Tricolorii au uitat gustul succesului

10 Septembrie 2009
847 Vizualizari | 1 Comentarii
• Romania - Austria 1-1 (0-0), in preliminariile Campionatului Mondial din Africa de Sud • Pe un gazon infect si in fata a 3-4 mii de spectatori, romanii au facut un meci slab, dar au scapat victoria printre degete cu 8 minute inainte de final

Un gazon infect si 3-4 mii de spectatori ocupati mai degraba sa-l injure pe Gigi Becali: acestea au fost auspiciile sub care a debutat Razvan Lucescu pe teren propriu in mandatul de selectioner. Dupa un meci in care au fost peste Austria, au condus cu 1-0, au mai ratat cateva ocazii importante, tricolorii au fost egalati cu 8 minute inainte de final si au ramas fara victorie dupa 4 meciuri disputate pe teren propriu in grupe. Gigel Bucur a deschis scorul in startul reprizei secunde, printr-o lovitura de cap. Austriecii au egalat in minutul 82 si au complicat din nou sansele Romaniei de a mai ramane in grupa a doua valorica pentru tragerea la sorti a preliminariilor Campionatului Mondial. Totusi, elevii lui Razvan Lucescu au inceput in forta meciul in fata unei formatii care inca mai pastra sanse teoretice de calificare. Sapunaru a avut prima oportunitate de a marca, chiar in primul minut de joc, dupa o faza in care Bucur a centrat excelent, Marica a trecut pe langa minge, iar fundasul de la Porto a sutat intr-un adversar. Tot Sapunaru a fost in prim-plan la cornerul care a urmat, insa lovitura sa de cap nu a fost cadrata suficient pentru a ameninta poarta adversa. Tot o lovitura de cap a stat la baza unei alte ocazii a Romaniei in minutul 11, cand Mirel Radoi a trimis din centrarea lui Adrian Cristea, insa portarul Payer a scos incredibil de sub transversala. Cea mai mare ratare a primei reprize a venit din partea lui Marica, in minutul 20. Dupa o pasa de senzatie de la Gigel Bucur, atacantul Stuttgartului a ramas singur cu Payer insa a sutat prea slab si portarul austriac a reusit sa pareze salvator. Implinirea primei jumatati de ora de joc a adus o noua oportunitate de a deschide scorul pentru tricolori in urma unei actiuni explozive declansata de Bucur pe dreapta, care a rezistat magnific in duel cu un adversar, a trimis la prima bara pentru Cristea, mijlocasul dinamovist a lasat mingea pentru Marica, dar acesta a trecut inexplicabil pe langa balon, singur in centrul careului. Majoritatea actiunilor de atac ale Romaniei au pornit din banda dreapta unde Mihai Roman a avut cateva faze superbe disputate in viteza pe langa Fuchs, care a fost depasit atat de viteza adversarilor cat si de joc. Totusi, la pauza, cele doua echipe au intrat la egalitate, scor 0-0.

Gafe in defensiva

Repriza secunda a debutat cu o ocazie rarisima a austriecilor. La o neintelegere intre Sapunaru si Radoi, mingea a ajuns la Maierhofer, acesta a ramas singur cu Coman, insa portarul Brasovului a reusit sa-l scoata mult in lateral, pentru ca sutul austriacului sa nu prinda spatiul portii. In minutul 54, Romania a deschis scorul, dupa o lovitura libera executata perfect de Cristea, care a centrat la prima bara pentru Gigel Bucur. Atacantul Timisoarei, cel mai mic jucator de pe teren, a reusit sa trimita cu capul sub transversala, din apropiere. Dupa gol, partida s-a transformat in una incurcata, cu multe incercari disperate de ofensiva ale austriecilor, la care tricolorii au raspuns cu contraatacuri rapide, dar fara pericol pentru buturile lui Payer. Cand mai erau doar 8 minute pana la final, austriecii au profitat de o nesincronizare a apararii Romaniei la o lovitura de colt de pe partea stanga, mingea a ajuns la Schiemer, nepermis de liber la bara a doua, care a preluat frumos si a trimis din apropiere pe sub Coman, aducand egalarea pe tabela. La 1-1, romanii nu au mai avut forta sa creeze pericol la poarta austriecilor, doar Ghioane incercand un sut din unghi. Dupa meci, antrenorul echipei nationale era convins ca oboseala a fost cauza pentru care Romania nu a reusit sa se impuna in fata Austriei pe teren propriu. "Ne doream prea mult sa castigam dupa ce am marcat si am facut pasul inapoi. Austriecii au fost mai proaspeti si au reusit sa marcheze. A contat si accidentarea lui Codrea, care dadea un echilibru la mijlocul terenului. Sunt suparat, chiar daca am patru meciuri fara infrangere. Am cazut fizic si n-ar fi trebuit sa le permitem austriecilor sa vina peste noi. Pasul inapoi ne-a costat. Atitudinea publicului a fost extraordinara, le multumim pentru ca ne dau incredere. Stiam de la inceput ca lumea ne va sustine", a explicat Lucescu. Ca o pata de culoare, poate mai interesant decat meciul, a fost spectacolul oferit de Gigi Becali, care a vazut jocul alaturi de rivalul sau, Cristi Borcea.
Antrenorul Razvan Lucescu a mizat pe urmatorul unsprezece in meciul de ieri seara: 1. Coman - 2. Sapunaru, 6. Radoi, 5. Chivu, 3. Rat - 4. Roman, 8. Codrea ('71 Lazar), 7. Ghioane, 10. Ad. Cristea ('85 Surdu) - 9. Marica ('79 Mazilu), 11. G. Bucur. De partea cealalta, austriecii au mizat pe urmatoarea formula: 1. Payer - 3. Schiemer, 2. Dragovici, 6. Pehliban, 5. Fuchs - 13. Holzl, 16. Scharner, 8. Beichler, 10. Jantscher - 9. Hoffer, 17. Baumgartlinger.