Umilinta suprema pentru CS National

7 Noiembrie 2005
1114 Vizualizari | 0 Comentarii
•Olimpia Bucuresti - CS National 103-37, in etapa a VII-a a Diviziei A de baschet feminin •Echipa ieseana si-a facut un obicei din a pierde la diferente uriase jocurile din aceasta editie de campionat •De altfel, CS National nu a obtinut nici un succes in prima liga si pare foarte departe de pretentiile esalonului de elita

Din umilinta in umilinta merg componentele echipei de baschet feminin CS National. Echipa ieseana a mai incasat o infrangere la un scor urias, 103-37, de aceasta data in fata formatiei Olimpia Bucuresti. In capitala, baschetbalistele pregatite de Maricel Luchian nu au rezistat decat in primele minute, dupa care au si pierdut sfertul intai cu scorul de 36-13. Nici la aceasta diferenta, iesencele nu reusit sa depaseasca tracul meciurilor din liga intai si au fost surclasate si in sfertul al doilea cu scorul de 26-9. Astfel, la pauza, gazdele aveau un avantaj de 40 puncte. Umilinta suprema avea sa vina insa dupa pauza, cand CS National nu a reusit sa inscrie decat 4 puncte in zece minute si a pierdut sfertul al treilea cu scorul de 23-4. Mai echilibrate aveau sa fie abia ultimele zece minute ale partidei, gazdele ridicand piciorul de pe acceleratie, astfel ca jucatoarele lui Luchian au reusit performanta de a pierde ultimul sfert doar cu 18-11. La finalul partidei, Olimpia Bucuresti s-a impus cu scorul de 103-37, producand o noua umilinta tinerei echipe din Iasi. De altfel, formatia ieseana si-a facut un obicei din a pierde la diferente uriase jocurile din aceasta editie de campionat. In aceste conditii, botezul primului esalon pare mult mai dificil decat s-ar fi asteptat oficialii de la CS National, din moment ce gruparea pregatita de Maricel Luchian a pierdut toate jocurile disputate in aceasta editie de campionat, parand foarte departe de pretentiile elitei baschetului feminin romanesc. In meciul de la Bucuresti, cea mai buna marcatoare a iesencelor a fost din nou Sorana Gavrilescu, cu 15 puncte, urmata in topul eficacitatii de Pinzaru, cu 10 reusite. Celelalte 12 puncte au fost inscrise de Straciuc si Gradinaru (cate 5) si Bordeianu (2). Etapa viitoare, programata pe data de 9 noiembrie, CS National va primi vizita formatiei CSU Oradea. In afara jocului de la Bucuresti, in etapa a VII-a a Diviziei A de baschet feminin s-au mai inregistrat rezultatele: CET Govora - Sportul Studentesc 59 - 65; Rapid CFR Marfa Bucuresti - BC Icim Arad 72 - 77; CSU Oradea - Livas Targoviste 44-100; Somesul Dej - Magic Sibiu 68-97.

Page time :0.1404 (s) | 24 queries | Mysql time :0.018504 (s)