Timisoara s-a tarat pana in sferturile Cupei

27 Octombrie 2010
802 Vizualizari | 0 Comentarii
Portarul Taborda a salvat Timisoara de o mare umilinta
• Timisoara a avut nevoie de lovituri de departajare ca sa elimine Vointa Sibiu in optimile de finala ale Cupei Romaniei • Dinamo a invins ALRO Slatina, 3-1, iar Brasovul a eliminat U Cluj, dupa 2-1, cu golul decisiv marcat de Vali Badea, fostul atacant al Politehnicii Iasi

FC Timisoara s-a calificat cu greu in sferturile de finala ale Cupei Romaniei, dupa ce a trecut la loviturile de departajare de Vointa Sibiu, scor 5-4 (1-1). A fost un meci ce parea o simpla formalitate pentru banateni, dar care a fost complicat de un gol reusit pe final de Vointa si de un cartonas rosu primit de Bourceanu in prelungiri. Taborda a facut minuni la penalty-uri, reusind sa apere doua executii. In minutul 13, Timisoara a deschis scorul. Trecut pe linie moarta la ultimele meciuri, Tames si-a demonstrat din nou clasa si a pasat excelent perpendicular catre Goga, iar varful banatenilor a spart gheata cu un sut plasat langa bara. Banatenii au dominat meciul, dar, cand nimeni nu se mai astepta, Vointa a dat lovitura in minutul 88, Bunea invingandu-l pe adormitul Taborda cu un sut siret din lovitura libera. Meciul a intrat, astfel, in prelungiri, iar Bourceanu a fost eliminat in chiar primele minute aditionale, dupa ce a vazut al doilea cartonas galben. Eliminarea lui Bourceanu a schimbat radical fata jocului, sibienii devenind mult mai curajosi in faza ofensiva. Din minutul 115 s-a restabilit egalitatea numerica, dupa eliminarea lui Tataru, iar meciul a ajuns la loteria penalty-urilor. Aici, Sepsi, Zicu, Tames si Magera au inscris pentru banateni, in timp ce Grigore, Peza si Popa au marcat pentru oaspeti. Scutaru a ratat pentru Timisoara, iar Taborda a facut minuni la loviturile trimise de Burlacu si Hardau.

Dinamo nu a avut emotii cu Slatina

Tot ieri, Dinamo Bucuresti s-a calificat fara prea mari emotii in sferturile de finala, dupa ce a invins pe teren propriu echipa de liga a doua ALRO Slatina, cu 3-1. Marius Niculae a deschis scorul in minutul 2, Marius Alexe a reusit dubla prin golurile din minutele 8 si 36, Barsan marcand golul de onoare al oltenilor in minutul 38. Dinamo a mai avut o bara prin Marius Niculae, dar si oltenii au avut cateva ocazii de a reduce scorul mai ales in repriza secunda. Ioan Andone si-a permis sa-si odihneasca o parte dintre titulari, Torje, Moti, Adrian Cristea, Danciulescu si Liviu Ganea fiind lasati pe banca, pentru a fi folositi jucatori vazuti mai putin in teren pentru Dinamo, ca Rus, Scarlatache, Zie Diabate, Marius Alexe sau Georgian Paun. Prima echipa calificata in sferturile Cupei a fost FC Brasov. Desi a evoluat in inferioritate numerica aproape o repriza, echipa brasoveana a reusit sa invinga pe Universitatea Cluj, scor 2-1 (1-1), dupa un meci sarac in faze de poarta, calificandu-se, astfel, in sferturile de finala ale Cupei Romaniei. Gazdele au deschis scorul dupa doar cinci minute de joc, cand Chipciu a prins un sut de zile mari din afara careului, mingea oprindu-se la coltul scurt al portii aparate de Matache. Acesta avea sa fie de altfel si scorul pauzei. Partea secunda a inceput bine pentru jucatorii lui Marian Pana, Lemnaru reusind egalarea in minutul 53, cu un sut plasat dupa o frumoasa actiune personala. Problemele gazdelor s-au accentuat in minutul 60, cand Martinovic a fost trimis la cabine dupa ce a primit doua cartonase galbene. Desi cu un om mai putin, brasovenii au profitat in minutul 86 de o bresa in defensiva clujeana si fostul atacant al Politehnicii Iasi, Vali Badea, a trimis cu latul la coltul lung din sase metri pentru calificarea formatiei de sub Tampa in sferturile Cupei Romaniei.

Programul optimilor

Marti, 26 octombrie

FC Brasov - Universitatea Cluj 2-1
FC Timisoara - Vointa Sibiu 5-4 (dupa penalty-uri, 1-1 la finalul timpului regulamentar)
Dinamo Bucuresti – ALRO Slatina 3-1