Timisorenii au castrat cainii rosii

29 Aprilie 2009
1406 Vizualizari | 0 Comentarii
• FC Timisoara a obtinut o victorie de senzatie in semifinalele Cupei Romaniei in fata celor de la Dinamo, invingand cu 4-1 • Partida s-a disputat fara spectatori, la Cluj • In a doua semifinala, astazi, de la ora 20.45, CFR Cluj va infrunta formatia SC Vaslui

In fata unor tribune golite de o decizie aberanta a Federatiei Romane de Fotbal (FRF), FC Timisoara si Dinamo au oferit un joc placut, la finalul caruia dinamovistii au fost umiliti de trupa lui Gabi Balint. FC Timisoara a obtinut o victorie de senzatie in semifinalele Cupei Romaniei in fata celor de la Dinamo, invingand cu 4-1. Tactica diferita folosita de tehnicienii celor doua echipe inca din startul meciului: daca timisorenii lui Gabi Balint au stat la cutie, invitandu-i pe dinamovisti in ofensiva pentru a profita de spatiile libere pe contraatac, cainii lui Rednic au fost mai prezenti in joc, au avut mai mult posesia si chiar si ocazii mai multe. Oportunitatile de a marca nu au fost foarte dese, in majoritatea timpului jocul fiind unul cursiv, dar incrancenat, cu intrari decise la minge, dar fara multe intreruperi. Desi timisorenii au avut cateva actiuni periculoase prin Curtean in primele minute, cei de la Dinamo au avut ocaziile de gol mai clare, prima dintre ele fiind ratata de Danciulescu in minutul 16, a carui lovitura de cap din careul mic a fost retinuta de Pantilimon. Pe dominarea dinamovistilor, FC Timisoara a deschis scorul in minutul 26, prin Magera care a impins in poarta o minge revenita din bara dupa un sut al lui Bucur. Dupa pauza, banatenii au facut 2-0, in minutul 61, dupa sutul lui Abiodun. Daca pana la jumatatea reprizei secunde, din cele 10 suturi de la distanta ale dinamovistilor, doar unul a prins spatiul portii adverse, in minutul 72, o executie superba a lui Adrian Cristea l-a invins pe Pantilimon, portarul timisorean fiind derutat de Miranda, care a trecut pe langa minge. O ratare incredibila a lui Borbely din minutul 79 a anuntat a treia reusita a banatenilor, de aceasta data Gigel Bucur (81`) fiind cel care a trimis mingea in plasa, dupa o faza personala de toata frumusetea creata de Parks pe partea stanga. Timisoara a majorat diferenta de pe tabela la un incredibil 4-1, prin reusita cu capul a lui Nibombe din marginea careului mic, aceasta fiind cea mai drastica infrangere a elevilor lui Rednic din acest sezon.

CFR Cluj - SC Vaslui, a doua semifinala

In a doua semifinala, astazi, de la ora 20.45 (in direct pe Antena 1), CFR Cluj va intalni formatia SC Vaslui. Partida se va disputa pe stadionul Tineretului, din Urziceni. Meciul din aceasta seara este o adevarata finala pentru cei doi antrenori, Viorel Moldovan si Antonio Conceicao. Ambele echipe traverseaza o perioada nefasta in campionat si mai pot salva sezonul cu o calificare in ultimul act al Cupei Romaniei. FC Vaslui a pierdut ultimele doua partide din campionat, la Urziceni si acasa cu Brasovul, si finantatorul Adrian Porumboiu a amenintat deja ca va lua masuri, deocamdata doar impotriva jucatorilor. De partea cealalta, clujenii se intrec in rezultate dezastruoase, fie ca este vorba despre adversari ca Steaua, Gloria Bistrita sau Otelul Galati. Partida dintre CFR Cluj si SC Vaslui va fi arbitrata de Ionica Serea, ajutat de asistentii Adrian Vidan si Aurel Onita.

Page time :0.1707 (s) | 24 queries | Mysql time :0.038021 (s)