Una calda, alta rece

29 Octombrie 2007
949 Vizualizari | 0 Comentarii
• Dupa o victorie categorica obtinuta in prima etapa a Diviziei A, baschetbalistele de la CS National Politehnica au pierdut la un scor de maidan, 83-45, in deplasarea de la CET Govora • Miercuri, iesencele vor primi vizita formatiei Rapid CFR Marfa Bucuresti

Evolutii contradictorii pentru baschetbalistele de la CS National Politehnica Iasi. Dupa victoria categorica obtinuta in prima etapa a Diviziei A, in fata formatiei din Dej, fetele pregatite de antrenorii Gabi Mihailescu si Radu Boisteanu au pierdut fara drept de apel deplasarea de la Ramnicu Valcea, fiind invinse categoric de CET Govora, cu scorul de 83-45. Dincolo de faptul ca echipa din Govora s-a intarit considerabil si ca valcencele sunt mult peste echipa din Dej, o cauza pentru infrangerea din etapa a doua ar fi lipsa unor jucatoare foarte importante din lotul iesencelor.

Astfel, la Govora nu au evoluat nici un minut Borcila, Cilibiu, care nici nu au facut deplasarea, dar si Gavrilescu, jucatoare care s-a accidentat la incalzire. Sorana a suferit o entorsa usoara, iar antrenorii au hotarat ca e mai bine s-o menajeze pentru meciul cu Rapid Bucuresti. In aceste conditii, antrenorul Mihailescu, tehnician care are doar o saptamana si doua zile de cand a revenit la National, a preferat sa utilizeze urmatorul cinci: Irina Suetina, Ala Causan, Camelia Birsan, Doina Panait si Aurelia Lazar. Cu un moral foarte bun dupa succesul din runda inaugurala, obtinut pe terenul formatiei Olimpia Bucuresti, gazdele au inceput foarte tare partida cu iesencele, castigand primul sfert cu scorul de 22-13, iar la pauza aveau deja un avantaj de 17 puncte pe tabela de marcaj, scor 40-23. Cum pana la final nu s-a mai consemnat nici o minune, baschetbalistele iesene au bifat prima infrangere din acest debut de sezon, la un scor usturator, 45-83. Antrenorul Gabi Mihailescu a recunoscut ca jocul echipei din Iasi nu a mers absolut deloc. "N-a mers nimic in jocul nostru. Am avut multe greseli, dar si arbitrajul a fost penibil. Desi s-a intarit fata de campionatul trecut, echipa gazda nu mi s-a parut o echipa asa buna. Eu chiar cred ca jucau mai bine sezonul trecut", a declarat antrenorul Gabi Mihailescu. Chiar si asa insa, baschetbalistelor iesene nu le ramane decat sa invete din greselile facute la Govora si sa astepte cu infrigurare meciul de miercuri (care se va desfasura cel mai probabil in sala de sport a Scolii Generale nr. 39 George Calinescu), impotriva formatiei Rapid CFR Marfa Bucuresti.

Page time :0.1280 (s) | 22 queries | Mysql time :0.012134 (s)