Tricolorii mici au rezistat eroic in Rusia

8 Septembrie 2010
1521 Vizualizari | 0 Comentarii
Eric Bicfalvi
Nationala de tineret a Romaniei a terminat la egalitate, scor 0-0, partida din deplasare cu Rusia, rezistand eroic, mai bine de o repriza, in inferioritate numerica, dupa ce Alexandru Ionita a fost eliminat in minutul 30, pentru cumul de cartonase galbene. Cu acest rezultat, Romania castiga Grupa 1 a preliminariilor Campionatului European U21. Meciul a fost unul foarte greu pentru tinerii tricolori, care au fost total deconectati, dupa ce, in urma cu doar cateva zile, invinsesera Rusia, la Botosani, cu scorul de 3-0. Rusii au inceput tare meciul de la Sankt Petersburg, reusind sa puna presiune pe careul tricolorilor inca din primele minute. Ocaziile nu au intarziat nici ele sa apara, apararea Romaniei si Lung fiind solicitati indelung la atacurile gazdelor. Misiunea trupei lui Emil Sandoi a devenit si mai dificila incepand cu minutul 30, cand Alexandru Ionita a vazut al doilea cartonas galben, din partea arbitrului englez, dupa un atac intarziat. Daca rusii au atacat in permanenta, tricolorii au stat mai mult in aparare, doar rar reusind sa iasa pe contraatac, prin Hora, Rusescu sau Costea. Repriza secunda s-a desfasurat dupa aproximativ acelasi scenariu, cu o echipa a rusilor intr-o ofensiva permanenta, in timp ce trupa lui Sandoi tinea cu dintii de rezultat. Odata cu trecerea timpului, atacurile rusilor au devenit din ce in ce mai agonizante pentru apararea Romaniei. Poarta lui Silviu Lung a fost bombardata din toate directiile, insa, de fiecare data, portarul a intervenit miraculos, pastrand Romania in joc. In prelungiri, in ajutorul atacului rusilor a urcat chiar si portarul Pesyakov, la o lovitura de colt. Insa, la faza imediat urmatoare, gazdele au reusit sa trimita mingea in poarta lui Lung, prin Ivanov, dar acesta trimisese mingea cu mana, lucru vazut de arbitrul englez, care nu a validat golul. Astfel, Romania a castigat grupa si are sanse mari sa fie cap de serie la tragerea la sorti a adversarului din play-off, tragere la sorti programata vineri, in Danemarca.

Page time :0.1693 (s) | 22 queries | Mysql time :0.040197 (s)