Un boxer de la CFR, la un pas de Olimpiada

30 Aprilie 2010
1183 Vizualizari | 0 Comentarii
Alexandru Marin si Tudor Marin doi boxeri care pot scrie istorie pentru Iasi
• Sportivul Alexandru Marin, de la CFR-CSS Unirea Iasi, a promovat ieri în sferturile de finala ale categoriei 54 kg, dupa o victorie în repriza a III-a în fata ungurului Robert Lakatos • Daca va ajunge in semifinale, Alexandru Marin va fi calificat automat la Olimpiada de tineret de la Singapore • Marin a plecat la Baku pe banii CS CFR Iasi • "Alexandru Marin a fost bine motivat, concentrat, si-a dorit foarte mult aceasta victorie, fiind si ultima sansa a delegatiei noastre de a avea un reprezentant în sferturi", a declarat Vasile Catea

Dupa ce sabrerul Dragos Sarbu a obtinut deja calificarea la Olimpiada de tineret de la Singapore, un alt iesean este foarte aproape de aceasta performanta. Sportivul Alexandru Marin, de la CFR-CSS Unirea Iasi, a promovat, ieri, în sferturile de finala ale categoriei 54 kg, dupa o victorie în repriza a III-a în fata ungurului Robert Lakatos si daca va reusi sa treaca de sferturi si sa ajunga in semifinale, atunci se va califica automat la Olimpiada de tineret. Pregatit la clubul CFR-CSS Unirea Iasi de catre antrenorul Nicu Branzei si asistat în coltul ringului în cadrul lotului national al Romaniei de Petre Mateescu si Ilie Captari, Alexandru Marin a avut trei reprize de vis ieri la Baku, iar în minutul 2:11 al ultimei reprize el a fost declarat învingator prin RSC (ranirea adversarului), dupa ce conducea si la puncte cu 7-2 (pe reprize: 1-2, 3-0, 3-0). Astazi, în sferturile de finala ale categoriei 54 kg, ieseanul Alexandru Marin se va confrunta cu Zack Davies (Tara Galilor), cel care l-a învins în optimi pe Oraz Avzalshoev (Tadjikistan) la puncte, cu 8-6, dupa ce adversarul sau avea avantaj dupa doua reprize, cu 5-3. "Alexandru Marin ne-a oferit o surpriza placuta, în urma victoriei prin inferioritate (ranire) în repriza a 3-a, dar ieseanul nostru conducea si pe «masina» cu 7-2 în fata sportivului din Ungaria, Lakatos. Toate calculele si pronosticurile îl recomandau pe Marin cu sansa a doua la acest meci, dupa modul cum a boxat ieri ungurul, care a avut un meci epuizant si cred ca dupa efortul depus el nu a mai reusit sa se refaca. Azi, spre norocul nostru în ring, ungurul a fost cu totul altul decat cel de ieri sau efectiv nu a reusit sa se acomodeze cu stilul lui Marin, asa ca Dumnezeu a fost ROMAN astazi! Alexandru Marin a fost bine motivat, concentrat, si-a dorit foarte mult aceasta victorie, fiind si ultima sansa a delegatiei noastre de a avea un reprezentant în sferturi. Maine, Marin va boxa pentru o medalie la acest Campionat Mondial, dar si pentru un loc sigur la Jocurile Olimpice de tineret, de la Singapore. Sa speram ca Dumnezeu nu ne va uita nici maine, iar Marin se va simti bine si în final sa ne întoarcem fericiti în tara", a declarat, de la Baku, Vasile Catea, presedintele interimar al Federatiei Romane de Box. Promovarea lui Alex Marin în primii opt pugilisti ai lumii la categoria 54 kg, a adus multa bucurie la clubul CFR-CSS Unirea Iasi. "Asa cum a spus si Alex înainte de plecarea la Baku, ne dorim un loc pe podium pentru sportivul clubului nostru. Fratele lui Alex, Tudor Marin, va boxa la Campionatele Nationale de juniori de la Targu Mures, unde sper ca va obtine si el o victorie benefica", a declarat antrenorul Nicu Branzei. Presedintele clubului ceferist iesean, George-Radu Pipa, spera ca sportivul sau sa obtina o medalie la Mondiale. "Alexandru Marin a plecat la Baku pe banii clubului nostru si în acest fel, prin promovarea în primii opt boxeri ai lumii, el a demonstrat ca acei oameni care nu au avut încredere în el la început, ar trebui sa-si schimbe parerile în acest caz. Eu îi doresc lui Alexandru Marin o medalie cat mai stralucitoare la Baku si apoi sa ne reprezinte cu cinste si la Olimpiada de tineret de la Singapore". In celelalte doua meciuri de ieri, în care pe ring au urcat alti doi boxeri romani, Stefan Caslarov a pierdut la puncte, cu o decizie de 0-15, în fata lui Salman Alizada (Azerbaidjan), iar Iulian Daniel Buciuc a pierdut la puncte dupa o decizie de 6-6 (dupa ce Buciuc a condus în ultima repriza cu 6-4, arbitri preferandu-l în final pe adversar) în fata lui Nursultan Pazylov (Kyrgyzstan). In asteptarea verdictului de la Baku, CS CFR Iasi se pregateste pentru finalele Campionatului National de popice pentru juniori, dar si pentru mai multe competitii de tenis pentru copii, pe care le vom prezenta in numarul de maine.

Page time :0.1397 (s) | 22 queries | Mysql time :0.024753 (s)