Un egal cat o victorie

25 Aprilie 2005
659 Vizualizari | 0 Comentarii
•Politehnica Iasi - Farul Constanta 2-2 (1-2), in etapa a XXI-a a Diviziei A de fotbal •Iesenii au obtinut un punct de aur in fata uneia dintre cele mai bune echipe din prima divizie •In plus, constantenii au condus cu 2-0 inca din prima repriza, dar Poli a avut puterea sa revina si sa egaleze in minutul 83 •Ambele reusite ale jucatorilor din Copou au purtat semnatura lui Romulus Miclea •Iesenii au jucat cu un jucator in plus din minutul 57, cand Apostol a fost eliminat usor de arbitrul Adrian Stanescu •De altfel, cavalerul fluierului din Bucuresti a avut mari probleme la acest meci, fiind contestat la final de jucatorii ambelor echipe

Caseta tehnica a partidei:

Politehnica Iasi - Farul Constanta 2-2 (1-2)
Marcatori: Miclea ('32, '83) / Usurelu ('12), Todoran ('21)
Stadion: Emil Alexandrescu
Vreme: frumoasa
Gazon: moale
Spectatori: 11.000
Formatii: Politehnica Iasi: Branet, Toma ('63 Bilba), Bernard ('46 Baldovin), Onut, Pirvu, Miclea, Arhire, Gavatorta, Mitruc, Onofras, Chiesa ('36 Pacurar). Antrenor: Ionut Popa.
Farul Constanta: Curca, Barbu, Pascovici, Schiopu, Lungu, Cristocea ('85 Viorel Gheorghe), Todoran ('75 Senin), Florea, Usurelu, Apostol, Baicu ('87 Farmache). Antrenor: Petre Grigoras.
Jucatorul meciului: Miclea
Arbitri: Adrian Stanescu - 5, Marcel Savaniu - 7, Adrian Vidan - 6.
Cartonase galbene: Toma, Bernard, Miclea / Pascovici, Usurelu
Cartonas rosu: Apostol (cumul de cartonase galbene)
Observatori: Mircea Stoenescu si Dan Petrescu.

Un punct de aur. Aceasta este concluzia meciului de ieri, din dealul Copoului, dintre Politehnica Iasi si Farul Constanta. Contand pentru etapa a XXI-a a Diviziei A de fotbal, partida dintre cele doua formatii a fost una de infarct, Poli reusind sa egaleze pe tabela de marcaj abia in minutul 83, prin reusita lui Miclea. De altfel, constantenii au condus cu 2-0, in minutul 21, si au ratat o sumedenie de ocazii, transformandu-l din nou pe Branet in ingerul pazitor al buturilor iesene. Fotbalistii lui Ionut Popa au obtinut tot ce se putea in fata unei formatii care nu intamplator a ajuns in finala Cupei Romaniei si se lupta pentru ocuparea unui loc pe podiumul final al competitiei interne. Biciuiti de pe margine de Petre Grigoras, jucatorii constanteni au inceput in forta jocul si in minutul 21 aveau deja doua goluri avantaj pe tabela de marcaj. Asta dupa ce Usurelu a dejucat pasul la offside al defensivei iesene si a inscris cu un lob peste portarul Cristian Branet, care a alunecat si nu a mai putut interveni. Noua minute mai tarziu, cei peste 11 mii de spectatori prezenti aseara in tribunele Stadionului Emil Alexandrescu au fost redusi la tacere, dupa ce Dinu Todoran a inscris simplu din centru, cu un sut plasat, dupa o pasa primita de la Baicu. Interesant este ca in careul lui Branet Todoran era nepermis de liber, ambii fundasi centrali fiind undeva departe de faza. La acest scor si in fata unei echipe puternice ca Farul se parea ca Poli este condamnata sa piarda primul meci din acest retur, pe teren propriu. Dupa un sut al lui Onofras, respins greu de Curca, Mitruc a ramas singur cu portarul constantean, dar din sase metri, cu toata poarta in fata, blondul mijlocas iesean a tras puternic in portarul lui Grigoras.

Eroul Miclea

In minutul 32, Miclea a readus speranta in sufletele microbistilor din Copou dupa ce a impins, cu capul, in poarta o centrare excelenta venita de la Arhire, la randul sau autorul unei curse de exceptie pe partea dreapta. Imediat dupa gol insa, tot oaspetii au avut initiativa si Cristocea a scapat singur cu portarul Branet, care a respins la sacrificiu, in ultimul moment. In ultimul minut al primei reprize Onofras a avut sansa unei pase simple la Miclea, singur in coltul careului mare, dar a preferat un sut slab, prins fara probleme de George Curca. La zece minute de la reluare, constantenii au fost la un pas sa inchida acest meci, dar Branet a fost de netrecut in doua randuri, la suturile lui Usurelu si Baicu, ambii blocati excelent de fostul portar al Daciei Braila. In minutul 57 s-a petrecut o faza comica, cu arbitrul Stanescu pe post de cascador. Centralul din Bucuresti, care de altfel a fost depasit de miza meciului, l-a eliminat pe Iulian Apostol, la o faza la care a dictat de doua ori repetarea unei lovituri libere, pentru ca nu a asteptat fluierul sau. Desi cu un om in minus pe teren, tot constantenii au dominat mijlocul terenului, Todoran si Baicu, in trei randuri, fiind blocati excelent de portarul Cristian Branet, care daca nu ar fi alunecat aiurea la primul gol al oaspetilor avea toate sansele sa fie desemnat jucatorul meciului. Dupa eliminarea lui Apostol, Ionut Popa a facut o schimbare riscanta, dar care pana la urma s-a dovedit inspirata.

Mutarea lui Popa

Tehnicianul iesean l-a scos din teren pe fundasul dreapta Toma, ramas fara adversar direct dupa eliminarea lui Apostol, si a introdus in teren un atacant, Ionut Bilba. Scapati cu fata curata dupa ocaziile oaspetilor, Poli a dat lovitura pe finalul meciului, odata cu reusita lui Miclea, din minutul 83. Fostul jucator al Universitatii Craiova a inscris printr-un sut din intoarcere, din interiorul careului, la o faza balbaita de apararea oaspetilor. Finalul meciului a fost unul electrizant, cu cele doua formatii trecand, fiecare cate o data, pe langa o victorie. Mai intai, in minutul 85, Mitruc a preferat o pasa in lateral, la Onofras, aflat in offside, in locul unui sut puternic de la 16 metri, iar un minut mai tarziu, Lungu a scapat singur spre poarta, dar a fost blocat, la 25 de metri, de interventia in ultima clipa a portarului Branet. Astfel, Poli a obtinut un punct in fata unei echipe puternice, care va castiga probabil titlul de campioana a provinciei. Desi iesenii au pierdut doua puncte in clasamentul adevarului, Miclea si compania pot fi multumiti ca au scapat de o infrangere, care in minutul 21 parea inevitabila. Etapa viitoare, Poli se deplaseaza in Regie, pentru infruntarea de miercuri, in compania formatiei Sportul Studentesc, prima ocazie pentru jucatorii lui Ionut Popa sa recupereze din punctele pierdute ieri, pe propriul teren.

Declaratii la finalul meciului

Gheorghe Nichita, presedinte Consiliul de Administratie, Poli Iasi: "A fost un meci pe contre, incheiat cu un rezultat echitabil, dupa parerea mea. Consider ca atat noi, cat si constantenii am trecut pe langa victorie si chiar puteam castiga trei puncte. Totusi, Farul a dovedit si la Iasi ca este o echipa buna, care-si merita locul in clasament si care joaca un fotbal placut ochiului. Arbitrajul nu-l comentez, dar mi s-a parut ca emotiile debutului si-au pus amprenta pe maniera de arbitraj a lui Stanescu. Am castigat un punct de care aveam nevoie, mai ales ca ne-a trecut glontul pe la ureche".

Ionut Popa, antrenor Poli Iasi: "Imi pare rau ca nu am reusit sa castigam astazi. Din pacate sunt cativa jucatori care au jucat foarte slab astazi si nu-mi explic din ce motive au facut asta. Poate pentru ca stau prea mult in cantonament. Oricum, am incercat sa schimb si sistemul de joc, riscand foarte mult cand am jucat cu trei atacanti. De altfel, cred ca de acum inainte vom juca intr-un sistem nou, mai ofensiv, pentru ca avem nevoie de victorii si trebuie sa le obtinem. Am riscat cu Chiesa, pentru ca cine nu risca, nu castiga, dar mi-am dat seama ca am gresit si a trebuit sa fac repede o schimbare. La arbitru nu am protestat, ci l-am incurajat sa arbitreze cat mai bine pentru ca era emotionat".

Petre Grigoras, antrenor Farul Constanta: "Sunt marcat de faptul ca nu am reusit sa castigam astazi, desi am avut chiar 2-0, la un moment dat. Din pacate am ratat incredibil de mult si asta ne-a costat in final. Nu pot insa sa le reprosez ceva jucatorilor mei, pentru ca au vrut mult, au incercat sa castige, dar acesta este fotbalul. Am venit sa castigam la Iasi, pentru ca avem un program foarte greu in urmatoarele etape. Oricum, imi felicit echipa pentru prestatia avuta astazi. La arbitraj nu ma pricep si de aceea nu-l comentez. Aici este treaba domnului Craciunescu, nu a mea ca antrenor".

Iulian Apostol, jucator eliminat de la Farul in minutul 57: "Nu inteleg de ce m-a eliminat. Cred ca s-a pripit, asta si pentru ca este necopt pentru prima divizie. Cand mi-a dat al doilea galben mi-a spus ca trebuia sa astept fluierul lui, nu sa execut asa repede. Nu stiu ce ar fi vrut de la mine, poate sa-mi scrie pe o pancarta ca trebuie sa execut. Eu nu sunt expert in arbitraj, dar, dupa parerea mea, arbitrul a gresit astazi".

Page time :0.1388 (s) | 22 queries | Mysql time :0.019236 (s)