Titlul mondial se vede din Brazilia

29 Iunie 2010
959 Vizualizari | 0 Comentarii
• Brazilia-Chile 3-0 (2-0) si multipla campioana mondiala se califica in sferturile de finala ale competitiei, acolo unde va intalni reprezentativa Olandei, echipa care a eliminat Slovacia • Brazilia nu a avut nici un fel de emotii cu Chile, diferenta dintre cele doua echipe fiind net in favoarea trupei antrenate de Carlos Dunga Brazilia-Chile 3-0 (la pauza 2-0) si trupa lui Dunga se califica in sferturile de finala ale Cupei Mondiale. Golurile lui Juan, Luis Fabiano si Robinho au fost suficiente pentru ca Brazilia sa nu forteze si sa se pregateasca pentru razboaiele din fazele urmatoare ale competitiei. Si aseara, Brazilia si-a respectat blazonul de multipla campioana mondiala. Sud-americanii au jucat atat cat a trebuit, victoria propulsand echipa lui Dunga in cursa spre un nou titlu mondial. Pragmatismul si-a spus de multe ori cuvantul si aseara. Nici spectacolul nu a fost pe masura asteptarilor fanilor, insa rezultatul inscris la final pe tabela de marcaj a avut darul sa declanseze o adevarata isterie in tribunele arenei care a gazduit partida dintre cele doua echipe sud-americane. Desi se intalneau doua echipe recunoscute pentru stilul fantezist de joc, disputa a semanat cu una tip nemteasca, pragmatica, dura si "la obiect". Cele doua formatii s-au intalnit si in preliminariile pentru Cupa Mondiala din Africa de Sud. Atunci, diferenta dintre cele doua echipe a fost de doar un singur punct, chilienii terminand campania de calificare pe locul secund, dupa Brazilia. Parca dorind sa arate ca acea campanie de calificare nu a fost un simplu accident, chilienii au practicat un joc in care nu au lasat prea multe spatii echipei braziliene. Si totusi, jucatorii lui Carlos Dunga au fost cei care au dictat jocul. Cel putin in prima repriza, Chile abia daca s-a vazut pe teren. Mai mult, brazilienii, care au dominat steril timp de jumatate de ora, s-au dezlantuit in numai doua minute. Mai intai, Juan a reluat perfect cu capul dintr-o multime de jucatori pentru 1-0, in urma unui corner batut perfect de Maicon. Nici bine nu s-au linistit apele, ca Luis Fabiano a ridicat scorul la 2-0 pentru selectionata braziliana, dupa ce l-a driblat ca la carte si pe portarul chilian Bravo. Din acel moment a fost clar spre ce se indrepta partida. Chiar daca chilienii au mai fortat pe alocuri, prima parte s-a incheiat cu acel avantaj dublu al brazilienilor, 2-0. Repriza secunda a fost o copie fidela a primului act. Brazilia a controlat jocul inca din debutul reprizei, in timp ce chilienii nu au facut decat sa atace rar poarta lui Julio Caesar. Si pentru ca Brazilia sa incheie jocul in stil de mare echipa, Robinho a punctat si el, in minutul 60 pentru 3-0. Spre finalul partidei, chilienii au fortat jocul in cautarea golului de onoare, insa fundasii "selecao" si-au facut treaba, mentinand mingea departe de poarta lui Julio Caesar. Fluierul final a adus o imensa bucurie in tabara braziliana, echipa ce se califica lejer in sferturile de finala ale competitiei, acolo unde va intalni Olanda, intr-o veritabila finala de campionat mondial. Din nefericire pentru iubitorii sportului cu balonul rotund, o astfel de partida se va desfasura mult mai devreme, iar una din cele doua formatii va pleca mai devreme acasa.