Un pas inainte, doi inapoi

31 Martie 2003
1121 Vizualizari | 0 Comentarii
•Cimentul Fieni - Poli Unirea Iasi 2-1 (0-0)

A treia runda a returului din cadrul Diviziei B de fotbal a adus a doua infrangere in campionat pentru Poli Unirea Iasi, sub comanda noului antrenor principal Marin Barbu. Daca mai punem la socoteala si meciul pierdut in fata Astrei in Cupa Romaniei, putem mentiona si cel de-al treilea insucces al iesenilor sub comanda lui "Magiun" si ne gandim chiar si la al patrulea, in meciul retur de miercuri (2 aprilie), de la Ploiesti. Revenind la partida de sambata, din campionat, impotriva formatiei Cimentul Fieni, putem remarca faptul ca ambele echipe au dorit victoria: gazdele - salvarea de la retrogradare, iar oaspetii - promovarea in prima liga. Pana la pauza tabela de marcaj a ramas imaculata, desi cele doua combatante au ratat ocazii de gol prin Jecu, Albulescu si Badea, respectiv Botan, Pacurar, Balba si Cristea. Gazdele au deschis scorul in repriza a doua, prin Albulescu, care a transformat impecabil, cu un sut in coltul lung, peste nefericitul Matthyas, o lovitura libera de la 18 metri din lateral stanga (1-0, in min. 50). Localnicii mai au apoi un gol inscris din ofsaid de Tarcea, in min. 53, dar anulat corect la o semnalizare intarziata a tusierului, iar iesenii rateaza egalarea prin Vintila (60'), Balba (65') si Pacurar (72'). Dupa ce Rosca (Cimentul) rateaza cu poarta goala in min. 75, iesenii se arunca cu toate fortele in atac, Balba face acelasi lucru in careul advers si, dupa cateva minute de parlamentari si discutii, arbitrul Iulian Giuran (Constanta) indica penalty in favoarea oaspetilor, transformat impecabil de Botan (1-1, in min. 80). Urmeaza scene reprobabile pe terenul din Fieni si in tribunele arenei, Badea il loveste cu cotul pe Gheban, iar in min. 83, Matinca ii paseaza lui Balba, care rateaza incredibil contraatacul oaspetilor. Un minut mai tarziu (84'), noul intrat Oaie inscrie golul victoriei gazdelor cu un sut la vinclu din 12 metri si Cimentul castiga finalmente cu 2-1 (0-0) in fata unei echipe iesene fara sansa golului. Dupa patru minute de prelungiri, "fanii" din Fieni parasesc multumiti arena, nu inainte de a-l injura si scuipa pe presedintele iesean Pavel Hodea, aflat la tribuna oficiala. Sub conducerea brigazii constantene Iulian Giuran - Gelu Dimaca si Adrian Midisan au evoluat urmatoarele efective:
- Cimentul Fieni: Iulian Ilie - Adrian Albulescu, Octavian Nicola, Pavel, Badea, Durdun (Ciolan 46') - Jecu, Marcel Rus, Sabin Rosca (Iliescu 87') - Tarcea, Remus Zamfir (Oaie 81').
- Poli Unirea Iasi: Matthyas - Marius Vintila, Bernard, Adrian Ilie, Irinel Ionescu, Gheban - Mitruc (Matinca 70'), Botan, Cristea - Balba, Pacurar.
De remarcat ca unul dintre cei mai bucurosi jucatori ai gazdelor, dupa victoria obtinuta in fata iesenilor, a fost Marcel Rus, fostul jucator al lui Poli Unirea in sezonul trecut, pus pe liber la un moment dat de gruparea din Copou.