Trica si Andone au vrut sa scoata echipa de pe teren

24 Martie 2008
980 Vizualizari | 0 Comentarii
antrenorul Ioan Andone
• In minutul 80 al meciului dintre Poli Iasi si CFR Cluj, mijlocasul Eugen Trica si antrenorul Ioan Andone au vrut sa scoata echipa de pe teren, in semn de protest fata de arbitrajul lui Augustus Constantin

Tensiune maxima in timpul meciului dintre Poli Iasi si CFR Cluj, incheiat cu victoria gazdelor, scor 1-0. Foarte nervosi pe toata durata partidei, clujenii, in frunte cu antrenorul Ioan Andone, au fost la un pas sa se retraga de pe teren in minutul 80. Suparati nevoie mare ca arbitrul Augustus Constantin nu vrea sa acorde nici macar 5 la suta clujenilor, capitanul Eugen Trica le-a cerut jucatorilor sa paraseasca terenul, fiind sustinut in acest demers chiar si de antrenorul Ioan Andone.

Dupa o intrerupere de doua minute, jocul s-a reluat, dar imediat Trica a fost eliminat dupa ce a primit al doilea cartonas galben pentru ca a incercat sa-l ridice de pe teren pe Andrei Cristea, cazut la pamant dupa ce a fost faultat clar de Sandberg. La aceeasi faza, arbitrul l-a eliminat si pe Cristea, tot pentru cumul de cartonase galbene, astfel ca fostul jucator al Stelei va lipsi la meciul din etapa viitoare, de la Targu Jiu. La finalul meciului, antrenorul Ioan Andone a recunoscut ca gestul de a retrage echipa de pe teren a fost unul reprobabil si l-a certat pe Trica pentru ca a declansat aceasta situatie. In schimb, presedintele de la CFR, Iuliu Muresan, a vorbit tot timpul meciului la telefon cu vicepresedintele Federatiei Romane de Fotbal (FRF), clujeanul Patritiu Abrudan, caruia i s-a plans ca este furat de arbitri la Iasi. "Nu se poate asa ceva. Este japca. Toti si-au dat mana cu Gigi Becali si vor sa ne scoata din cursa pentru titlu", s-a plans Muresan in discutiile cu oficialul federal. La finalul meciului, presedintele clujenilor s-a plans ca a fost furat de arbitri. "Liga I s-a transformat in stana lui Becali. Acest campionat este deja cumparat. Clujul a fost executat! Hotie foarte mare! Era bun si un punct astazi la Iasi, dar nu ne-a lasat Augustus sa-l luam. Este revoltator ce se intampla in Liga I", a urlat, disperat, Iuliu Muresan. Fostul arbitru international, Adrian Porumboiu, i-a dat insa dreptate lui Augustus Constantin, considerand ca Bersnjak a stiut cum sa otina penaltiul din minutul 71. "La aceasta faza am avut de-a face cu un arbitru corect, cu un fundas prost (Dani - n.r.) si cu un jucator destept (Bersnjak - n.r.), care a stiut cum sa obtina acest penalty. Este imprudenta clara din partea fundasului, penalty clar pentru Poli Iasi", a sunat verdictul lui Porumboiu. De altfel, chiar daca poate fi admisa ideea ca Poli a primit usor un penalty, nu trebuie omis faptul ca iesenii au avut un penalty clar in prima repriza, in minutul 37, cand Munteanu a fost impins in careu. Cat despre zvonurile vehiculate de presa centrala de specialitate si de unii oameni de fotbal cum ca Poli ar fi evoluat pe o prima uriasa din partea Stelei, presedintele Sorin Boca a lamurit ieri lucrurile. "M-am saturat de aceste zvonuri. Am spus-o si o mai spun o data. Ca sa fie clar pentru totdeauna: Poli Iasi joaca doar pentru ea, pentru suporterii nostri care au fost senzationali si de aceasta data, pentru noii actionari si pentru punctele din clasament. Nu ne intereseaza razboiul celor din capitala. Sa nu ne amestece pe noi in lupta dintre ei. Am dovedit ca jucam doar pentru noi. Am batut Timisoara, am batut Steaua si acum CFR Cluj", a declarat Sorin Boca. Din cate se pare, jucatorii ieseni vor incasa peste 2500 Euro pentru succesul obtinut in fata clujenilor.