Unirea Urziceni, umilita la Split

20 August 2010
716 Vizualizari | 0 Comentarii
Unirea Urziceni a fost batuta mar de Hajduk Split, scor 4-1, si poate spune adio Ligii Europa. Ialomitenii au deschis scorul, insa au primit patru goluri si sunt ca si eliminati din cupele europene. Cu anuntul desfiintarii, la finalul sezonului, deja facut, Unirea nu si-a respectat blazonul de echipa capabila sa transforme visele in realitate si a avut o prestatie dezastruoasa la Split, pe un teren pe care si Dinamo a incasat trei goluri la foc automat. Croatii au incercat sa puna stapanire pe meci inca din primele minute, insa prima mare ocazie de gol le-a apartinut baietilor lui Ronny Levy. Marius Onofras a beneficiat in minutul 12 de un balon in adancime, pe care l-a preluat frumos, insa doar transversala s-a opus deschiderii scorului. Hajduk a devenit din ce in ce mai periculoasa de la minut la minut, avand un adevarat pericol in Ibricici si Sharbini, insa defensiva ialomitenilor a rezistat cu brio. Ialomitenii au reusit chiar sa deschida scorul in minutul 35, dupa o cursa fabuloasa a lui Sorin Frunza, dar bucuria a fost de scurta durata. Cu cinci minute inainte de pauza, Grigore a iesit gresit pe o centrare si i-a permis lui Ibricici sa egaleze, printr-o lovitura de cap. Impinsi de la spate de un public fabulos, croatii au reusit, in cele din urma, sa preia conducerea in minutul 65. Ibricic a facut o cursa fenomenala, pe care a finalizat-o cu un sut la coltul lung, o faza la care defensiva ialomitenilor a fost spectatoare. Croatii au continuat sa atace si au inscris din nou, cu 13 minute inainte de final, cand Grigore a ramas impasibil la un corner, iar Brkljaca a punctat nestingherit, cu o lovitura de cap. Pentru ca intregul cosmar sa fie complet, ialomitenii au mai incasat un gol, in minutul 84. Cop a punctat, dupa mai multe gafe ale lui Neaga si Galamaz, pentru un 4-1, cat o calificare. De partea cealalta, amenintati cu desfiintarea, ialomitenii incheie rusinos o perioada de vis, pentru o echipa atat de mica, dar care a adus atatea bucurii romanilor.

Page time :0.1266 (s) | 24 queries | Mysql time :0.014927 (s)