Timisoara relanseaza campionatul

22 Noiembrie 2010
848 Vizualizari | 0 Comentarii
Timisoara a invins liderul si a relansat campionatul
• FC Timisoara – Otelul Galati 2-0 (0-0), in derby-ul etapei 16 din Liga I la fotbal • Banatenii au rezolvat meciul in doar trei minute, interval in care au marcat Cisovsky si Nikolic • Tot ieri, Vasluiul a castigat pe terenul lanternei rosii, Sportul Studentesc, si a ajuns la 5 puncte de lider

FC Timisoara
s-a apropiat la doar un punct de liderul Otelul Galati, dupa ce a invins trupa lui Dorinel Munteanu, cu scorul de 2-0 (0-0), in derby-ul etapei 16 a Ligii I de fotbal. Banatenii au rezolvat meciul in doar trei minute, interval in care au marcat Cisovsky si Nikolic. Chiar daca partida se anunta una spectaculoasa si viu disputata, avand in vedere pofta de victorie a celor doua echipe, realitatea din teren a fost cu totul alta. Atat gazdele de la Timisoara, cat si Otelul au aratat mai mult ca nu-si doresc sa piarda acest meci. Astfel ca startul meciului a fost dominat de o posesie prelungita de ambele parti si putine faze de poarta. A trebuit sa treaca un sfert de ora de la startul partidei pentru a putea vedea prima ocazie de gol. Aceasta i-a apartinut lui Silviu Ilie care, lansat excelent pe contraatac de Paraschiv, a sutat plasat din marginea careului, dar Pantilimon a intervenit salvator. Din nou a salvat situatia portarul timisorenilor in minutul 27, de aceasta data Gabriel Paraschiv fiind la finalizare, tot pe o actiune rapida de contraatac. Dupa doar doua minute, galatenii au fost aproape de autogol. O centrare din corner a fost deviata cu capul in Sergiu Costin, iar din acesta mingea a sarit spre poarta, depasindu-l pe Grahovac. Norocul otelarilor a fost ca Neagu s-a aflat pe linia portii, de unde a respins in extremis. Prima repriza s-a incheiat cu o noua sansa a timisorenilor de a deschide scorul. In minutul 41 Zicu a recuperat si a pasat rapid la Goga, iar acesta a tras la poarta fara sa stea prea mult pe ganduri, dar mingea a trecut milimetric pe langa coltul lung. Acelasi Goga a semnat si prima mare ocazie a partii secunde, trimitand din cativa metri cu capul putin peste poarta. Replica galatenilor a venit dupa 12 minute, in urma unei faze superbe create de Antal pe dreapta, acesta a patruns in careu si a pasat perfect la Viglianti, dar sutul acestuia cu dreptul din preajma careului mic a trecut incredibil peste poarta. Dupa ce Zicu a fost avertizat pentru o simulare in careu, la un duel cu Rapa, in minutul 75 banatenii au deschis scorul. Alexa a centrat din lovitura libera, Perendija a respins gresit doar pana la Zicu, acesta a recentrat din foarfeca pana la Cisovsky, fundasul marcand primul sau gol in acest sezon cu un sut din marginea careului mic. Alte trei minute au trecut si Timisoara si-a marit avantajul pe tabela. De aceasta data Stefan Nikolic, intrat la pauza in locul lui Axente, a luat o faza pe cont propriu, a patruns in dribling de pe stanga in careu si, ajuns fata in fata cu Grahovac, l-a executat sec cu un sut la coltul lung. Multumita cu cele doua goluri avans, Timisoara a sunat retragerea in incercarea de a apara avantajul. De moment au profitat toti elevii lui Dorinel Munteanu, chiar si portarul Grahovac urcand in careul advers inca din minutul 82, la loviturile libere si cornerele oaspetilor. Insa pericolul n-a mai aparut la poarta Timisoarei, care a terminat meciul cu un om mai putin. Hristu Chiacu a primit galben pentru proteste in minutul 89, a continuat cu injuriile si a vazut apoi si rosu din partea arbitrului Hategan. Tot pentru proteste a fost trimis in tribune si Cosmin Contra, iar Timisoara se apropie la un punct de liderul Otelul Galati.

Vasluiul s-a chinuit in Regie

Tot ieri, in primul meci al zilei, Sportul Studentesc a pierdut partida de pe teren propriu cu FC Vaslui, scor 0-1. A fost un joc foarte modest, in care cele doua formatii s-au intrecut in gafe. Singurul gol al meciului a fost marcat de Yero Bello in minutul 72, dupa ce vasluienii au avut o bara prin Gheorghiu in startul reprizei secunde. In prima repriza ambele echipe s-au inchis ermetic in aparare si au refuzat parca sa joace fotbal. Mai activi au parut moldovenii, Sanmartean fiind cel mai prezent fotbalist al oaspetilor in joc. Insa cele doua porti nu au fost amenintate concret deloc in primele 45 minute. Putinele suturi expediate spre poarta ba au trecut pe langa, ba au fost retinute fara emotii de Kuciak sau Niculescu. Dupa pauza, la vasluieni a intrat Gheorghiu in locul lui Gerlem. Noul intrat a si provocat prima mare ocazie de gol in minutul 48, o ratare cum rar se vede intr-un meci de fotbal. Cu portarul cazut in fata sa, Gheorghiu a sutat din nici trei metri direct in bara din dreapta a portii Sportului. Pana la urma, dupa 72 minute de chin Yero Bello a primit o minge dupa un corner in careul mic, iar acesta a trimis simplu cu capul in poarta. Astfel, Vasluiul a obtinut 3 puncte foarte importante si a urcat pana pe locul 4 in ierarhia la zi a Ligii I, la 5 puncte de liderul Otelul Galati.