Unirea Urziceni este noul lider al Ligii I

25 Mai 2009
723 Vizualizari | 0 Comentarii
Surpriza de proportii in Liga I. Cu doua etape inainte de finalul campionatului, Unirea Urziceni este liderul ierarhiei interne, cu 66 de puncte, cu unul mai mult decat Dinamo Bucuresti. In meciul direct, denumit si finala sezonului, ialomitenii au invins cu 1-0 si au trecut astfel pe primul loc in Liga I. Singurul gol al partidei de la Urziceni a fost marcat de Varga, in minutul 25. Urziceniul a inceput cu atacuri desfasurate predominant pe partea stanga, fiind mai incisiva in ofensiva fata de Dinamo, care a insistat in banda dreapta, dar fara sa puna in pericol careul advers. Deschiderea scorului a venit in minutul 25, pe fondul de dominare in joc a gazdelor. Bilasco a pasat excelent la Varga, acesta a preluat elegant, a patruns in careu si a tras sec la coltul lung, Dolha fiind depasit de faza. Jocul dur al dinamovistilor s-a lasat si cu avertismente, centralul spaniol Muniz iertandu-l in minutul 34 de eliminare pe Simao, dupa un fault grosolan la Balan. Putea fi 2-0 in minutul 36. Varga a sutat superb din lovitura libera, Dolha a respins cu un reflex incredibil, mingea a ajuns la Galamaz, care din 10 metri a trimis putin pe langa poarta dinamovistilor. Cu 5 minute inainte de pauza, Marius Niculae a trecut pe langa egalare, dupa ce mingea sutata tare de Cristea s-a lovit de Galamaz si a ajuns la picioarele atacantului cainilor, care a trimis din marginea careului mic direct in bratele portarului ialomitenilor. Cu un sfert de ora inainte de finalul timpului regulamentar, dinamovistii au solicitat un penalty la o cadere a lui Simao in careul advers. Acelasi Simao a fost eliminat dupa ce a comis un fault asupra lui Varga. Finalul de meci a fost unul de infarct, pres
arat cu o multime de faulturi tari, proteste vehemente din partea jucatorilor, oficialilor sau suporterilor, cartonasele galbene venind ca pe banda rulanta in ambele tabere. Insa schimbarile efectuate de Urziceni in ultimele minute au adus o oarecare liniste in joc, dar si trecerea timpului, Muniz fluierand finalul meciului in uralele de bucurie ale ialomitenilor.

Page time :0.1340 (s) | 22 queries | Mysql time :0.019815 (s)