Unde ne sunt granzii?

15 Noiembrie 2010
725 Vizualizari | 0 Comentarii
Dimamo nu a scos decat o remiza cu Universitatea Craiova
• Steaua, Dinamo, Rapid, Timisoara sau Vasluiul s-au impiedicat in aceasta runda si nu au reusit sa profite de remiza pe care a facut-o Otelul cu Victoria Branesti • Steaua a fost invinsa de Gaz Metan Medias, Rapidul a pierdut la Targu Mures, iar Dinamo nu a reusit decat un egal, acasa cu Universitatea Craiova

Cand liderul Otelul Galati a facut egal, vineri, cu Victoria Branesti, granzii campionatului au inceput deja sa faca planuri cat de repede vor intrece echipa lui Dunare. Surpriza insa: Steaua, Dinamo, Rapid, Timisoara sau Vasluiul s-au impiedicat in aceasta runda si nu au reusit sa profite de pasul gresit al baietilor lui Dorinel Munteanu. Mai intai, FC Timisoara nu a reusit sa treaca de Unirea Urziceni, banatenii terminand la egalitate, scor 1-1. Pe un gazon infect, in fata unor tribune goale, Urziceniul si Timisoara au jucat fotbal abia in ultimele 30 de minute. Scorul a fost deschis de Adrian Popovici in minutul 55, Dinu Todoran restabilind egalitatea in minutul 80. Urziceniul a mai avut doua ocazii mari de gol pe final, prin Rusescu. Timisoara ramane in continuare singura echipa fara infrangere din Liga I. Patronul Marian Iancu a sarit, insa, la gatul lui Cosmin Contra, suparat ca antrenorul sau prefera in continuare sa intre si pe teren. “M-am saturat de jucatorul Cosmin Contra, nu mai am nevoie de el. Am nevoie doar de antrenorul Cosmin Contra. Daca nu intelege acest lucru, atunci ne despartim”, a amenintat Iancu.
Ieri a fost randul altor trei echipe cu pretentii din Liga I sa calce stramb. De la ora 14.00, Rapidul a pierdut la Targu Mures, cu scorul de 1-0. Singurul gol al meciului a fost marcat de Sosa in minutul 6. Marcati de eliminarea din sferturile de finala ale Cupei Romaniei, giulestenii au jucat foarte slab in prima repriza, revenindu-si abia in ultimele minute, cand au avut si cele mai mari ocazii de a marca si chiar o bara in prelungiri. Sumudica a ajuns la al patrulea meci consecutiv fara victorie si se anunta deja zile negre pentru actualul tehnician al giulestenilor. Copos si Dinu Gheorghe au evitat sa comenteze aceasta serie negativa, dar este clar ca Sumudica risca sa fie demis daca nu salveaza echipa.

Steaua, in afara cupelor europene

Mult mai grava este situatia Stelei, care a ajuns pe locul 7 in clasamentul la zi, dupa ce a fost invinsa acasa de Gaz Metan Medias, cu scorul de 1-0. Sibienii au reusit sa profite de lipsa de prospetime a Stelei si au castigat cu 1-0, dupa un gol reusit de Eric de Oliveira in prima repriza. Stelistii au fost jalnici in prima repriza, iar in a doua, dupa vizita lui Becali la vestiare, precipitarea si-a spus cuvantul. Gardos a dat-o in bara, in timp ce Tanase, Bilasco si Bogdan Stancu au trimis pe langa - acestea fiind singurele ocazii ale Stelei. S-a terminat 1-0 pentru Medias, Steaua a iesit de pe locurile de cupe europene, iar patronul Gigi Becali a amenintat pe toata lumea. “Toti sunt de vina, jucatori, antrenori, conducatori. In iarna, tragem linia si vedem ce este de facut. Nici Lacatus nu m-a multumit. Intr-un meci fara spectatori, antrenorul era decisiv. Cine a pregatit echipa? Doar nu tata? Oricum, jucatorii nu-si vor mai primi banii de acum inainte. Nu avem echipa. Adio titlu!”, a tunat, dupa meci, Gigi Becali.
In ultimul joc al zilei, Dinamo a terminat la egalitate, scor 2-2, partida de pe teren propriu cu Universitatea Craiova, cea mai spectaculoasa a etapei. Pentru Dinamo au marcat Adrian Cristea din penalty si Torje, ambele goluri ale Craiovei fiind reusite de Alex Piturca. Amandoua echipele au beneficiat de o decizie favorabila de arbitraj, penalty-ul dinamovistilor fiind foarte usor acordat, in timp ce golul egalarii marcat de olteni a pornit din off-side. Dinamo a terminat meciul cu un jucator mai putin, Marius Niculae fiind eliminat in prelungirile partidei pentru cumul de cartonase galbene, amandoua avertismentele fiind primite de capitanul dinamovist pentru ca a incercat sa-si dezbrace de sort adversarii.
Tot in etapa 15 a Ligii I de fotbal, sambata s-au mai disputat si partidele U Cluj – Pandurii Targu Jiu si FC Brasov – Sportul. Universitatea Cluj a terminat la egalitate partida disputata pe teren propriu, la Alba Iulia, cu Pandurii Targu Jiu, scor 1-1. Scorul a fost deschis de Jaka Stromajer in minutul 7, Gabriel Bostina restabilind egalitatea in minutul 68. Gorjenii lui Petre Grigoras au mai avut o bara in prima repriza si un penalty ratat in minutul 78.
O alta echipa din subsolul clasamentului, FC Brasov, a reusit sa învinga, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (2-0), echipa Sportul Studentesc, prin golurile marcate de Majernik '10 si Ilyes '30 (penalty).