Tur de forta pentru echipa de popice

23 Noiembrie 2010
597 Vizualizari | 0 Comentarii
Remus Antimirescu
Doua meciuri in deplasare si doua victorii concludente: acesta este bilantul popicarilor de la CFR Olimpia ACB Iasi in week-end-ul trecut. Mai intai, iesenii au invins, in deplasare, pe Siderurgica Hunedoara, la o diferenta de 465 popice doborâte si cu 23-1 la manse / puncte de set! Dupa o partida în care iesenii Ionut Cercel si Gyula Veres au depasit granita celor 600 popice doborâte, CFR Olimpia ACB Iasi a învins pe gazdele de la Siderurgica Hunedoara cu scorul de 8-0 la puncte de meci (3455 p.d. – 2990 p.d.). Pentru trupa pregatita de Remus Antimirescu au punctat lansatorii: Gyula Veres – 604 p.d. (1), Ion Cercel – 620 p.d. (1), Marius Manea – 551 p.d. (1), Costica Ciurdea – 524 p.d. (1), Dan Mihaila – 590 p.d. (1), Paul Rohotin – 566 p.d. (1). Mult mai incinsa a fost restanta din etapa 5, disputata duminica, la Targu Mures. Dupa un meci frumos, CFR Olimpia ACB Iasi s-a impus în fata muresenilor cu scorul de 6-2 la puncte de meci (3364 p.d. – 3288 p.d., cu 13,5 – 10, 5 la manse câstigate / puncte de set). Pentru CFR au punctat jucatorii: Gyula Veres – 557 (2,5; 1), Marius Manea – 516 (1; 0), Dan Mihaila – 569 (3; 1), Iulian Gabriel Cucu – 586 (3; 1), Ion Cercel – 570 (2; 1), Paul Rohotin – 566 (2; 0). Antrenori: Remus Antimirescu si Costica Ciurdea. "Am avut doua meciuri în doua zile consecutive, sambata si duminica, la Hunedoara si Targu Mures, unde am reusit doua victorii, chiar daca pentru aceste deplasari am mers peste 20 ore cu trenul si oboseala a venit si pe capul nostru", a declarat antrenorul Remus Antimirescu.