Timisoara are din nou noroc si invinge la Vaslui

21 Septembrie 2009
1608 Vizualizari | 1 Comentarii
Ioan Ovidiu Sabau
Norocul proverbial al lui Ioan Ovidiu Sabau a tinut si la Vaslui, acolo unde banatenii au obtinut un success total nemeritat, invingand cu scorul de 1-0, printr-un gol marcat de Dorin Goga in repriza secunda, la singura faza mai importanta. Vasluiul a controlat autoritar meciul, insa n-a reusit sa inscrie. Cu trei remize la activ in ultimele etape, Timisoara s-a deplasat la Vaslui pentru a obtine prima victorie in deplasare in acest sezon. Misiunea Timisoarei nu a fost deloc usoara, vasluienii venind dupa meciul superb din Giulesti, unde au fost invinsi cu 3-2 de Rapid, dar au facut un joc foarte bun. Prima repriza a apartinut in totalitate moldovenilor. Doar in primele minute au aparut banatenii de cateva ori amenintatori in careul lui Kuciak, restul reprizei fiind la discretia gazdelor. Wesley, Gerlem si Delgado au fost cei mai activi jucatori ai Vasluiului, insa acestia nu au reusit sa-l invinga pe Pantilimon si trupa lui Cristi Dulca a intrat la vestiare fara gol marcat. Conform Onlinesport, intrarea lui Temwanjera in locul inexistentului Nemanja Jovanovic, dupa pauza, a adus un plus de incisivitate in ofensiva Vasluiului, insa acest lucru nu l-a ajutat pe Wesley sa gaseasca spatiul portii timisorene. Atacantul brazilian a ratat cu nonsalanta in cateva situatii clare de gol realizate de vasluieni in primele 10 minute ale reprizei secunde. Un moment de neatentie in apararea gazdelor, a adus surpriza din partea banatenilor, acestia reusind sa deschida scorul contrar cursului jocului, prin Dorin Goga, care a reluat violent din voleu din partea dreapta a careului advers, fara sanse pentru Kuciak. Acesta a fost si singurul moment in care banatenii au avut o actiune mai importanta in fata portii adverse, imediat dupa gol, vasluienii reinstalandu-se la carma jocului. Insa presiunea trecerii timpului si oboseala i-au lasat pe elevii lui Dulca fara inspiratie la finalizare, partida inchindu-se cu victoria norocoasa a Timisoarei.