Un sfert de ora catastrofal pentru handbalisti

9 Octombrie 2006
699 Vizualizari | 0 Comentarii
Clement Palimaru
• CSM Medgidia - Politehnica Iasi 38-28 (16-14), in etapa a V-a a Ligii Nationale de handbal masculin • Handbalistii ieseni si-au depasit conditia si au jucat timp de 45 minute de la egal, la egal, cu echipa din Medgidia • In ultimul sfert de ora insa, jucatorii Politehnicii au primit 14 goluri si au marcat doar patru • Aceasta este a cincea infrangere, din tot atatea jocuri, pentru Politehnica, echipa care ocupa ultimul loc in ierarhia interna

Debut dezastruos de campionat pentru handbalistii Politehnicii Iasi, care nu au cunoscut inca gustul victoriei, desi de la startul sezonului au trecut nu mai putin de cinci etape. Dupa patru infrangeri consecutive, Dimofte si compania nu au rezistat decat 45 de minute, in partida de la Medgidia, pierduta pana la urma de Politehnica, cu scorul de 38-28 (16-14). In ultimul sfert de ora, iesenii au primit nu mai putin de 14 goluri si au marcat doar 4. Oaspetii au inceput nesperat de bine meciul de la Medgidia si au condus in dese randuri pe durata primei reprize, 1-3 (`5), 3-6 (`9) sau 7-9 (`16), moment in care Crainiceanu a scapat singur spre poarta adversa si a ratat incredibil. De asemenea, un alt moment important al meciului de la Medgidia a fost consemnat la scorul de 10-9 pentru gazde, cand Elisei a ratat o lovitura de la 7 metri, astfel ca la pauza CSM Medgidia conducea cu scorul 16-14.

Dezastru

Nici la reluare, handbalistii lui Schender nu s-au pierdut cu firea si au rezistat asaltului gazdelor, pana in minutul 46, cand scorul era egal, 24-24. De la acest scor insa a inceput dezastrul pentru trupa ieseana, care a incasat nu mai putin de 14 goluri in ultimul sfert de ora, pe fondul ratarilor lui Craescu sau Velicu si al zilei mai slabe prinse de portarul Bogdan Pralea. Pana la urma, gazdele au castigat detasat, cu 38-28, dar mult mai greu decat o arata scorul inscris la final pe tabela de marcaj. La finalul meciului, antrenorul Costel Schender deplangea numarul mare de ratari al elevilor sai si faptul ca jucatorii Politehnicii nu si-au asumat raspunderea in multe momente dificile ale jocului. "Cred ca scorul final nu este nici pe departe in concordanta cu ceea ce s-a intamplat pe teren. Timp de trei sferturi din meci, noi ne-am luptat de la egal cu echipa din Medgidia, dar, pe fondul ratarilor noastre, am fost invinsi la scor in ultimul sfert de ora. Baietii puteau mult mai mult daca nu tratau cu superficialitate multe faze ale meciului si daca isi asumau mai mult raspunderea. Asa insa, eu cred ca macar 20 la suta din ratarile noastre pot fi puse pe seama lipsei unei sali de antrenament in care sa lucram cu mingea. Avem prea putin antrenamente in sala si asta se vede. In plus, la Dimofte, de exemplu, se observa foarte bine ca lipseste de la antrenamente din cauza serviciului. Nu poti face performanta daca nu ai posibilitati financiare si noi traversam o acuta criza financiara de cativa ani", a spus antrenorul Costel Schender.

Dimofte, cel mai bun marcator

In meciul de la Medgidia, cel mai bun marcator al iesenilor a fost Florin Dimofte, cu 7 reusite, urmat in topul eficacitatii de Tcaciuc, cu 6 goluri la activ. Restul reusitelor Politehnicii au purtat semnatura jucatorilor: Chike si Elisei - cate 4, Damian - 3, Velicu - 2, Crainiceanu si Craescu - cate 1. Aceasta este a cincea infrangere din tot atatea jocuri pentru Politehnica, echipa care ocupa ultimul loc in ierarhia interna. Etapa viitoare, iesenii vor primi vizita formatiei Minaur Baia Mare, care a pierdut etapa asta in deplasare la nou-promovata HCM Bistrita. In afara meciului de la Medgidia, in etapa a V-a a Ligii Nationale de handbal masculin s-au mai inregistrat rezultatele: Dinamo Baumit Bucuresti - Universitatea Agronomia Cluj 42-15 (21-5); Universitatea Poli Izometal Timisoara - HCM Constanta 24-24 (13-10); HCM Brasov - UCM Resita 24-34 (8-18); Steaua Bucuresti - Bucovina Suceava 40-26 (20-12); HCM Bistrita - Minaur Baia Mare 24-22 (12-10) Meciul dintre Uztel Ploiesti si Pandurii Targu Jiu se va disputa la o alta data, datorita participarii gorjenilor in cupele europene.