Cu gandul la semifinale,

Tricolorele au fost umilite de Rusia

17 Decembrie 2010
987 Vizualizari | 0 Comentarii
• Romania a fost surclasata de Rusia cu 35-20 (19-10), aseara, in ultimul meci din grupa I principala, dar tricolorele s-au calificat in semifinale • Selectionerul Radu Voina a menajat titularele in perspectiva meciului cu Suedia, de sambata, din careul de asi

Nationala feminina de handbal a Romaniei, calificata in semifinalele Campionatului European din Danemarca si Norvegia, a fost surclasata, aseara, de Rusia, cu scorul de 35-20 (19-10), la Herning, in ultimul meci din Grupa principala I.
În acest meci fara miza pentru echipa noastra, echilibrul a existat doar in primele minute, dupa minutul 8 adversarele desprinzandu-se pe tabela de marcaj. Romania, lipsita de concentrare si cu cateva piese de baza menajate, a prezentat un atac neinspirat si o aparare permeabila, singura gura de tun fiind Geiger, care a reusit 6 goluri in prima repriza. Cea mai slaba perioada a echipei noastre in prima repriza a fost intre minutele 7 si 18, cand scorul a ajuns de la 3-3 la 5-14.
Romania a jucat la fel de prost si dupa pauza, marcand primul gol din repriza secunda abia in minutul 41. Rusia, campioana mondiala en titre si vicecampioana olimpica, s-a impus in cele din urma cu un scor categoric, 35-20, un rezultat totusi rusinos pentru echipa noastra, semifinalista la acest Campionat European. De notat ca tricolorele s-au calificat in careul de asi al competitiei dupa ce Rusia a fost invinsa clar de Spania, formatie ce nu avea nici un punct in grupa principala! Ultimul gol al Rusiei, inscris de Levina, nu a fost validat de arbitrii partidei, care au considerat ca s-a marcat dupa expirarea timpului regulamentar.
Au evoluat echipele:
Romania: Talida Tolnai - Magdalena Paraschiv (1 gol), Florina Chintoan (2), Roxana Han, Adriana Nechita, Cristina Neagu (3), Aurelia Bradeanu, Ada Moldovan (2), Valentina Ardean (1), Oana Soit, Adina Fiera (4), Mihaela Tivadar (1), Melinda Geiger (6). Antrenor: Radu Voina.
Rusia: Ana Sedoikina, Maria Sidorova - Polina Kuznetova (2), Ana Kocetova (1), Olga Levina (5), Ksenia Makeeva (4), Ekaterina Davîdenko (5), Ekaterina Vetkova (3), Victoria Jilinskaite (2), Emilya Turey (3), Tatiana Hmirova (3), Ana Sen (6), Olga Cernoivanenko (1), Olga Gorsenina. Antrenor: Evgheni Trefilov.

Sambata, semifinala cu Suedia

Romania va juca sambata, in semifinale, de la ora 15.30, la Herning, cu Suedia, in celalalt meci din semifinale intalnindu-se cele doua tari gazda, Danemarca si Norvegia. Turneul final al Campionatului se va incheia duminica, atunci cand sunt programate finala mare si finala mica. Interesant este faptul ca in semifinale vor juca trei tari nordice si Romania, echipa noastra evoluand in careul de asi in compania unei echipe aflate in premiera in aceasta faza. Cealalta semifinala va fi un soc intre norvegience, care au ratat o singura data ultimul careu al unui Euro in opt editii, si Danemarca si impresionanta sa aparare, singura echipa neinvinsa in acest turneu final. În plus, aceasta semifinala va fi si prima din istorie in care se vor confrunta gazdele unei competitii.