Trei romani in semifinalele Trofeului Municipiului Iasi

11 Iulie 2009
618 Vizualizari | 0 Comentarii
Victor Ionita
• Victor Ionita, Marius Copil si Razvan Sabau au obtinut calificarea in semifinalele turneului de tenis Trofeul Municipiului Iasi • Astazi, de la ora 11.00, la arena CFR se vor disputa cele doua semifinale, iar maine, tot de la 11.00, este programata marea finala • Ucrainenii Alekseenko au castigat turneul de dublu

Evenimentul verii in Iasi, Trofeul Municipiului la tenis, se apropie de sfarsit. Ieri a fost o noua zi plina de tenis la arenele CFR din cartierul Alexandru cel Bun. In prezenta a cateva sute de spectatori, ieri s-au disputat partidele din sferturile de finala ale turneului de simplu, dar si finala turneului de dublu. Dupa partidele din sferturi, trei tenismeni romani au obtinut biletele pentru semifinalele de astazi. Mai intai, favoritul principal, Victor Ionita, nu a avut nici o problema cu spaniolul Rodriguez Navarro, de care a dispus cu scorul de 6-3, 6-0. Adversarul lui Victor Ionita in drumul spre finale este Marius Copil, cel care a trecut de italianul Torroni, tot in doua seturi, scor 6-3, 6-2. In cel de-al treilea sfert de finala, spaniolul Granollers-Pujol si belgianul Vandenbulcke au oferit iesenilor un meci superb incheiat cu victoria ibericului. Dupa ce a fost condus cu 1-0 la seturi, scor 3-6, Pujol a revenit senzational si a castigat urmatoarele doua seturi, 6-3 si 6-4 si a ajuns astfel in careul de asi al Trofeului Municipiului Iasi. Un meci la fel de frumos a fost si cel de-al patrulea sfert de finala, disputat intre Andrei Mlendea si Razvan Sabau. Cel de-al doilea favorit al turneului, Mlendea, a inceput tare meciul de pe terenul Ilie Nastase a clubului CFR si a castigat primul set cu scorul de 7-6 (3). Sabau si-a adus aminte ca a facut parte din echipa Romaniei de Cupa Davis, a castigat urmatoarele doua seturi cu 6-3 si 6-3 si a obtinut astfel calificarea in semifinale. Dupa-amiaza, cu incepere de la ora 17.00, in fata unor tribune arhipline, dar si in prezenta mai multor personalitati locale, s-a desfasurat finala de dublu a turneului de tenis Trofeul Municipiului Iasi. In ultimul act al intrecerii de dublu au ajuns romanii Marius Copil si Victor Ionita (adversarii din prima semifinala de astazi) si fratii ucraineni Gleb si Vadim Alekseenko. Interesant este ca cei doi sunt gemeni si cu greu pot fi deosebiti de cineva strain. Romanii Copil si Ionita au pierdut primul set cu 6-3, au revenit in actul secund, pe care l-au castigat cu 6-2, au egalat la seturi, dar au terminat repede benzina. Astfel, s-a disputat un super-tiebreak (in turneele de futures dublu nu se desfasoara un set decisiv), castigat cu scorul de 10-7 de ucrainenii Gleb si Vadim Alekseenko.

Personalitati la premiere

Dupa aceasta finala superba, aplaudata la scena deschisa de sutele de ieseni din tribunele cochetei arene CFR, fratii Alekseenko au promis sa mai revina la Iasi. "Multumesc spectatorilor ieseni care au fost fair-play pe toata durata concursului, sponsorilor nostri si, nu in ultimul rand, antrenorilor. Ne-am simtit foarte bine la Iasi si vom reveni si la anul cu placere", au declarat invingatorii din turneul de dublu. La festivitatea de premiere au participat, printre altii, subprefectul Cristian Angheluta, viceprimarul Romeo Olteanu, directorul Directiei pentru Sport a Judetului Iasi, Ciprian Paraschiv, Sorin Flutur, directorul regional CFR Iasi si Radu Pipa, presedintele CS CFR si directorul turneului de la Iasi. Cu aceasta ocazie, DSJ a oferit un numar de 12 diplome pentru arbitrul principal al turneului, Mihaela Testiban, pentru vicepresedintele Federatiei Romane de Tenis, Liviu Ursuleanu si pentru 10 oameni ai clubului organizator, CFR Iasi, in frunte cu presedintele Radu Pipa. De asemenea, subprefectul Cristian Angheluta a oferit cupele finalistilor turneului de dublu al Trofeului Municipiului Iasi la tenis. Astazi, de la ora 11.00, pe terenul nr. 1 de la baza CFR se va disputa prima semifinala a Trofeului Municipiului Iasi, dintre Victor Ionita si Marius Copil, urmata imediat, de a doua semifinala, cea dintre Granollers-Pujol si Razvan Sabau. Maine dimineata, de la ora 11.00, se va disputa marea finala a competitiei din acest an, tot pe terenul 1, care poarta numele lui Ilie Nastase. Atat la meciurile de astazi, cat si la finala de maine, intrarea spectatorilor va fi libera. Urmatorul turneu futures este programat la Cluj, saptamana viitoare

Rezultate Trofeul Municipiului Iasi

Victor Ionita / Rodriguez-Navarro 6-3, 6-0
Marius Copil - Torroni 6-3, 6-2
Granollers-Pujol - Vandenbulcke 3-6, 6-3, 6-
Mlendea - Sabau 7-6 (3), 3-6, 3-6
Gleb Alekseenko / Vadim Alekseenko - Marius Copil / Victor Ionita 6-3, 2-6 (10-7 in super tie-break)

Page time :0.1278 (s) | 22 queries | Mysql time :0.018367 (s)