Uruguay, victorie la scor de neprezentare cu Rusia, 3-0. Arabia Saudita, victorie dramatica impotriva Egiptului

25 Iunie 2018
353 Vizualizari | 0 Comentarii
EUR: 4.6541 RON (-0.0031)
USD: 4.0032 RON (+0.0347)
CM 2018

Uruguay a castigat categoric derby-ul grupei A, 3-0 cu Rusia, si a terminat pe primul loc in grupa A.

In optimi, sud-americanii joaca impotriva echipei care termina pe locul doi in grupa B. Aceasta se va alege diseara, de la ora 21, dintre Spania, Portugalia si Iran.

Rusia va juca impotriva castigatoarei grupei B, care se va alege dintre aceleasi trei formatii.

Uruguay a inceput meciul cu tara gazda in forta, iar Luis Suarez a marcat in minutul 10 dintr-o lovitura libera de la marginea careului. Sud-americanii au continuat sa atace, iar in minutul 23 au majorat scorul. Sutul lui Laxalt, de la 20 de metri, a fost deviat in proprie poarta de Cheryshev.

Sansele Rusiei de a egala s-au micsorat in minutul 36, cand Smolnikov a vazut al doilea cartonas galben.

Dupa pauza, Uruguay a avut ocazii prin Cavani si Cristian Rodriguez, iar scorul final a fost stabilit de atacantul lui PSG in minutul 90, care a impins mingea in poarta din 6 metri. Rusii au cautat golul de onoare, dar nu au mai pus in pericol poarta aparata de Muslera, aflat la selectia cu numarul 100, si au terminat grupa pe locul 2.

Arabia Saudita a invins dramatic Egiptul, 2-1, gratie unui gol marcat in minutul 90+5, si a terminat grupa A pe locul 3.

Dupa un inceput echilibrat, cu ocazii la ambele porti, egiptenii au deschis scorul. Vedeta Mohamed Salah a marcat in minutul 22, dupa ce a lobat mingea peste portarul Al Mosailem.

Sauditii au fortat egalarea si au pus presiune la poarta lui El Hadary. In minutul 41, Arabia Saudita a primit un penalty, dar sutul lui Al Muwallad a fost aparat de goalkeeper-ul egiptean. Scorul reprizei a fost stabilit in minutul 45+6. Arbitrul Wilmar Roldan a acordat din nou penalty, iar Salman Al Faraj a transformat fara emotii.

Dupa pauza, ambele echipe au fortat si au avut ocazii. Dupa minute de dominatie egipteana, Arabia Saudita a dat lovitura. Salem Al Dwsari a adus victoria sauditilor, marcand in minutul 90+5 cu un sut din mijlocul careului.