Timisoara nu bate pe nimeni in Europa

6 Noiembrie 2009
609 Vizualizari | 0 Comentarii
Sperante spulberate pentru Timisoara lui Ioan Ovidiu Sabau. Invinsa cu 3-1 de Anderlecht Bruxelles in etapa a IV-a din Liga Europa, FC Timisoara nu mai are decat sanse infime pentru a mai prinde unul din primele doua locuri in clasamentul Grupei A. Gazdele au deschis scorul in urma unei imprudente a lui Maxim, fundasul stanga timisorean faultandu-l in careu pe Suarez, faza care a dus la acordarea unei lovituri de la 11 metri pentru gazde. Acelasi Suarez a transformat fara probleme si din minutul 30 Anderlecht prelua conducerea pe tabela. Imediat dupa pauza, Timisoara a profitat de inceputul mai bun si a restabilit egalitatea in minutul 51. Karamyan a centrat dintr-un corner de pe stanga, iar Parks a reluat ideal cu capul pentru 1-1. Primul gol marcat de banateni in aceasta editie a Ligii Europa a fost urmat de un moment "artistic" al celor cateva sute de fani timisoreni, acestia aruncand mai multe torte in teren care au dus la intreruperea jocului. La 19 minute de la golul marcat de Parks, gazdele au revenit in avantaj, Bousuffa reluand cu capul din centrul careului pentru 2-1, la o balbaiala a defensivei timisorene. Banatenii au replicat imediat pe contraatac, ratand o mare sansa de egalare, dupa sutul lui Magera. Timisoara a fortat restabilirea egalitatii, dar cei care au punctat au fost belgienii in urma unui contraatac devastator finalizat de Legear, in urma unui corner al banatenilor. In celalalt meci al grupei, Ajax Amsterdam a invins fara emotii la Dinamo Zagreb, cu 2-0.