Tricolorii mici, pusi la respect de Tara Galilor

10 Septembrie 2008
862 Vizualizari | 0 Comentarii
Tricolorii mici pusi la respect de Tara Galilor
• Romania- Tara Galilor 0-3 (0-1), intr-un meci contand pentru ultima etapa a grupei de calificare la Campionatul European din 2009 • Cu un joc haotic, tricolorii mici au fost invinsi fara drept de apel de reprezentativa similara a Tarii Galilor • Dupa ce si Franta a invins in Bosnia cu 1-0, tricolorii au pierdut si pozitia a doua in grupa, care ar fi dus la baraj

Ghinion si pentru tricolorii mici, dupa dezastrul suferit de seniori. La cateva zile dupa ce echipa mare a Romaniei a suferit o infrangere rusinoasa pe teren propriu in compania reprezentativei Lituaniei (scor 0-3), si tricolorii mici au suferit o infrangere "acasa", tot cu trei goluri diferenta, intr-o partida disputata contra reprezentativei similare a Tarii Galilor, meci contand pentru calificarea la Campionatul European din vara anului viitor. Tricolorii antrenati de Emil Sandoi au inceput in formula: Tatarusanu - Sepsi, Mardare, Tudose, Homei (min. 68-Ochirosii) - Torje (min. 63-Bicfalvi), Cr. Tanase (min. 46- Deac), Ropotan, Chiacu - Keseru, Stancu. Partida care a avut loc la Iasi, pe stadionul "Emil Alexandrescu", a insemnat o adevarata lectie de fotbal predata de fotbalistii britanici tricolorilor. Dupa ce in partida tur, meci disputat in deplasare, Romania s-a impus cu scorul de 1-0, gol marcat de Torje in cea de-a doua repriza, de aceasta data romanii se aflau in fata unei provocari mult mai mari. Neinvinsi de 18 partide, tricolorii mici trageau speranta unui nou rezultat pozitiv. Baietii lui Emil Sandoi s-au instalat inca din startul partidei in jumatatea de teren galeza. Dar, contrar cursului jocului, galezii au fost cei care au deschis scorul. In cel de-al 12 lea minut al partidei, in urma unei faze care nu anunta nimic, jucatorul echipei Middlesbrough, Rhys Williams, a marcat cu o lovitura plasata, portarul Tatarusanu ramanand doar spectator. Dupa primirea golului, romanii s-au aruncat pur si simplu in atac, dar fara nici un folos. Cum pauza a adus reprezentativa galeza in avantaj, baietii lui Sandoi sperau intr-o a doua repriza care sa insemne revirimentul. Dar tot oaspetii au fost cei care s-au bucurat la final. De parca scorul de 0-1 nu a fost de ajuns, galezii au mai rasucit de doua ori cutitul in rana. Prima oara, acest lucru s-a intamplat in minutul 58, cand galezul Church, nepermis de liber, il invinge pe Tatarusanu din cinci metri la o grava eroare in defensiva romanilor. Cel de-al treilea gol, cel care a consfintit si ratarea calificarii, a fost adus de Wiggins, care a marcat dupa o faza de contraatac la care defensiva Romaniei a ramas fara reactie. Finalul nu a mai adus nimic nou, rezultatul final cosfintind doar vuietul tribunei care a cerut insistent demisia sefilor Federatiei. Durerea a fost cu atat mai mare cu cat o victorie ar fi dus Romania cu un pas mai aproape de Euro.

Calcule ratate

Inaintea disputei de la Iasi, situatia in aceasta grupa era una destul de complicata. Romania si Tara Galilor se aflau la egalitate, fiecare cu cate 15 puncte, iar reprezentativa Frantei urma pe locul 3 cu 14 puncte, in conditiile in care doar primele doua clasate merg la baraj. Tricolorii aveau nevoie de un rezultat pozitiv cu galezii, mai ales ca Franta a intalnit Bosnia, intr-o partida considerata usoara. Practic, nationala avea nevoie de victorie in jocul de aseara, asta deoarece un egal i-ar fi dus pe romani la baraj gratie meciurilor directe cu galezii, insa obiectivul tricolorilor viza castigarea grupei preliminare. Toate aceste calcule erau sporite si de faptul ca in cazul in care acest obiectiv ar fi fost atins, Romania ar fi beneficiat de avantajul terenului propriu in returul barajului pentru accederea la Euro. Dar toate calculele au fost date peste cap dupa disputa de aseara. Astfel, cu inca trei puncte acumulate, Tara Galilor a castigat grupa fara probleme. Coroborat cu rezultatul obtinut de Franta, victorie in partida cu Bosnia, Romania a ocupat in final pozitia a treia in grupa si a ratat accederea la barajul pentru calificare. La finalul partidei, tehnicianul tricolorilor, Emil Sandoi, a aratat ca s-ar putea sa renunte la pozitia pe care o ocupa in prezent, insa nu vrea sa se arunce inca in declaratii. "Imi pare rau pentru acesti jucatori care ar fi meritat o calificare la un turneu final. Din pacate, astazi am facut un joc foarte prost si chiar daca am pierdut un singur meci in acesti doi ani, am ratat orice sansa de a ajunge la Campionatul European. Le multumesc baietilor pentru tot efortul depus in acesti doi ani, trebuie sa ridice capul si sa mearga mai departe. Multumesc suporterilor ieseni si conducerii clubului Politehnica, pentru modul in care ne-au sustinut. Nu stiu daca voi merge mai departe, este prea devreme sa ma pronunt", a spus Emil Sandoi.