Umilinta din Serbia arunca Romania in lumea a treia

12 Octombrie 2009
1273 Vizualizari | 4 Comentarii
• Romania a fost invinsa cu scorul de 5-0 in Serbia, dupa un joc execrabil in care marea vedeta Mutu i-a spart nasul lui Vidic si a cersit un galben pentru a nu mai juca impotriva Insulelor Feroe • Dupa acest esec, tricolorii au ajuns in urna a treia valorica si par sa-si fi compromis si sansele de a se califica la Europenele din 2012 • Sefii FRF il avertizeaza pe selectioner ca trebuie sa fie mai dur cu jucatorii

Echipa nationala a Romaniei a ajuns in urna a treia valorica a fotbalului european. Trupa lui Razvan Lucescu nu mai emite pretentii impotriva adversarilor puternici, iar Mutu si compania se tem chiar si de un meci cu Insulele Feroe. De altfel, dupa ce Serbia a invins Romania cu scorul de 5-0, tricolorii si Feroe au acelasi numar de goluri primite, cate 17, in 8 partide disputate. Razvan Lucescu spunea inainte de meciul cu Serbia ca "trebuie sa castigam pentru a ramane in urna a doua si a ne face viata mai usoara in preliminariile Euro 2012". Teoria era buna, insa infrangerea de sambata seara ne plaseaza in cea de-a treia urna valorica, cu sanse mici de a mai urca inapoi pe finalul preliminariilor de la Mondialul din 2010. Cinci echipe se bat pentru ultimele trei locuri din urna a doua valorica: Romania, alaturi de Turcia, Israel, Slovacia si Irlanda. Turcii stau foarte bine si au 99,99% locul asigurat. Mai raman doua pozitii pentru care vom astepta rezultatele de la partidele Polonia - Slovacia, Elvetia - Israel si Irlanda - Muntenegru. Daca Israelul si Slovacia nu vor castiga ultimul meci din preliminarii, de miercuri, atunci avem un loc asigurat in urna a doua. Daca ambele bat, ramanem in urna a treia. Daca doar una dintre ele bate, atunci trebuie sa vedem ce va face Irlanda la baraj. In Serbia, Romania nu a contat, iar scorul putea fi lejer mai mare, daca gazdele nu s-ar fi intrecut in ratari uriase. Scorul a fost deschis in minutul 37, cand, in urma unei lovituri de colt a sarbilor de pe partea stanga, mingea a fost centrata perfect pentru Zigic, care de la 12 metri a trimis puternic cu capul, fara sanse pentru Coman. Singurul moment in care romanii au tresarit s-a petrecut spre finalul primei reprize, cand Adrian Cristea a ratat inexplicabil din cativa metri dupa o centrare a lui Ghioane. In prelungirile primei reprize, Romania putea beneficia de un penalty la un fault in careul advers asupra lui Marica, insa arbitrul din Cipru a considerat ca infractiunea s-a produs in afara suprafetei de pedeapsa. Mutu a executat lamentabil lovitura libera, astfel ca la pauza sarbii conduceau cu 1-0.

Repriza de cosmar

Repriza secunda s-a desfasurat dupa acelasi scenariu de cosmar pentru tricolori. Sarbii au mai punctat de patru ori, prin Pantelic (un sut in diagonala), Kuzmanovic (a reluat cu sete sub transversala, mingea sarind din bara in poarta) si Milan Jovanovic, a carui dubla din ultimele minute a consfintit cea mai usturatoare infrangere a Romaniei din ultima perioada, un 5-0 care cu greu poate fi sters din memorie. Delegatia Romaniei a revenit in tara, ieri, pe Aeroportul International "Henri Coanda", fara atacantul Adrian Mutu. Jucatorul formatiei Fiorentina a plecat de la Belgrad direct in Italia, fiind suspendat pentru meciul cu reprezentativa Insulelor Feroe, programat miercuri, la Piatra Neamt, dupa ce a primit cartonas galben in partida cu Serbia. Capitanul echipei nationale a Romaniei, Cristian Chivu, s-a intors in tara alaturi de ceilalti componenti ai lotului, chiar daca si el este suspendat pentru partida de miercuri, in urma cartonasului rosu primit in meciul de la Belgrad. Pe aeroport, jucatorii echipei nationale au refuzat sa ofere declaratii. In schimb, dupa meci, atacantul Adrian Mutu a declarat ca este frustrant ca nationala Romaniei sa se afle pe locul 5 in grupa a 7-a preliminara a CM-2010 si sa fie vecina de clasament cu Insulele Feroe, informeaza prosport.ro. "Este frustrant sa fii vecin in clasament cu nationala Insulelor Feroe. Nici nu imi vine a crede ce-am ajuns. Ma simt umilit, nu rusinat. Nu este vina lui Razvan, ci doar a noastra", a declarat Mutu, la Telesport. "Este o umilinta, una dintre cele mari. Nu are rost sa mai discuti in astfel de situatii. Dezastrul a pornit dupa ce am primit golul doi. A fost o prima repriza mai echilibrata, in care Serbia a jucat cu determinare si ambitie totale. Noi nu i-am lasat sa-si creeze mari ocazii, au marcat la acel moment. Pe finalul reprizei am avut si noi niste ocazii, am intrat la pauza cu acest 0-1, dar nu ma asteptam sa reactionam astfel la golul doi. Am pierdut cu mare usurinta la mijlocul terenului, iar din acel moment parca am innebunit. In ultimele cinci minute, in conditiile in care eram in zece, noi faceam presing la centrul terenului, de parca am fi putut sa marcam trei goluri. Acestea sunt momente in care iti pierzi capul, dar trebuie sa invatam din astfel de momente", a spus Lucescu, informeaza Sport.ro.

Atac la Lucescu

Mult mai duri au fost sefii FRF, care l-au avertizat pe Razvan Lucescu ca trebuie sa fie mult mai dur in relatiile cu jucatorii. Directorul general Ionut Lupescu, a declarat, la sosirea delegatiei Romaniei pe Aeroportul International "Henri Coanda", ca sunt jucatori care si-au aratat limitele la nivelul echipei nationale. "Cei care fac astfel de lucruri ii creeaza probleme lui Razvan. Pe viitor, sunt sigur ca Razvan va schimba foaia si nu va mai accepta asemenea lucruri", a mentionat directorul general al FRF. Oficialul FRF a sustinut ca fotbalistii nu si-au aparat onoarea si demnitatea in meciul cu Serbia. "Inteleg ca nu a fost un meci cu miza, dar sa pierzi in halul cum ai pierdut... Ne-au vazut milioane de oameni in tara si trebuie sa-ti aperi onoarea de fotbalist, demnitatea, dar, din pacate, acest lucru nu s-a vazut cu Serbia", a mai spus Lupescu. Serbia s-a calificat la Campionatul Mondial, iar Franta, care a invins cu 5-0 pe Insulele Feroe, si-a asigurat prezenta la barajul de calificare. Austria a invins Lituania cu 2-1, dar cu un meci inainte de ultima etapa nu mai are nici o sansa sa ajunga in Africa de Sud.

Serbia - Romania 5-0
Serbia: Stojkovici - Ivanovici, Vidici (Subotici `73), Lukovici (Dragutinovici `46), Kolarov - Stankovici, Milijas (Kuzmanovici `64), Krasici - M.Jovanovici, Zigici, Pantelici. Selectioner: Radomir Antici.
Romania: Coman - Maftei, Radoi, Chivu, Rat - Varga, Apostol, Ghioane (D.Goian `59), Ad. Cristea - Mutu (Andrei Cristea 75), Marica (G. Bucur `59). Selectioner: Razvan Lucescu.
Cartonase galbene: Lukovici `33, Kuzmanovici `66 / Cristea `27, Rat `29, Varga `31, Mutu `32
Arbitri: Costas Kapitanis (central) - Andreas Xanthou, Michael Sotiriou (asistenti) - Stelios Trifonos (rezerva), toti din Cipru.