Timisorenii au uitat drumul spre gol

14 Septembrie 2009
651 Vizualizari | 0 Comentarii
Ioan Ovidiu Sabau
Timisoara si Astra Ploiesti au incheiat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat la Buzau, iar banatenii au ajuns pe locul 8 in clasament, nefiind in stare sa bata nici pe Alba Iulia, nici pe Astra Ploiesti, doua echipe nou-rpmovate in Liga I. Partida a fost foarte echilibrata, cu multe ocazii de gol de amble parti, insa niciuna dintre echipe n-a reusit sa inscrie. Timisoara a inceput cu incredere meciul cu Astra Ploiesti disputat la Buzau si fostul clujean Goga a avut prima ocazie in minutul 13, cand sutul sau a fost scos de sub transversala de debutantul Miron. Dupa un minut Artiom Karamian a fost impiedicat sa inscrie de portarul oaspetilor. Portarul Astrei, aflat la primul meci in Liga 1 a avut o evolutie excelenta intre buturile ploiestenilor, intervenind de cateva salvator la executiile banatenilor. Daca Miron s-a remarcat in poarta, in ofensiva s-au evidentiat stratila si fostul dinamovist, Osvaldo Miranda care l-a ridiculizat de cate ori a avut ocazia pe Nibombe, fundasul timisorenilor fiind cel mai slab jucator al meciului. Conform Onlinesport, minutul 23 a adus o prima faza periculoasa de atac a ploiestenilor, care au profitat de scaderea ritmului de joc al adversarilor. Stratila a batut bine o faza fixa, Pantilimon respinge gresit la Paulinho, caruia nu i-a reusit, insa, sutul. Seria de ocazii ale Astrei a continuat cu un sut al lui Miranda de la 20 de metri, respins cu emotii de Pantilimon, tot portarul timisorean intervenind si la un sut-centrare expediat de Paulinho. Abia dupa o jumatate de ora de joc a revenit Timisoara in atentie la o minge deviata cu capul de Goga, scoasa cu dificultate de Miron in corner, tot el retinand si sutul lui Arman Karamian din minutul 38. Cu 5 minute inainte de pauza, Miranda a inregistrat cea mai mare ocazie a meciului. Acesta a scapat pe contraatac, a trecut si de Pantilimon, insa sutul sau a trecut la cativa centimetri de poarta goala, spre disperarea lui Nicolo Napoli, aflat in fata unei noi provocari la Ploiesti, dupa activitatea foarte buna de la Craiova. Arman si Artiom Karamian au avut cateva oportunitati de a inscrie, la care s-a opus acelasi excelent Miron, de cealalta parte Ganea si Paulinho amenintand in doua randuri buturile timisorenilor. Au urmat alte ratari ale lui Goga, Parks si Artiom Karamian pe fondul dominarii in joc a formatiei de pe Bega, abia cu un sfert de ora inainte de final Astra sa produca o faza mai periculoasa la poarta adversa, cand Stan, abia intrat in teren, a centrat in careul mic, Pantilimon fiind nevoit sa boxeze in fata de la semi-inaltime, insa Miranda a ajuns prea tarziu la minge. Minutul 82 a adus o faza controversata in careul Astrei. Dupa un corner de pe partea dreapta, mingea a cazut la 8 metri in fata lui Magera, acesta a fost contrat imediat de Oprsal, cei doi au fost inconjurati de coechipieri si s-a creat o gramada dezorganizata ca la rugby, cu mingea aflata sub grupul de jucatori, moment in care Istvan Kovacs a luat decizia ciudata de a acorda lovitura libera indirecta pentru Timisoara. Dupa cateva momente de proteste ale ploiestenilor si de aranjare a zidului, Astra s-a pus cu toti jucatorii pe linia portii, mingea a fost miscata din 7 metri pentru sutul lui Ionescu, insa acesta a tras direct in Miron. Mingea a sarit apoi din portar la Mera, insa nici acesta nu a izbutit sa strecoare mingea in plasa, scorul ramanand acelasi ca la inceputul partidei, un 0-0 favorabil Astrei. Ploiestenii au ajuns la 4 puncte sub comanda lui Nicolo Napoli, la doar 3 meciuri cu antrenorul Italian pe banca.

Page time :0.1432 (s) | 22 queries | Mysql time :0.032655 (s)