Trei medalii pentru tinerii sahisti ieseni

5 Iulie 2002
1055 Vizualizari | 0 Comentarii
•Camelia Ciobanu (Politehnica) si Ciprian Padurariu (Iasitel) au obtinut medaliile de aur, iar Iosefina Paulet (Iasitel) pe cea de bronz

Hotelul Venus din Eforie Nord a gazduit editia a 12-a a concursului dotat cu Trofeul Litoralului la sah, o competitie traditionala si cu multipla participare internationala. La concursul de pe malul Marii Negre au luat parte peste 360 de sahisti din 9 tari, Iasul fiind reprezentat de 18 sportivi de la Iasitel (antrenori: Vasile Manole si Vlad Ungureanu) si 9 sportivi de la CS Politehnica (antrenori: Catalin Navrotescu si Vladimir Danilov). Concursul s-a desfasurat in sistemul open, pe patru categorii de varsta: seniori (Turneul A), baieti pana la 17 ani (Turneul B), baieti pana la 12 ani (Turneul C) si fete pana la 17 ani (Turneul D).
Turneul seniorilor a revenit marelui maestru international Constantin Ionescu, care a acumulat 8,5 puncte din 11 posibile.
Ieseanul Catalin Navrotescu (antrenor la CS Politehnica) s-a clasat pe locul 4, cu 8 puncte, iar Vlad Ungureanu (antrenor secund la Iasitel, dar care a reprezentat echipa Hidrocon Bacau in concursul de pe Litoral), tot cu 8 puncte, a terminat competitia pe locul 5. Cu 7,5 puncte, Vladimir Danilov (antrenor la Poli) a terminat pe locul 9. Pe locul 24 s-a clasat tanarul de 18 ani Bogdan Burlacu (Politehnica Iasi), cu 6,5 puncte, la turneul seniorilor participand 108 sahisti.

•Alina Motoc s-a odihnit pe Litoral

Trecand la intrecerile juvenile, sa mentionam ca, la Turneul D, ieseanca Camelia Ciobanu (Politehnica, 17 ani) a terminat competitia pe prima treapta a podiumului, cu 8 puncte din 9 posibile, la concurs luand parte 58 de sahiste. Desi are doar 13 ani, Iosefina Paulet (Iasitel) s-a clasat pe locul 3 la Turneul D, cu un total de 7 puncte. Chiar daca a fost prezenta pe Litoral, in cantonamentul echipei Iasitel, talentata Alina Motoc nu a concurat la Trofeul Litoralului, ea fiind foarte obosita dupa unele concursuri anterioare puternice, precum a fost Campionatul European de la Balaton (Ungaria), acolo unde a concurat la prima masa a echipei de juniori a Romaniei, care a cucerit bronzul competitiei, la cea de-a doua fiind Camelia Ciobanu.
La Turneul B, pe prima treapta a ierarhiei s-a clasat ieseanul Ciprian Padurariu (Iasitel), care a acumulat 8 puncte din 9 posibile. Un alt iesean, Dan Taras (Iasitel), a urcat pe locul 4 la categoria de varsta sub 14 ani, cu 5,5 puncte, el clasandu-se pe locul 8 la general.
Tinerii sahisti ai clubului Iasitel au fost prezenti si la Turneul C, dar ei nu au mai reusit sa obtina locuri fruntase, avand doar 8-9 ani, fata de 12 ai celorlalti concurenti.
"Trofeului Litoralului la sah este cel mai puternic open din tara noastra si scoala ieseana a reusit pozitii fruntase la competitia din acest an. Pe viitor, sahistii de la Iasitel au sansa sa participe in intervalul 27 iulie - 4 august si la un turneu puternic la Cannes, in Franta, dar totul depinde de... finante. In luna august vor fi Campionatele Nationale de sah pentru juniorii mici si mari, primul turneu fiind in intervalul 5-11 august, probabil la Bucuresti, iar al doilea, pe care vrem sa-l organizam la Muncel, langa Pascani, in perioada 17-24 august", a declarat antrenorul Vasile Manole (Iasitel).
Sa mai remarcam ca tanara sahista Camelia Ciobanu (CS Politehnica Iasi) va participa in perioada urmatoare si la un turneu cu norma de maestru, gazduit de municipiul Bucuresti.