Unirea Focsani a fost aproape de o surpriza

29 Martie 2004
992 Vizualizari | 0 Comentarii
•Poli Unirea Iasi - Unirea Focsani 2-1, in etapa a XVIII-a a Diviziei B de fotbal •Desi echipa din Focsani este una dintre cele mai tinere din serie si s-a confruntat cu mari dificultati financiare, fotbalistii ieseni s-au impus greu in meciul de ieri •La sfarsitul jocului, presedintele Consiliului de Administratie a purtat o discutie de peste o ora cu antrenorul Simionas si presedintele Stan

Profitand de intrarea libera si de vremea frumoasa de afara, peste zece mii de oameni au urcat Dealul Copoului ca sa vada la lucru formatia care este tot mai aproape de primul esalon fotbalistic al tarii. Totusi, fotbalistii de la Poli au dezamagit asteptarile miilor de sustinatori din tribuna, oferind o prestatie sub asteptarile iubitorilor fotbalului din Iasi. Singura multumire a celor prezenti a fost scorul final inregistrat pe tabela stadionului iesean. Fotbalistii lui Vasile Simionas au reusit sa se impuna la final cu 2-1 si sa pastreze distanta de noua puncte fata de principalele contracandidate.
Cum FC Vaslui castigase la masa verde jocul cu Onestiul, jucatorii ieseni erau obligati sa invinga ieri pe Unirea Focsani, pentru a nu le permite rivalilor din Vaslui sa spere din nou la promovarea in prima liga. In aceste conditii, jocul a inceput in nota de dominare a gazdelor, spre bucuria unui public spectator care a inceput sa faca valuri inca din primele minute. Prima mare ocazie de gol apartine insa oaspetilor, care, prin Ciprian Dinu, trimit mingea in bara in minutul 7, la o grava neatentie a fotbalistilor de la Poli. Ocazia sesarului focsanean are darul de a le trezi pe gazde, care prin Alin Savu, in minutul 8, trimit primul sut pe spatiul portii aparate de Pamfil. In continuare la carma jocului sunt iesenii, dar Pacurar rateza o preluare simpla dupa o pasa a lui Bitica si intarzie deschiderea scorului. Dupa alte cateva suturi telefonate ale lui Cristea (minutul 18), Bitica (minutul 22) si Tinel Petre (minutul 23) vine si golul mult asteptat, care produce si dezlantuirea publicului spectator. In minutul 28, Cristea ia o actiune pe cont propriu, dribleaza tot ce intalneste in cale si incearca o centrare catre centrul careului, dar se opune fundasul focsanean Dogaru, care impinge mingea in plasa portii propriei echipe. Cinci minute mai tarziu, arbitrul Robert Dumitru dicteaza o lovitura libera de la 25 de metri lateral stanga si Tinel Petre, autorul unui gol superb cam din aceeasi pozitie in partida cu FC Vaslui, trimite si de data aceasta plasat, dar Pamfil se opune cu succes. Finalul primei reprize constituie de altfel si cea mai buna perioada de joc pentru fotbalistii gazda, care mai rateaza doua bune ocazii de a inscrie prin Bitica si Mitruc. Repriza nu se incheie insa fara ca acelasi Bitica, ramas cu poarta in fata dupa o pasa de la Cristea, sa aleaga cea mai proasta varianta, tintindu-l inexplicabil pe portarul Pamfil.

Inspiratia lui Simionas

Repriza a doua debuteaza cu o schimbare logica facuta de tehnicianul iesean, care l-a scos din teren pe Alin Savu, inexistent in prima parte a jocului, si l-a introdus pe Mihai Botan, un jucator mai creativ, care a reusit sa limpezeasca multe din actiunile gazdelor. Primele ocazii ale actului secund apartin tot elevilor lui Simionas, dar fie imprecizia lui Botan, Cercel sau Pacurar, fie portarul focsanean se opun inscrierii golului doi. In minutul 56, oaspetii isi arata coltii si Ciprian Dinu, aflat insa in offside, trimite bine cu capul din 7 metri, dar Arcanu respinge excelent. Cinci minute mai tarziu, Pacurar obtine usor o lovitura libera la marginea careului mare si Botan confisca, mingea dornic sa execute el lovitura libera. Antrenorul Vasile Simionas intervine de pe margine, insa si-l desemneaza ca executant pe Cristea, spre nemultumirea lui Botan. Totusi, tehnicianul iesean s-a dovedit inspirat si de aceasta data si Cristea a transformat impecabil lovitura libera, ducand scorul la un 2-0 ce parea linistitor. Probabil ca asta au crezut si fotbalistii ieseni, care pana la finalul jocului nu au mai avut decat cateva actiuni firave de atac. Totusi, acelasi Cristea putea inchide meciul, daca in minutul 69 nu prefera un dribling in plus unei pase simple la Bitica, aflat singur cu portarul oaspetilor, si daca in minutul 83 mai reusea o executie ca in minutul 61, ce-i drept la o lovitura libera de la 25 de metri de aceasta data.

Ratare imensa

Intrat pe teren in locul lui Tinel Petre, accidentat (se pare ca este vorba despre o intindere de ligamente care-l va tine pe fundasul iesean departe de teren cel putin doua saptamani), Adrian Ilie il faulteaza in minutul 86, in coltul careului, pe Covaci si Robert Dumitru dicteaza penalty. Executa impecabil Stanciu si scorul devine astfel 2-1. Bitica, de altfel campionul ratarilor, are sansa de a reface diferenta pe tabela de marcaj, dar, la capatul unei pase bune de la Pacurar, trage pe langa poarta focsaneana. Totusi, desi jocul parea incheiat, inimile spectatorilor ieseni au stat pentru cateva secunde in minutul 93, cand oaspetii puteau detona bomba in Dealul Copoului. In acest minut, Paduretu, Mircea Gheorghe si Covacs trec fiecare pe langa egalare, spre disperarea antrenorului Ionut Chirila. Imediat dupa aceasta faza, arbitrul Robert Dumitru fluiera finalul meciului, aducand linistea in sufletele iesenilor, care mai pot visa pana saptamana viitoare ca Poli va promova in Divizia A si, cel mai important, vor putea sa se mentina acolo.

Caseta tehnica a jocului

Poli Unirea Iasi - Unirea Focsani 2-1 (Dogaru, autogol '28, Cristea '61/ Stanciu-pen. '86)

Poli Unirea Iasi: Arcanu, Gheban, Petre ('57 Adrian Ilie), Bernard, Mitruc, Paraschiv, Pacurar ('89 Balba), Bitica, Cercel, Savu ('46 Botan), Cristea. Antrenor: Vasile Simionas.
Unirea Focsani: Panfil, Dinu, Dogaru, Boiciuc, Paduretu, Margaritescu, Gheorghe Mircea, Ghirie ('85 Covacs), Stanciu, Bodoc, Cata ('89 Caruntu). Antrenor: Ionut Chirila.

Cartonase galbene: Tinel Petre, Bernard, Pacurar / Margaritescu, Mircea
Spectatori: 10.000
Gazon: bun
Vreme: frumoasa
Jucatorul meciului: Adrian Cristea
Arbitri: Robert Dumitru - 7, Eduard Ungureanu - 7, Radu Iulian - 7.
Observator: Victor Cicu

Declaratii dupa joc

Ionut Chirila, antrenor Unirea Focsani: "Jucatorii mei s-au speriat de forta adversarului, mai ales in prima repriza. Am avut ocazii imense la inceputul jocului si la faza din ultimul minut. A fost un joc echilibrat, noi am avut mari probleme in lot, dar cu mai mult curaj am fi putut sa obtinem un punct, pe care l-am fi meritat dupa aspectul jocului. Felicit Iasul pentru ca a ajuns in Divizia A. Nu se mai poate intampla nimic pana la finalul campionatului".
Vasile Simionas, antrenor Poli Unirea Iasi: "Am atras atentia inca de la inceputul saptamanii trecute ca ne vom lovi de o echipa puternica, care va juca mult mai bine decat a facut-o in meciul dinaintea returului. Cred ca nici aceasta amanare a meciului nu ne-a prins bine. Am inceput jocul moale, dar am fi putut transa disputa, daca la scorul de 2-0 Cristea pasa la Bitica, liber in centru".
Gheorghe Nichita, presedintele Consiliului de Administratie de la Poli: "Ne ingrijoreaza accidentarea lui Tinel si suspendarea lui Bernard. Am obtinut un rezultat bun, dar sunt nemultumit de unii jucatori ca Alin Savu si Paraschiv. Puteam face un spectacol din acest joc, dar ne-am facut singuri viata grea, ratand foarte mult. Am facut o sedinta dupa joc cu antrenorul si cu presedintele clubului si sper sa nu fim nevoiti sa trecem si la alte masuri".

Page time :0.1460 (s) | 24 queries | Mysql time :0.013704 (s)