Umilinta handbalistilor ieseni

11 Aprilie 2005
1299 Vizualizari | 0 Comentarii
•Politehnica Iasi - HCM Constanta 26-38 (12-19), in etapa a XXI-a a Diviziei Nationale de handbal masculin •Iesenii au pierdut fara drept de apel jocul disputat in Sala Polivalenta, in compania echipei campioane •Cel mai bun marcator al Politehnicii a fost Dediu, autor a sapte goluri •Aceasta este cea mai severa infrangere suferita de ieseni, pe teren propriu, in aceasta editie de campionat

Desi aveau ca obiectiv castigarea unui punct in disputa cu HCM Constanta, handbalistii de la Politehnica Iasi au fost umiliti de formatia campioana, la finalul unui meci in care jucatorii pregatiti de Costel Schender au evoluat mult sub asteptari. De altfel, formatia pregatita de Aihan Omer a dominat jocul de la un capat la altul, singurul moment in care iesenii au avut avantaj consumandu-se in minutul 2, cand Politehnica avea 1-0 pe tabela de marcaj. Dupa asta, in afara unui rezultat de egalitate, scor 2-2, in minutul 5, handbalistii de la Constanta au facut instructie cu echipa gazda, chiar la Iasi, in fata a cateva sute de spectatori prezenti, in Sala Polivalenta, la masacrul favoritilor. In pofida asteptarilor antrenorului Schender, formatia de la malul marii este una dintre cele mai bune din campionat, care a reusit chiar sa invinga pe HC Barcelona, in Liga Campionilor. In aceste conditii, jucatorii ieseni au avut o misiune imposibila, incercand pana la finalul jocului sa limiteze proportiile scorului. La pauza, diferenta era de 7 goluri (19-12) si a crescut, imediat dupa reluare, la 24-15, in minutul 38, sau 29-19, in minutul 47. Pana la final, oaspetii s-au impus cu scorul de 38-26, care a reliefat exact cele petrecute pe teren. La aceasta diferenta a mai pus umarul si brigada de arbitri galateana, alcatuita din Adrian Dima si Florin Ichim, care si-au facut singuri meciul greu, mai ales in finalul jocului. Cel mai bun marcator al partidei de sambata a fost jucatorul dobrogean Stavrositu, autor a nu mai putin de noua goluri, in timp ce de la ieseni s-a remarcat Claudiu Dediu, cu sapte reusite la activ, urmat in topul eficacitatii de Dimofte si Bondar cu cate patru goluri marcate in poarta constanteana. Celelalte goluri au purtat semnatura jucatorilor: Ciocoiu - 3 (toate din 7 metri), Elisei - 3, Craescu - 2, Moraru, Crainiceanu si Roua - cate unul.

In afara meciului de la Iasi, in etapa a XXI-a a Diviziei Nationale de handbal masculin s-au inregistrat urmatoarele rezultate:
Dinamo Brasov - Universitatea Bucovina Suceava 30-21 (15-5),
HC Minaur Baia Mare - HCM Piatra Neamt 45-19 (24-8),
Armatura Universitatea Agronomia Cluj - Uztel Ploiesti 27-38 (10-20),
Universitatea Poli Izometal Timisoara - Universitatea Resita 32-32 (14-15),
Dinamo Baumit Bucuresti - Lignitul Pandurii Targu Jiu 40-34 (21-16),
CSM Medgidia - Steaua Bucuresti 31-32 (17-21).

Page time :0.1298 (s) | 22 queries | Mysql time :0.019801 (s)