UPA a castigat derbyul codaselor

5 Decembrie 2004
875 Vizualizari | 0 Comentarii
•Universitatea Petre Andrei - West Petrom Arad 75-67, in etapa a IX-a a Diviziei A de baschet masculin •Cu aceasta victorie baschetbalistii ieseni sunt in grafic in tentativa lor de a castiga toate cele trei partide din finalul acestui an, dupa care isi vor putea incasa integral salariile

Baschetbalistii de la Universitatea Petre Andrei (UPA) au debutat cu dreptul in tentativa de a cuceri sase puncte din ultimele trei jocuri ale acestui an. Si asta pentru ca Andrus si compania sa intre in vacanta cu buzunarele pline si fara grijile desfiintarii echipei, asa cum anunta peste tot baronul universitar Niculae Niculescu. Primul obstacol pentru elevii antrenorilor Magurean si Boisteanu au fost jucatorii de la West Petrom Arad, o fosta campioana a Romaniei. Marcati de presiunea obiectivului impus de conducere, jucatorii ieseni au inceput greu meciul cu echipa din Arad, si s-au vazut condusi dupa primul sfert cu scorul de 24-14. In actul secund, insa, impinsi de la spate si de publicul spectator prezent la Sala Polivalenta, baschetbalistii de la UPA au revenit in joc si au reusit sa intre la pauza la doar opt puncte in spatele adversarului, scor 28-36. Revirimentul trupei iesene a continuat si dupa pauza mare cand studentii lui Magurean au dominat jocul si au reusit sa termine sfertul trei in avantaj, scor 57-52, diferenta pe care aveau sa o conserve si mai mult decat atat sa o mareasca pe tabela de marcaj pana la finalul jocului, castigat de UPA cu 75-67. De la ieseni cel mai bun marcator a fost Colesnicov, autor a numai putin de 21 puncte, aflat din nou in zi de gratie si care a reusit sase aruncari de trei puncte. In topul eficacitatii Colenicov a fost urmat de Nanescu cu 17 puncte si Andru cu 12 puncte marcate. De partea cealalta, de la aradeni a stralucit Toloman, care a inscris 25 de puncte, cu cinci aruncari de trei puncte reusite si Mazilu, cu 16 puncte in meciul de aseara. Dupa victoria impotriva echipei din Arad, UPA va mai disputa doua jocuri in acest an, ambele pe teren propriu, cu Elba Timisoara si Poli Carbochim Cluj.

Page time :0.1527 (s) | 24 queries | Mysql time :0.032667 (s)