Tineretul a pierdut cu 2-1 in Anglia

9 Octombrie 2010
803 Vizualizari | 0 Comentarii
Nationala de tineret a Romaniei a pierdut meciul din prima mansa a barajului cu reprezentativa similara a Angliei, din preliminariile pentru Campionatul European de anul viitor. Scorul final, 2-1, a fost stabilit in repriza secunda, golul Romaniei fiind marcat de Hora. Torje a avut o bara in finalul primei reprize. Incurajata de peste 25 de mii de suporteri din tribune, Anglia a inceput mai bine meciul, avand si avantajul terenului propriu, dar si pe cel al valorii mai ridicate a lotului. De cealalta parte, trupa lui Emil Sandoi a inceput partida cu mai multa prudenta, cu patru fundasi si doi inchizatori, principala grija a tricolorilor fiind sa nu primeasca gol in deplasare. Sperantele romanilor au ramas vii doar o repriza, in care nu doar s-au aparat, ci au incercat, in cateva randuri, sa puna presiune pe careul advers si chiar si pe poarta lui Fielding, Neagu, Torje sau Bicfalvi trimitand de mai multe ori suturi periculoase spre poarta. Ba chiar in minutul 45, Torje a trimis in bara, ratand ocazia ca Romania sa intre in avantaj la vestiare. In repriza secunda, presiunea englezilor si-a aratat rezultatul, iar in minutul 62, Henderson a deschis scorul cu un sut superb din voleu, dupa ce Lung boxase la intamplare o centrare din corner. Insa in minutul 71, sperantele romanilor la un rezultat pozitiv au fost reaprinse de Ioan Hora, care a marcat cu mult noroc. Centrarea lui Hora a fost deviata de un fundas al gazdelor, mingea prinzandu-l pe portar pe picior gresit. Cu sapte minute inainte de expirarea timpului regulamentar, Smalling a decis rezultatul final, marcand pentru 2-1 cu un sut din cativa metri, dupa ce apararea Romaniei n-a fost in stare sa respinga o centrare de la coltul din stanga al terenului. S-a terminat 2-1 pentru Anglia, dar Romania pastreaza sperante in meciul retur, care se va disputa marti, 12 octombrie, la Botosani, de la ora 14.30.