Umilinta cu gust de tuica in patria lui Dobrin

17 Aprilie 2005
907 Vizualizari | 0 Comentarii
•FC Arges - Politehnica Iasi 3-0 (2-0), in primul meci al etapei a XX-a a Diviziei A de fotbal •Jucatorii ieseni au inregistrat o infrangere meritata, la capatul unei evolutii modeste, la fel ca si in precedentele doua deplasari, din Bucuresti •In acest campionat, pana la partida cu Poli, echipa din Trivale nu mai inscrisese trei goluri intr-un singur meci •Capitanul Politehnicii in acest meci a fost Dorel Bernard, cel care a adus victoria iesenilor in meciul cu Universitatea Craiova

FC Arges Pitesti - Politehnica Iasi 3-0 (2-0)
Marcatori: Bilasco ('16), Tanasa ('26, '59)
Stadion: Nicolae Dobrin
Vreme: frumoasa
Spectatori: 3.000
Gazon: umed
Formatii: FC Arges: Preda, Chita, Radu, Marincau, Baicu, Eugen Dica, Danciu, Prepelita ('69 Adrian Ionescu), Sava ('82 Neagoe), Bilasco, Tanasa. Antrenor: Sorin Cirtu.
Politehnica Iasi: Branet, Pirvu, Onut, Baldovin, Toma, Arhire, Mitruc ('50 Palimaru), Gavatorta, Bernard, Miclea ('68 Pacurar), Onofras ('81 Stanciu). Antrenor: Ionut Popa.
Jucatorul meciului: Tanasa
Arbitri: Sebastian Coltescu - 7, Cristian Nica - 7, Aurel Florescu - 7.
Cartonase galbene: Adrian Ionescu, Danciu / Gavatorta, Arhire
Observatori: Florin Verigeanu, Mircea Nesu.

Sapte goluri primite si nici unul marcat in primele trei deplasari, din partea a doua a campionatului. Acesta este palmaresul jucatorilor ieseni in cele trei meciuri disputate in afara judetului Iasi la acest inceput de retur. Dupa doua prestatii jenante, dar cat de cat scuzabile, pe terenul granzilor Rapid si Dinamo, unde au incasat de fiecare data cate doua goluri, fotbalistii de la Poli au mai dat o data dovada calitatilor de care dispun, fiind umiliti de FC Arges in primul meci, din etapa a XX-a a Diviziei A. Intr-o partida care ar fi trebuit sa fie derby, gazdele din PItesti au facut ce au vrut cu o echipa care parca atunci cand iese din Iasi devine victima sigura, indiferent de formatia pe care o intalneste. Astfel, iesenii nu au inscris nici un gol inca in deplasare in acest an, in jocurile oficiale, si au permis pitestenilor sa inscrie pentru prima data de la stratul campionatului trei goluri intr-un singur joc. FC Arges nu a avut inca bucuria sa inscrie trei goluri intr-un singur meci de la startul sezonului, pana cand a dat piept cu milostiva echipa ieseana. Prima repriza a fost una de cosmar pentru fotbalistii din Copou, care au incasat doua goluri in doar treizeci de minute. Asta dupa ce, in minutul 14, Onofras a avut sansa deschiderii scorului in varful bocancului, dar, scapat singur cu portarul Preda, a trimis peste poarta din doar sapte metri, pozitie centrala. Doua minute mai tarziu, gazdele au spart gheata si au deschis scorul prin Bilasco, dupa o actiune frumoasa a lui Prepelita, care a urcat bine pe partea stanga si a pasat in centru, de unde atacantul lui Sorin Cirtu a trimis simplu cu latul, in plasa portii lui Branet. Nu au trecut decat zece minute si fotbalistii pitesteni si-au dublat avantajul, in urma reusitei lui Tanasa, la o faza la care mingea a curs frumos pe traseul Sava - Prepelita - Tanasa, ultimul inscriind simplu, cu latul, din patru metri.

Scor de neprezentare

La acest scor s-au trezit din adormire si jucatorii lui Ionut Popa, care au dominat ultimele cincisprezece minute ale jocului, trecandu-si in cont insa doar doua ocazii, la suturile puternice expediate de Miclea si Pirvu, ambele respinse greu de portarul Stefan Preda. Astfel, pitestenii au intrat cu un avantaj de doua goluri la cabine, la capatul unei reprize in care jucatorii din dealul Copoului au continuat serie evolutiilor modeste din celelate doua deplasari, din Giulesti si Stefan cel Mare. Repriza secunda a confirmat evolutia foarte slaba a jucatorilor ieseni, care au mai incasat un gol, in minutul 59, de la acelasi Tanasa, care a inscris cu un sut plasat de la 17 metri in dreapta portarului Branet, dupa o actiune a lui Marius Sava. In actul secund, Poli se poate lauda cu greu cu cateva suturi de la distanta, marca Miclea sau Pirvu, dar fara nici o ocazie clara de a inscrie. In aceste conditii, Poli a pierdut categoric disputa cu una din contracandidatele la retrogradarea in Divizia B, la finalul unui joc in care regretul principal al iesenilor era ca jucatorii s-au deplasat peste 400 de kilometri, pana in Trivale, cand puteau ramane linistiti acasa si sa piarda cu acelasi scor, prin neprezentare. Mai mult decat atat, daca nu se prezentau la meciul de la Pitesti, in afara economiilor pe care le facea clubul din Copou, si asa cu conturile blocate, ii scuteau pe iubitorii fotbalului din Iasi de inca o umilinta, a treia in acest retur, din tot atatea deplasari. Pentru jucatorii din Copou urmeaza un nou meci decisiv, pe teren propriu, in compania formatiei Farul Constanta, unul dintre cei mai redutabili adversari la partidele disputate in deplasare.

Declaratii la finalul jocului

Sorin Cirtu, antrenor FC Arges Pitesti: "Sper ca dupa aceasta victorie echipa noastra sa se fi descatusat si sa depasim pasa proasta prin care am trecut in meciurile de pe teren propriu la inceputul acestui retur. La prima vedere, rezultatul nu mai lasa loc vreunui comentariu, dar trebuie sa recunosc ca am beneficiat si de o conjunctura favorabila. Iesenii au primit usor primele doua goluri si dupa aceea ne-a fost mai usor sa construim. Chiar si asa insa, pana cand am inscris primele doua goluri, am mai avut cateva ocazii pe care le-am fi putut transforma. Oricum, chiar daca mai puteam inscrie de cateva ori, consider ca rezultatul final este conform cu cele petrecute pe teren".

Narcis Ciocirlan, antrenor secund Poli Iasi: "Am venit la Pitesti sa castigam, dar, din pacate, nu am reusit sa facem un joc prea bun. Noi, antrenorii, am mizat pe faptul ca victoria din jocul cu Universitatea Craiova ii va ajuta pe baieti sa se descatuseze, dar ei nu au facut decat sa se relaxeze inainte de acest joc. Astfel, am primit usor doua goluri, in prima repriza, dupa care ne-a fost imposibil sa mai remontam aceasta diferenta. Incercand sa inscriem si noi, ne-am descoperit in aparare si am mai incasat in gol, din partea lui Tanasa. Ne intoarcem acasa cu mana goala si incercam sa ne revenim pana la jocul foarte dificil, din etapa viitoare, cu FC Farul Constanta".

Page time :0.1310 (s) | 22 queries | Mysql time :0.013663 (s)