Timisoara Saracens s-a calificat in grupele Challenge Cup

Publicat: 24 apr. 2016
1

Campioana României la rugby, Timisoara Saracens, s-a calificat sâmbata în grupele Challenge Cup, editia 2016-2017, cea de-a doua competitie valorica europeana inter-cluburi, dupa ce a învins, în deplasare, pe Cammi Calvisano, campioana Italiei, cu scorul de 28-17, timisorenii câstigând si în meciul tur cu 36-23.

Banatenii, care au condus la pauza cu 6-3, au reusit 3 eseuri în repriza secunda, dintre care doua transformate, în timp ce italienii au izbutit doar doua încercari, restul punctelor venind din fructificarea loviturilor de pedeapsa. Timisoara Saracens devine astfel prima echipa de club din România prezenta în competitiile europene intercluburi dupa 13 ani, ultima data Dinamo Bucuresti luând startul în editia 2002-2003 a fostei European Shield, unde, dupa ce a trecut de L’Aquila (Italia), a fost eliminata de Castres cu doua înfrângeri la scor, 88-0 si 123-0. În ultimii ani, România a fost reprezentata în Challenge Cup de selectionata Lupii Bucuresti, care cuprindea jucatori de la mai multe echipe de rugby din primul esalon valoric românesc – Super Liga.