Timisoara a facut spectacol cu Urziceniul

15 Martie 2010
659 Vizualizari | 0 Comentarii
Maftei si Parks au luptat din greu pentru cele trei puncte puse in joc
• FC Timisoara a terminat la egalitate cu Unirea Urziceni, scor 0-0, in al doilea derby al etapei 21 a Ligii I • Banatenii au fost mai ofensivi si au avut cateva ocazii mari de a deschide scorul • In cel mai important joc al rundei, CFR Cluj si Dinamo au incheiat la egalitate, 2-2

Dupa ce a invins cu noroc pe Poli Iasi, cu un gol marcat in ultimele secunde, timisorenii si-au dat drumul la joc si au avut doua partide foarte bune in Liga I. Din aceste doua jocuri, banatenii nu au luat decat un punct, un egal acasa cu echipa campioana, Unirea Urziceni (in runda trecuta FC Timisoara a jucat foarte bine la Rapid, dar a pierdut cu 1-0). Aseara, banatenii au facut un nou meci bun, dar au scos doar o remiza alba cu Unirea Urziceni. Desi au terminat fara goluri, Timisoara si Urziceni au practicat un joc spectaculos pe stadionul Dan Paltinisanu, doar ghinionul si evolutia excelenta a celor doi portari facand sa nu se marcheze goluri. Prima ocazie a apartinut ialomitenilor, dupa un fault asupra lui Maftei in minutul 3, insa executia deviata a fazei fixe a ocolit cadrul portii timisorene. La un minut distanta a venit randul lui Paduretu sa provoace emotii, cu un corner executat direct pe poarta si scos de Taborda de sub transversala. Minutul 35 a adus o noua mare ocazie a gazdelor, de aceasta data Goga primind o pasa excelenta de la Chitu de pe stanga, insa sutul atacantului din mijlocul careului a fost prea slab pentru a-i pune probleme lui Taborda. Jocul bun al celor doua echipe a continuat si dupa pauza, cu ocazii si faze de mare spectacol la ambele porti. Cu un sfert de ora inainte de final spiritele s-au incins pe teren, dupa ce Taborda a intrat cu talpa la un adversar in timpul unui duel aerian. Contra si Bruno Fernandes au sarit la bataie, insa au fost calmati rapid cu cate un cartonas galben. La cateva minute distanta, in celalalt careu, spiritele s-au incins din nou dupa ce asistentul Ionel Popa a semnalizat un hent la Brandan in careul Unirii, insa Istvan Kovacs a lasat jocul sa continue spre disperarea timisorenilor. Ocaziile s-au intetit pe final. Mejia a lansat cateva atacuri spectaculoase ale gazdelor, insa Goga nu a reusit sa-l invinga pe Tudor. De cealalta parte, Taborda a intervenit la minge in duel unu la unu cu Rusescu si a anulat o ultima sansa de gol a partidei.

Remiza cu scantei la Cluj

In aceeasi runda, CFR si Dinamo au terminat la egalitate, scor 2-2, partida de la Cluj-Napoca, derby-ul etapei fiind decis de reusitele lui Andrei Cristea si Bostina pentru dinamovisti si Cristi Bud si Culio pentru ardeleni. Deac a fost eliminat de la CFR in minutul 84, chiar inainte ca CFR sa stabileasca scorul final. Sub o ninsoare deasa care ameninta sa afecteze jocul din teren, CFR Cluj si Dinamo au oferit un meci plin de gafe, astfel ca rezultatul final, 2-2, este perfect echitabil. Deschiderea scorului a venit putin dupa o jumatate de ora de joc din partea oaspetilor. Culio a trimis riscant fara sa gandeasca mingea cu capul spre Claro, insa nu l-a vazut in fata sa pe Andrei Cristea, care a preluat si a inscris fara probleme, profitand de haosul din apararea gazdelor. In minutul 48, Culio a recuperat o minge la centrul terenului, a pasat perfect la Bud in careu, iar acesta a sutat la poarta, mingea deviata de Moti intrand in plasa. Egalitatea de pe tabela n-a durat decat pana in minutul 54, cand Gabriel Bostina a inscris un gol superb cu un sut de exceptie de la 20 de metri. Dupa o perioada de joc mai slab de ambele parti, spiritele s-au incins spre final si in minutul 84, Ciprian Deac, intrat de putin timp in teren, a vazut direct cartonasul rosu dupa un duel cu Pulhac. Insa eliminarea clujeanului nu a fost resimtita. In faza ce a urmat, Dica a centrat din faza fixa, Dolha a retinut pentru moment apoi a scapat mingea, Culio a profitat si a adus din nou egalarea pentru clujeni. Dupa ce au pierdut doua puncte in final, dinamovistii au pierdut si cel mai bun fundas al lor la Cluj. Tanarul fundas dinamovist Dragos Grigore a suferit o accidentare teribila in finalul meciului si va rata intreg sezonul. Grigore a fost victima unei intrari criminale a lui Yssouf Kone in finalul meciului de la Cluj, din cauza careia a fost transportat de urgenta la spital.

Page time :0.1608 (s) | 24 queries | Mysql time :0.022388 (s)