Tricolorii au imblanzit Cocosul Galic

17 Octombrie 2007
1738 Vizualizari | 0 Comentarii
• Romania - Franta 0-0, in preliminariile Campionatului European de fotbal pentru tineret • La finalul unui meci in care nici una dintre cele doua formatii nu a riscat, tricolorii au iesit in avantaj datorita golului marcat in partida din deplasare • Jocul s-a disputat la Iasi, in fata a peste 7 mii de spectatori • Romanii ocupa in prezent locul secund in grupa, la 3 puncte in spatele liderului Franta, care are insa si un meci mai mult disputat

Peste 7 mii de spectatori, dar si invitati de marca precum Gheorghe Hagi, Mihai Stoica, Grigore Sichitiu, Dorinel Munteanu sau Ioan Becali au urcat ieri dupa-amiaza in dealul Copoului pentru a lua parte la unul dintre cele mai importante examene de maturitate pentru echipa de tineret a Romaniei. Tricolorii pregatiti de Emil Sandoi au remizat, scor 0-0, cu selectionata Frantei, formatie care are jucatori legitimati la AC Milan (Gorcouff) sau la Lyon, in Franta (Ben Arfa). Pana la urma, nici unul dintre cei doi jucatori nu au evoluat aseara pe stadionul Emil Alexandrescu, dar s-au remarcat fotbalisti cu adevarat talentati ca Menez, Kaboul Younes sau Marveaux. De partea cealalta, antrenorul Emil Sandoi a preferat sa adopte aceeasi tactica precum Victor Piturca in meciul nationalei mari cu Olanda, astfel ca a rezultat o partida fara prea multe ocazii, cu un ritm scazut, care i-a adormit pe cei peste 7 mii de ieseni care au asistat la partida. Ce-i drept, nici publicul iesean nu a stiut sa savureze cum trebuie un asemenea eveniment sportiv. Prima repriza a confruntarii din Copou nu a creat asistentei multe motive sa se ridice de pe scaune, nici una dintre cele doua combatante nedorind sa-si asume vreun risc. Sistemul tactic imaginat de Emil Sandoi, menit a crea superioritate in preajma careului Romaniei, nu a lasat francezilor multe sanse de a crea pericol, Laszlo Sepsi, Eric Bicfalvi si Ciprian Deac fiind foarte buni la capitolul recuperare. Astfel, singura ocazie a primului act a fost trecuta in contul oaspetilor, cand la un corner, Didier Digard s-a inaltat la opt metri si a lovit balonul cu capul dar acesta a trecut peste. Totusi, reprezentativa Romaniei putea deschide scorul prin Bogdan Stancu (minutul 33), care a beneficiat de o pasa excelenta a lui Claudiu Keseru dar, ramas singur cu portarul, si-a prelungit mingea prea mult si a fost blocat.

Un singur iesean

Dupa pauza, cele doua echipe au revenit mai decise de la vestiare, meciul s-a disputat pe contre, dar pana in minutul 60, cand ambele formatii s-au decis ca este mai buna o remiza decat o infrangere. Cel mai activ jucator al nationalei antrenate de Emil Sandoi a fost Gabriel Torje, care a creat aproape de fiecare data cand a avut ocazia pericol pe partea dreapta a ofensivei tricolore. Jucatorul lui Poli Timisoara a semnat si cea mai periculoasa faza a reprizei, cand in urma unei actiuni individuale, sutul sau din marginea careului a fost scos cu greutate de Geoffrey Jourden. Cu toate acestea, cea mai importanta situatie de gol au avut-o oaspetii, balonul expediat cu capul de Issiar Dia poposind pe bara transversala a portii lui Ciprian Tatarusanu. Pana la urma insa, scorul final avea sa ramana 0-0, astfel ca Romania are acum prima sansa la castigarea grupei preliminare de calificare la Europenele de tineret. Romanii ocupa in prezent locul secund in grupa, la 3 puncte in spatele liderului Franta, care are insa si un meci mai mult disputat, astfel ca daca tricolorii castiga toate partidele pana la finalul campaniei, termina grupa pe primul loc si merg la barajul de calificare la Campionatele Europene din anul 2009, din Suedia. In meciul cu nationala Frantei, antrenorul Emil Sandoi a retinut in lot un singur fotbalist de la Poli Iasi, Sergiu Homei, care a si fost titular. Ceilalti doi jucatori din Copou, Clement Palimaru si Paul Tincu, au fost lasati in afara lotului de 18 jucatori. Sandoi a inceput meciul de la Iasi in urmatoarea alcatuire: Tatarusanu - Homei, Scutaru, Mardare, Latovlevici - Sepsi - Torje, Bicfalvi, Keseru, Deac (`85 Sarghi) - Bogdan Stancu (`87 Liviu Ganea). De partea cealalta, antrenorul Frantei, Rene Girard, a folosit urmatorii jucatori: Jourdren - Dabo, Kaboul, Bellaid, N`Zogbia - Cabaye, Digard (`62 Matuidi) - Dia, Marveaux, Menez - Gouffran (`62 Quercia). Meciul a fost arbitrat de olandezul Hendrikus Sebastian, care a acordat nu mai putin de 6 cartonase galbene, dupa cum urmeaza: Bicfalvi, Latovlevici, Scutaru, Mardare, respectiv Digard si Menez.

Page time :0.1474 (s) | 22 queries | Mysql time :0.035748 (s)