luna jumatate de seceta, iesenii au obtinut aseara un succes superb, 3-2, cu Pandurii Targu Jiu, intr-o partida contand pentru etapa 9 din Liga I de fotbal, prima runda intermediara a sezonului.

Pentru prima oara de la startul sezonului, Nicolo Napoli a renuntat la conservatorismul sau. L-a scos pe Grahovac din poarta si l-a bagat intre buturi pe Caparco, l-a pastrat pe Tiganasu mijlocas stanga si l-a titularizat pe Sato si a inceput partida cu 2 varfuri, prin titularizarea lui Boiciuc langa Piccioni. Chiar si asa, debutul de meci a fost unul foarte slab pentru gazde. Valentin Alexandru a deschis scorul in minutul 6 la primul sut spre poarta al gorjenilor.

Mingea a intalnit transversala si a intrat putin in poarta cat sa fie golul validat. In minutul 27 oaspetii au trecut pe langa golul de 2-0 la sutul lui Herea respins in corner de portarul Caparco, acelasi jucator blocand patru minute mai tarziu reluarea olandezului Buijs direct din lovitura libera.

Scapati doar cu un gol primit, jucatorii de la CSM Poli Iasi au restabilit egalitatea cu zece minute inaintea pauzei la patrunderea lui Ciucur. Acesta l-a depasit pe Grecu in viteza si a plasat mingea in dreapta lui Stanca. Dupa pauza, iesenii au facut poate cea mai buna repriza din acest sezon (dat fiind faptul ca au jucat impotriva Pandurilor, un adversar mult mai bun decat ASA Targu Mures, de exemplu).

Imediat dupa pauza tanarul atacant Boiciuc a luptat uluitor pentru o minge, l-a angajat pe Piccioni, dar italianul l-a lobat pe Stanca si a trimis mingea in bara portii oaspetilor. Acelasi Boiciuc a adus-o pe CSM Poli Iasi in avantaj cu un sut din interiorul careului la excelenta pasa oferita de Tiganasu, in minutul 54.

Avantajul gazdelor nu a durat decat trei minute, pentru ca Alexandru a reusit dubla cu capul din interiorul careului la o centrare a lui Ungurusan. Golul victoriei iesene a fost reusit de italianul Piccioni in minutul 63, acesta indeplinind o simpla formalitate din interiorul careului mic la mingea respinsa in fata de portarul Caparco.

Gazdele au jucat minutele de final cu un jucator mai putin dupa ce Voicu a vazut al doilea cartonas galben si a fost eliminat. Este a doua eliminare a lui Voicu in ultimele 3 etape, dupa ce in etapa 7 parasise terenul mai devreme, in meciul cu FC Botosani. Etapa viitoare, luni seara, CSM Poli Iasi va juca in deplasare, cu campioana Astra Giurgiu.

CSM Poli Iasi: Caparco – Voicu, Ciuca (‘6 Saric), Frasinescu, Sato – Ciucur (’84 Bosoi), Mitic, V. Gheorghe (’65 Badic), Tiganasu – Boiciuc, Piccioni. Antrenor: Nicolo Napoli.

Pandurii: Stanca – Ungurusan, Buijs, Vasiljevic, Grecu – Obodo, Rauta (’60 Sanmartean) – Herea (’71 Tucudean), Antal, Trifu (’60 Parcalabu) – Alexandru. Antrenor: Petre Grigoras.

Arbitri: Lucian Rusandru – Mircea Orbulet, Imre Bucsi.

Cartonase galbene: Piccioni, Gheorghe, Tiganasu  / Herea, Vasiljevic, Ungurusan, Tucudean

Cartonas rosu: Voicu (2 galbene).

Reactii la finalul partidei

Alexandru Boiciuc, atacant CSM Poli Iasi: „Sunt foarte bucuros ca am marcat primul meu gol in Liga I de fotbal. Dupa ce am jucat cu Dinamo, acum am fost titular cu Pandurii si am inceput sa am din ce in ce mai multa incredere in fortele mele. Cel mai important nu este ca am marcat eu, ci ca am reusit sa obtinem in sfarsit o victorie. Sper sa joc din ce in ce mai mult de acum inainte, dar asta este decizia antrenorului. Eu voi continua sa ma pregatesc foarte bine”

Nicolo Napoli, antrenor CSM Poli Iasi: „Ma bucur foarte mult ca am reusit sa castigam acest meci. Felicit baietii pentru daruire, pentru felul in care au luptat. Am inceput meciul greu, am luat un gol repede, dar spre finalul primei reprize am reusit sa egalam si apoi cred eu ca am facut un meci foarte bun. Am marcat golul de 2-1 si am avut puterea sa revenim si dupa 2-2 si sa inscriem golul victoriei. Am avut si o bara si cred eu ca am meritat victoria. Sper ca dupa acest succes sa urmeze si o eliberare pentru baieti sa capete moral si sa redevenim echipa care era foarte greu de batut. A fost o perioada grea pentru noi, dar am muncit in continuare pentru a ne indeplini obiectivul”