Timisoara se indeparteaza de titlu

7 Mai 2009
652 Vizualizari | 0 Comentarii
Cu doar cinci etape inainte de finalul campionatului, FC Timisoara s-a indepartat de liderul Dinamo Bucuresti. Banatenii nu au avut nici o sansa in fata campioanei CFR Cluj, care a castigat cu 2-0, dupa reusitele lui Ruiz si Dubarbier. Timisoara a inceput partida de la Cluj-Napoca de pe pozitia a treia a clasamentului, avand in dreptul ei 55 de puncte, cu 6 puncte mai putin decat liderul Dinamo, adica tocmai cele 6 puncte pe care timisorenii le-ar putea reprimi, la finalul acestei luni, prin decizia TAS. CFR, in schimb, a abordat partida de pe pozitia a sasea, la egalitate cu Rapid, fiind depasita de U Craiova. CFR-ul a inceput in corzi meciul, scrie onlinesport, Timisoara avand cateva ocazii monumentale la poarta lui Nuno Claro, care insa a reusit sa tina tabela neschimbata la suturile lui Gigel Bucur si Abiodun, lansati in atac de Karamian. In minutul 50, Ruiz a reusit sa deschida scorul cu un sut din marginea careului, dupa o pasa superba a lui Dubarbier. O greseala imensa a fundasilor clujeni in minutul 59 l-a lasat singur pe Gigel Bucur in ofensiva spre poarta lui Nuno Claro, insa atacantul banatenilor n-a judecat bine faza si, intrat in unghi singur cu portarul, a sutat pe langa poarta cautand coltul lung. Pentru a aduce mai multa liniste in joc si pe banca de rezerve a clujenilor, Dubarbier a dublat diferenta de pe tabela in minutul 73, cu un sut violent cu stangul de la 13 metri, din pasa superba venita de la Ruiz, cu cateva secunde inainte tot Dubarbier ratand o ocazie rarisima.

Page time :0.1299 (s) | 22 queries | Mysql time :0.013316 (s)