Tricolorii in genunchi

8 Septembrie 2008
833 Vizualizari | 1 Comentarii
Nicolae Dica
• Romania a debutat cu stangul in preliminariile Campionatului Mondial din 2010, fiind invinsa categoric la Cluj Napoca de reprezentativa Lituaniei, scor 0-3 • Tricolorii nu au fost doar invinsi, ci si umilti de o echipa care nu are mari valori, dar care joaca fotbal de placere si constituie un grup unit • De partea cealalta, Lobont si Tamas au fost mai concentrati sa arunce cu pietre in jurnalisti decat sa lupte cu Lituania • Fara Mutu, Chivu, Rat si Nicolita, Romania a jucat haotic, iar victoria Lituaniei este absolut meritata

Soc in preliminariile pentru Campionatul Mondial din Africa de Sud: Romania a pierdut cu scorul de 3-0 in fata Lituaniei, intr-un joc disputat pe teren propriu si s-a facut de ras in fata unui stadion aproape plin. Cu un joc haotic, fara orizont, cu niste jucatori depasiti si total neconectati la miza acestei partide, Romania nu a fost doar invinsa, ci si umilita de o echipa care nu are mari valori, dar care joaca fotbal de placere si constituie un grup unit. Inaintea partidei, antrenorul Piturca anunta ca vrea sa aiba 10 atacanti pe teren, pentru a pune o presiune uriasa pe Lituania, dar a inceput jocul cu 10 fundasi centrali pe teren (lateralii Sapunaru si Radu Stefan si mijlocasul la inchidere Mirel Radoi provin din fundasi centrali). Mai mult decat atat, Lobont si Tamas au fost mai concentrati sa arunce cu pietre in jurnalisti decat sa lupte cu Lituania. Chiar daca au avut posesia balonului si au presat poarta lui Karcemarskis, elevii lui Victor Piturca au avut multe probleme la contraatacurile rapide ale oaspetilor, care au fost mai lucizi in joc si au avut ocazii mai clare de a inscrie, mai ales in prima repriza. Astfel, Cesnauskis (`9) si Danilevicius (`23) l-au pus la mare incercare pe Lobont, in timp ce Romania ataca timid si calculat, dar fara a crea mare pericol in careul advers. De altfel, era si greu sa creeze pericol din moment ce Daniel Niculae, Marica sau Dica, oamenii de creatie ai Romaniei, au fost inexistenti pe teren. Ocaziile lituanienilor n-au facut decat sa anunte golul din minutul 33 al meciului, cand Stankevicius, cu o executie fenomenala in diagonala, de la 25 de metri, a trimis balonul exact sub incheietura barelor portii lui Lobont.

Fara ocazii la poarta lituaniana

Era 1-0 pentru Lituania, moment in care echipa tricolora trebuia sa iasa la atac. Insa deschiderea scorului a turnat plumb in ghetele romanilor, cei care au fost mai periculosi pana la pauza fiind tot oaspetii, prin Stenkevicius (`38), al carui sut a fost respins cu greu de portarul Romaniei. Egalarea putea veni in ultimul minut al primei reprize, insa mingea sutata de Dica, din lovitura libera, a lovit transversala portii lui Karcemarskis si a iesit in afara terenului, facand ca oaspetii sa intre in avantaj la vestiare. Inceputul partii secunde a aratat o noua fata a nationalei Romaniei, mult mai determinata in atac, insa la fel de neclara la finalizare. Superioritatea Romaniei s-a datorat si retragerii vizibile a oaspetilor, care insa au profitat pe contraatac. A doua lovitura a fost data in minutul 70, cand Mikolaunis l-a luat prin surprindere pe Lobont cu un sut din alergare din marginea careului, excelenta executie la care portarul roman nu a avut nici o reactie. Publicul a inceput sa-si piarda rabdarea dupa acest gol, fluieraturile si huiduielile incepand sa-si faca aparitia din ce in ce mai puternic in tribuna. Romania nu a dat semne ca poate sa-si revina din socul primirii celor doua goluri si, pe baza unei amorteli generale in aparare, au incasat si a treia lovitura in minutul 87, Kalonas distrandu-se cu Tamas, de care a trecut usor, apoi l-a invins pe Lobont cu un sut puternic sub transversala. Finalul de partida i-a gasit pe tricolori, dar si pe Victor Piturca si oficialii FRF in huiduielile publicului care a cerut in repetate randuri demisia celor responsabili pentru aceasta mare umilinta. Nici Mircea Sandu nu a scapat de reprosurile fanilor suparati. Spectatorii din Cluj-Napoca au aplaudat ultimele doua reusite ale lituanienilor, dar si momentul fluierului final. In fata a aproape 15 mii de oameni, Romania a jucat in meciul cu Lituania in urmatoarea formula: Bogdan Lobont - Cristian Sapunaru, Gabriel Tamas, Dorin Goian, Stefan Radu (Marius Niculae `46) - Mirel Radoi (Costin Lazar `73) - Cosmin Contra, Nicolae Dica, Razvan Cocis, Daniel Niculae - Ciprian Marica (Florin Bratu `53). De partea cealalta, lituanienii au evoluat cu urmatorul unsprezece: Zhidrunas Karchemarskas; Deividas Semberas, Ignas Dedura, Arunas Klimavicius, Marius Stankevicius; Irmantas Zelmikas, Deividas Cesnauskis, Saulis Mikoliunas (Edgaras Jankauskas `80), Linas Pilibaitis (Mantas Savenas `74); Tomas Danilevicius, Audrius Ksanavicius (Mindaugas Kalonas `62).