Un gol cat o calificare

20 Iunie 2004
1258 Vizualizari | 0 Comentarii
•Italia - Suedia 1-1 (1-0), intr-un joc din cadrul grupei C a Campionatului European din Portugalia •Antrenorul Trapattoni s-a dovedit total neinspirat, dorind sa apere un avantaj fragil in loc sa-si trimita jucatorii in atac •Golul lui Ibrahimovici i-a trimis practic pe suedezi in sferturi

Caseta tehnica a jocului:

Italia - Suedia 1-1 (1-0)
Marcatori: Cassano ('37), Ibrahimovici ('85)
Formatii: Italia: Buffon - Panucci, Cannavaro, Nesta, Zambrotta - Gattuso ('76 Favalli), Pirlo, Perrotta - Cassano ('70 Fiore) - Vieri, Del Piero ('82 Camoranesi). Antrenor: Giovanni Trapattoni.
Suedia: Isaksson - Nilsson, Mellberg, Jakobsson, Edman ('77 Allback) - Wilhelmsson ('67 Jonson), Linderoth, Ljungberg - Svensson ('55 Kallstrom) - Ibrahimovici, Larsson. Antrenori: Tommy Soderberg, Lars Lagerback
Cartonase galbene: Gattuso, Cannavaro, Zambrotta/Edman, Linderoth
Stadion: Do Dragao (Porto)
Spectatori: 45.000
Arbitri: Urs Meier, Rudolf Kappeli, Francesco Buragina (toti din Elvetia)
Jucatorul meciului: Ibrahimovici

Dupa o remiza mai putin scontata in fata nationalei Danemarcei, Squadra-azurra a inregistrat aseara un nou semiesec, dupa ce a terminat la egalitate, scor 1-1, partida cu nationala Suediei. Italienii au condus cu 1-0 inca din prima repriza, dupa reusita lui Cassano, dar au platit tribut in final lipsei de curaj a antrenorului Trapattoni, care s-a dovedit conservator, preferand sa apere un rezultat fragil, in loc sa incerce marcarea unui nou gol, care ar fi transat disputa. Nu este mai putin adevarat ca golul egalizator, al suedezilor, care a purtat semnatura lui Ibrahimovici, a fost unul de exceptie, cum rar se poate vedea pe un teren de fotbal. Prima ocazie a meciului i-a apartinut lui Vieri, bine gasit de Cassano, dar atacantul lui Inter a fost blocat in ultimul moment de portarul Isaksson. Replica nordicilor a venit imediat, dupa o superba combinatie intre Ibrahimovici si Ljungberg, dar primul a sutat de la sapte metri peste poarta lui Buffon. In minutul 14, Gattuso l-a gasit cu o pasa lunga pe Cassano, care a deviat mingea pe langa Isaksson, dar si pe langa poarta.
Italienii au continuat sa atace si, in minutul 19, Zambrotta a patruns senzational pe stanga printre fundasii suedezi, a centrat in careu si Del Piero a sutat de la 14 metri putin pe langa poarta. Replica suedezilor nu s-a lasat mult asteptata si, in minutul 25, Ljunberg a patruns in dribling pe langa Nesta si Panucci, insa a fost blocat de Buffon. Doua minute mai tarziu, Del Piero a iesit din nou la rampa, sutand puternic, dar Isaksson a respins in corner. Presiunea azzurilor se concretizeaza in minutul 37, cand Panucci a driblat pe dreapta, a centrat excelent in careu, suedezii au facut gresit pasul la offside si Cassano a deviat cu capul in plasa pe langa Isaksson.

Reusita de exceptie

Repriza secunda a fost mult mai linistita in comparatie cu prima parte a jocului. Del Piero putea incheia socotelile in minutul 57, insa a lobat slab de la 16 metri, dandu-i timp lui Jakobsson sa respinga in corner. La adapostul scorului fluviu reusit cu Bulgaria, nordicii au mizat totul pe cartea atacului si, in minutul 78, suedezii s-au aflat la un pas de egalare. Jonson a patruns pe dreapta si a sutat puternic, insa Buffon a salvat printr-un reflex de zile mari. Incercand sa conserve rezultatul, Trapattoni i-a trimis in teren pe Fiore si Camoranesi, insa tactica sa avea sa se dovedeasca falimentara, pentru ca in minutul 85 Suedia a reusit egalarea. Defensiva italienilor a balbait o minge venita din corner, iar Ibrahimovici, aflat cu spatele la poarta, a trimis balonul cu exteriorul in vinclu, peste Buffon si Vieri. Reusita de kinograma a suedezului, care si-a depus deja candidatura pentru titlul de cel mai frumos gol al turneului. Ramane de vazut daca ultimul meci al grupei C, cel dintre Suedia si Danemarca, nu se va incheia cu o remiza de salon, situatie in care Italia risca sa paraseasca prematur competitia.