Unic a castigat derbiul Moldovei la volei

6 Noiembrie 2006
770 Vizualizari | 0 Comentarii
• Unic Piatra Neamt - Penicilina Iasi 3-1 (27, 17, 22), in etapa a VII-a a Diviziei A1 de volei feminin • Gruparea de sub Pietricica s-a impus inca o data in fata rivalei din Moldova • Etapa viitoare, Penicilina va primi vizita echipei Rapid Bucuresti

Voleibalistele de la Penicilina Iasi au pierdut inca o data derbiul Moldovei, disputat sambata dimineata in deplasare la Unic Piatra Neamt. La sfarsitul unei partide maraton care a durat nu mai putin de 110 minute, Unic Piatra Neamt s-a impus cu scorul de 3-1, beneficiind ca de obicei si de aportul brigazii de arbitri, un lucru normal tinand cont de faptul ca jocul s-a disputat sub Pietricica, in patria lui Vasile Ouatu. Interesant este ca omul de afaceri nemtean a declarat inaintea partidei ca regreta cearta cu directorul CS Penicilina, Nicu Roibescu si ca va veni personal la Iasi sa se impace cu conducatorul iesean. De altfel, Roibescu nu a mers la meciul de la Piatra Neamt, preferand sa evite o noua intalnire cu Vasile Ouatu, chiar pe teritoriul acestuia. Meciul de la Piatra Neamt a inceput intr-o nota de echilibru total, gazdele castigand greu primul set cu 29-27, un act pe care si-au pus insa serios amprenta si deciziile luate de brigada de arbitri. Iesencele nu au cazut insa si au replicat imediat, castigand setul al doilea cu scorul de 25-20 si intrand astfel din nou in joc. Pana la final insa, gazdele nu au mai cedat initiativa si au castigat urmatoarele doua seturi la 17 si la 22 si si-au adjudecat inca o batalie din razboiul Moldovei cu Penicilina Iasi. In pofida infrangerii, directorul CS Penicilina, Nicu Roibescu, a anuntat ca echipa sa are in continuare ca obiectiv ocuparea locului 5 la finalul sezonului, pozitie pentru care va lupta direct cu Rapid CFR Marfa Bucuresti. "Fetele au inceput bine la Piatra Neamt, dar am fost ciupiti serios de arbitri in primul set, pe care l-am si pierdut. Dupa asta, am revenit in meci, am castigat setul secund si altfel ar fi stat lucrurile la 2-0 pentru noi. Asa am pierdut urmatoarele doua seturi si am pierdut astfel si jocul de la Piatra Neamt. Pentru noi urmeaza meciul cu Rapid CFR Marfa, un meci important pentru clasamentul final", a declarat Nicu Roibescu. De altfel, etapa viitoare, Penicilina va primi vizita echipei Rapid Bucuresti, la sfarsitul acestei saptamani. Dupa acest joc, in ultima etapa a turului Diviziei A1 de volei feminin, gruparea ieseana se va deplasa la Targu Mures, pentru un nou derbi, de aceasta data in compania formatiei CSU, din localitate. In afara partidei de la Piatra Neamt, in etapa a VII-a a Diviziei A1 de volei feminin s-au mai disputat meciurile: CSM Lugoj - CSU Metal Galati 0-3; Rapid CFR Marfa Bucuresti - Dinamo Bucuresti 0-3; CSU Targu Mures - Universitatea Jolidon Cluj 3-0.

Page time :0.1303 (s) | 22 queries | Mysql time :0.019842 (s)