Topul în care Simona Halep este lider! Parcursul excelent din 2020 al numărului doi mondial nu a rămas fără ecou

Publicat: 11 dec. 2020
Topul în care Simona Halep este lider Parcursul excelent din 2020 al numărului doi mondial nu a rămas fără ecou
Simona Halep

Simona Halep (29 de ani, numărul 2 WTA) a avut un parcurs de invidiat în 2020. Sportiva din România a cucerit trei trofee, la Dubai, Praga și Roma, și este jucătoarea cu cel mai bun procentaj de victorii/meciuri disputate în acest an.
În ciuda pauzei provocate de pandemiei și a problemelor legate de situația actuală, Simona Halep s-a adaptat rapid și a avut un sezon formidabil în circuitul WTA. Constănțeanca a cucerit trei titluri, la Dubai, Praga și Roma, ajungând astfel la 22 de trofee câștigate de-a lungul carierei.
Mai mult, Halep a triumfat în 23 din cele 26 de partide din 2020, clasându-se astfel pe prima poziție într-un top al procentajelor de victorii/meciuri disputate, cu 88,5%, susține eurosport.ro. Campioana noastră este urmată de Naomi Osaka, cu 84,2%, iar pe locul trei se află liderul mondial, Ashleigh Barty, cu un procentaj de 78,6%.

Simona Halep, protagonista meciului anului

Finala turneului WTA de la Dubai din luna februarie, la capătul căreia Halep și-a adjudecat primul titlu al anului, împotriva Elenei Rybakina, a fost desemnată cea mai frumoasă partidă de tenis feminin din 2020. Numărul doi mondial a revenit după ce a pierdut primul set, 3-6, și l-a câștigat pe al doilea cu același scor. În setul decisiv, Halep s-a impus în tiebreak și a ridicat trofeul.
Nominalizată la premiul pentru cea mai bună jucătoare a anului, Simona Halep a pierdut lupta în fața Sofiei Kenin. Americanca a fost aleasă jucătoarea anului 2020 în circuitul profesionist feminin de tenis (WTA) după ce a obținut prima sa victorie într-un turneu de Grand Slam, la Australian Open. Printre nominalizate, au mai fost Victoria Azarenka, Arina Sabalenka, japoneza Naomi Osaka și poloneza Iga Swiatek